OSB’den şikâyetçi olan muhtarlar ikna oldu

Uşak Organize sanayi Bölgesi (OSB) nin atık sularının Gediz Nehri’ni kirlettiğini belirten muhtarlar, OSB arıtmayı gezdi ve ikna oldu.

Gediz Nehri boyunca yer alan 10 köyün muhtarı adına Güneli Köyü Muhtarı ve Uşak Süt Üreticileri Kooperatifi Başkanı Himmet Özdemir, Uşak Valisi Salim Demir’e OSB’nin atık sularının Gediz Çayı’na boşaltıldığını, bu durumda Uşak’ta 10 köyün tarım yapamadığından yakındı. Uşak Valisi Salim Demir’de Uşak OSB Müdürü Namık Gök’e muhtarları arıtma tesisini gezdirerek bilgilendirmesi talimatı verdi.

OSB ARITMAYI GEZDİLER

Gök, muhtarları OSB’nin arıtma tesislerini gezdirdi ve tesislerin 24 saat çalıştığını anlattı. Yeni yatırımların tamamlanması ile Gediz Çayı ve çevreyi kirletme iddialarının sıfırlanacağını anlattı.

Köy muhtarları adına OSB gezisini değerlendiren Güneli Köyü Muhtarı ve Uşak Süt Üreticileri Kooperatifi Başkanı Himmet Özdemir, geziden tatmin olduklarını açıkladı.

Özdemir, “Biz, zaten OSB’nin arıtma tesislerine bir şey demedik. Zaman zaman pis su arıtmaya girmeden özellikle Cumartesi Pazar günleri dereye doğrudan şarj ediliyor. Gediz Çayı boyunca kokudan durulmuyor. Arıtmadan gelen sudan bir şikâyetimiz yok. Sadece pis suların dereye şarj edilmesine karşıyız” dedi.

Vali Salim Demir’in aracı olması ile Uşak OSB Arıtma tesislerini gezdiklerini kaydeden Özdemir, “Tesisleri bölgede bulunan üç köyün muhtarı ile gezdik. OSB Müdür Sayın Namık Gök, tesisler hakkında bize bilgi verdi ve yeni yatırımların tamamlanması ile OSB kaynaklı kirlilik diye bir kavramın tarih olacağı bilgisini verdi. Çok memnun olduk. Sanayi kadar da tarım da önemli. Ürettiğimiz yiyecekleri Uşaklı hemşerilerimiz yiyor.  Biz, kendi insanımızı zehirli sulardan elde ettiğimiz tarım ürünleri ile zehirlemek istemiyoruz. OSB arıtma tesislerini gezdik ve çok beğendik. İnşallah sanayi, çevre ve tarım üçgeninde üretim birbirini engellemeden çevreye duyarlı bir şekilde devam eder. Tek temennimiz budur” şeklinde konuştu.

                                                                                               SALİH KILINÇ / HABER

507 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap