Okul servis araçlarında çocuklarımızı bekleyen tehlike

Okul Servis Yönetmeliği’ne ilişkin yapılan yeni düzenleme, 4 bakanın düzenlediği ortak basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

İstanbul’da uyuşturucu kullanan servis sürücüleri, İzmir’de bir çocuğu araçta unutup havasızlıktan ölümüne neden olan servis araç elamanları, okul bahçelerinde birbirini öldüren servis sürücü ve araç sahipleri gibi haberler üzerine harekete geçen hükümetin 4 bakanı yeni okul servis yönetmeliğini kamuoyuna açıkladı.

Peki. Uşak’ta okul servis araçlarında durum nedir? Biz, çocuklarımızı kimlere emanet ediyoruz? Çocuklarımız güven içerisinde okula gidebiliyor mu? Tüm bu soruların cevabını Uşak Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Ekrem Çetin’e sorduk. Çetin, büyük kentlerde yaşanan sıkıntıların Uşak’ta yaşanmadığını, ancak Uşak’ta da okul servis araçlarında en büyük tehlikenin ne olduğu belirsiz, “Korsan servis araçları” olduğuna dikkat çekti.

“BUGÜNE KADAR BİR OLUMSUZLUK YAŞAMADIK”

“Uşak’ta 495 servis aracı hizmet veriyor. Bu araçlardan 220 kadarı okullara öğrenci getirip götürüyor. İstanbul’da yaşanan kavgalar dövüşler, uyuşturucu kullanan sürücüler, İzmir’de yaşanan araçta çocuk unutup ölümüne sebep olmalar Uşak’ta kesinlikle yaşanmaz. Tüm öğrenci velilerinin içi rahat olsun.

Çünkü bize emanet ettiği yavruları artık bizim çocuklarımızdır. İkincisi Uşak çok küçük bir yer, burada herkes birbirini tanır. İşe alınırken servis sürücü adayından sabıka olmadığını gösterir belge, sağlık raporu, sürücü belgesi, yasansın gerektirdiği her türlü belgeleri ister, son kontrollerimiz yaptıktan sonra o kişinin servis araç sürücüsü olup olmadığına karar veririz. Çok şükür bugüne kadar oda kuruluşunun üzerinden geçen 12-13 yıldır o bahsettiğiniz hiçbir olumsuz olay yaşamadık.

Alkol ve uyuşturucu kullanan insan hemen belli olur. Aramıza girmeden elenir. Ayrıca daha bu sabah Uşak Belediyesi ulaşım Müdürlüğü ve Trafik ekipleri ile servis kontrolüne bizzat çıktım. Yukarıda belirttiğim gibi olumsuz hiçbir olaya yaşanmadı. En ufak olumsuzlukta sürücülerimiz, araç sahiplerimiz bizi oda olarak arar ve bilgi verir. Bizde gereken tedbirleri alır, olumsuzlukları anında gideririz. Bize emanet edilen çocuklarımızı, bizim ve ülkemizin geleceği olarak görürüz.

“UŞAK’TAKİ TEHLİKE KORSAN OKUL SERVİSİ YAPANLAR”

Uşak halkından sadece şunu istiyoruz; “S” plakası olmadan okul servisi yapan araç ve sürücülerine çocuklarınızı vermeyiniz. Bunların araçlarının plakası da başka illere aittir. Bu korsan öğrenci servisi yapan araç ve kişilerin maliye kaydı vs. olmadığı için vergi vermemekte bu nedenle ucuza taşımaktadır. Araçlarında Trafik yasalarına aykırı şekilde belirlenen sayıdan daha fazla insan yani öğrenci taşımaktadır. Yarın çocuklarının başına bir şey geldiğinde anne ve babalar karşılarında hiçbir muhatap bulamazlar. Çok üzülürler.

Yasal servis taşımacılarını tercih ettiklerinde bizler oda olarak velilerimizin ve taşıdığımız yavrularımızın haklarını sonuna kadar koruruz. Yasal okul servis araçlarımızda güvenlik kameraları vardır. Sigorta ve diğer gerekli yasal formaliteler mutlaka tamamlanmıştır. Ulaşım Müdürlüklerinden güzergah izin belgesi almadan taşıma yapamayız. Her şey kayıt altındadır ve araçları saniye saniye takip edebiliriz. Ayrıca servis aracı sürücüleri ve sahiplerini yıl içerisinde düzenli eğitimlere alıyoruz.

“BİR BİLENE DANIŞIP HAZIRLASALAR DAHA İYİ OLURDU”

Okul servisleri ile ilgili yapılan ve 4 bakanın açıkladığı yeni düzenlemeleri de değerlendiren Çetin, “Düzenlemeler olumlu ama yetersiz” yorumumu yaptı.

Çetin, “Tamam, okul servislerine çeki düzen veriyorlar ama bu işi yaşayan ve yapan kesimlerden fikir almaları gerekiyordu. Ankara, İzmir, kayseri, Diyarbakır ve Uşak gibi her tarafta bu işi yapan insanlardan görüş alsalardı yeni düzenlemeler daha verimli olurdu. Bağlı bulunduğumuz konfederasyon bu konu ile ilgili “Başkanlar Kurulu” toplantısı düzenliyor. Orada yeni düzenlemenin eksiklerini dile getireceğiz” dedi.

 

Okul Servis Yönetmeliği’nde yeni düzenleme

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açıklanan servisler konusunda alınan yeni önlemlerden bazıları şöyle:

-Okul servislerine yeni bir yönetmelik ile yeni düzen getirildi.

-Rehber öğretmenlere servisler hususunda tutanak tutma yetkisi verildi.

-Servislerde araç takip sistemleri zorunlu hale getirildi.

-Milli Eğitim Bakanlığı, servis şoförü sertifikası verecek.

-Şoförlere hekimden her yıl rapor şartı getirildi.

-Şoförler zorunlu sertifika eğitimi alacak.

-Kişiler hakkında açılan soruşturmalar da şoförlüğe engel sayılacak.

 

SALİH KILINÇ / ÖZEL HABER

267 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap