Nevruzun gelişi Uşak’ta coşkuyla kutlandı

Geceyle gündüzün eşitlendiği, günlerin uzamaya, sıcaklıkların artmaya başladığı ve doğanın canlanıp baharın gelişi olarak kabul edilen 21 Mart Nevruz Bayramı ilimizde de büyük bir coşkuyla kutlandı.

Atapark Meydanında düzenlen törende nevruz gelenekleri birebir yaşandı. Uşak Valisi Ahmet okur ve protokol demir dövdü, yumurta tokuşturdu. Ateşten atlayıp fidan dikti. Halk oyunları ve mehter gösterileri de töreni izleyen vatandaşlardan büyük beğeni aldı.

nevruz-1

‘NEVRUZ BOLLUK VE BEREKETTİR’

Geleneksel kültürümüzde, yeni yılın ve baharın başlangıcı olarak bilinen Nevruz’u kutlamak amacıyla AtaparkMeydanında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlen program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Uşak Belediyesi Mehter Takımının gösterinin ardından, Nevruz’un önemini belirten Uşak İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Recep Kılıçarslan, “Nevruzun bir din adına, bir mezhep adına, bir etnik köken adına bağlı gösterilmesi, istismar edilmesi ve bir ayrılık unsuru olarak takdim edilmesi son derece yanlıştır. Tarihin ve kültürün geleneklerine aykırıdır.Tarihten atalarımızdan gelen bu güzel geleneği, bu ortak kültür değerimizi sonsuza dek yaşatmak bize yurt olan yerleri çevre bilinciyle korumak bilinci ve arzusuyla Nevruzunuzu kutluyor sağlık ve esenlikler diliyorum ” dedi.

Nevruz’la ilgili düzenlenen resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrenciler, vali Ahmet Okur, Uşak belediye Başkan Vekili Hakan Uludağ, Uşak Başsavcı vekili hacı Aykut Erçetin ödüllerini verdi.

Uşak Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu, Anadolu’nun değişik yörelerinden oyunlar sundu.

VALİ BEY’İN YUMURTASI KIRILDI

nevruz11

Uşak Valisi Ahmet Okur ve Belediye başkan vekili Hakan Uludağ birlikte örste demir dövdü. Yumurta tokuşturma sırasında Uludağ’ın yumurtası Vali Okur’un yumurtasını kırdı.

Daha sonra yakılan Nevruz Ateşinin üzerinden Vali Ahmet Okur ve protokol başarı ile atladı. Buradaki törenler, protokolün ağaç dikimi ile sona erdi. Uşak Orman İşletme Şefliği tarafından öğrenci ve vatandaşlara ağaç fidanı dağıtıldı. Ayrıca nohutlu pilav ve ayran ikramı da yapıldı.

Nevruz kutlamalarına; Uşak Valisi Ahmet Okur, Belediye Başkan vekili Hakan Uludağ, Uşak Başsavcı Vekili Hacı Aykut Erçetin, Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, İl Jandarma Alay ve garnizon komutanı Jandarma Albay Nedim Selbisu, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüden, il müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

VALİ OKUR’DAN NEVRUZ MESAJI

Törenlerin ardından basın mensuplarınaaçıklamalarda bulunan Vali Okur, “İnsan bedeninin ve ruhunun yeni bir enerji ve güçle hareketlendiği; Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin sembollerinden olan Nevruz arınmayı, yenilenmeyi, olumsuzluklardan kurtulmayı ifade eden yeni bir günü müjdelemektedir” dedi.

Vali Okur, açıklamasında şunları kaydetti: “ Tarihi binlerce yıl öncesine uzanan insanlığın neredeyse en eski kutlamaları arasında yer alan ve adını baharın gelişinden, tabiatın uyanışından alan Nevruz, bir barış ve dostluk bayramı olarak Türk dünyasında ve geniş bir coğrafyada yüzyıllardır kutlanmaktadır.

Farklılıklarımız ve çeşitliliklerimiz, ülkemizin en büyük zenginlik kaynağıdır. Hoşgörü, sevgi ve kardeşliğin filizlendiği bu topraklarda, yüzyıllar boyu farklı inançlara, dillere, köken ve kültürlere sahip insanlar bir arada ve huzur içinde yaşamıştır. Ülkemiz böylesine zengin bir kültürü bünyesinde barındıran eşsiz bir hoşgörü coğrafyasıdır.

Dünyanın pek çok ülkesinin imrenerek baktığı işte bu coğrafyada vatandaşlarımız etnik kökeni, dili, inancı ve siyasi görüşü ne olursa olsun bu milletin ayrılmaz ve eşit bir parçası olduğunun bilinciyle huzur içinde yarınlara güvenle yürüyecektir.

Toplumun tüm kesimlerinin, Nevruz’un özünde var olduğu gibi birlik, dostluk, huzur ve hoşgörü içinde kutlanması, ülkedeki barış ve kardeşlik ortamını bozacak arayışlara fırsat verilmemesi hususunda gereken itinayı göstermesini arzu ediyorum.

Bütün vatandaşlarımın, Nevruz Bayramını kutluyor, Nevruz’un huzur, barış ve mutluluğun egemen olduğu daha güzel günlere vesile olmasını temenni ediyorum.“

HABER / SALİH KILINÇ

nevruz10 nevruz-12 nevruz15 nevruz-3 nevruz-4 nevruz-5 nevruz-6 nevruz-9

670 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap