Pahalı Sigara Tütüncüleri Çoğalttı

Pahalı Sigara Tütüncüleri Çoğalttı

Uşak’ta her geçen gün bir tütüncü açılıyor. Önceden merdiven altı olarak tabir edilen yöntemle iş gören tütüncüler artık yasal olarak bu işi yapmaya başladılar.

Sigara fiyatlarının artması vatandaşı tütün almaya sevk etti diyen tütüncü esnafı isimlerinin ve dükkanlarının haberde yer almasını istemedi ancak verdikleri bilgiler sektörün nabzını tutmak için önemli.

Tütüncü esnafından aldığımız bilgilere göre piyasada satılan tütün ürünlerinin çoğu şu anda kayıt dışı. Adıyaman, Şanlıurfa gibi şehirlerden gelen tütünler buralarda gerek kilo ile gerek filtrelenmiş şekilde halka satılıyor. Alınan bilgilere göre bu sektör İzmir İstanbul gibi büyük şehirlerde daha yaygın ve tütüncüler buralarda alenen bu işi yapıyorlar. Hatta internet üzerinden satışlar yapılıyor ve kargo aracılığıyla evinize kadar bu tütünler teslim ediliyor.

 

İsmini vermek istemeyen ve tütüncülüğü Uşak’ta 6 yıldır yaptığını söyleyen tütüncü esnafı bundan yaklaşık 4 yıl önce dükkanına baskın yapıldığını bütün mallarına el konulduğunu ve kendisine 5 bin 500 TL ceza kesildiğini söyledi. Bunu bir çözüm olmadığını vurgulayan tütüncü esnafı durumun yasal bir zemine oturtulmasını istedi. Zaten kıt kanaat geçinen  vatandaşın merdiven altına itilmemesi gerektiğini vurgulayan tütüncü esnafı; ” Avrupa’da bunun örneklerini görüyoruz. Adamlar ekonomik olarak bizden daha iyi olmalarına rağmen sigara pahalı diye her marka kendi tütününü ve filtre dediğimiz kartuşunu yasal olarak satıyor. Vatandaş bunu her yerden edinebiliyor, evine gidiyor makinesiyle tütünü kartuşa yerleştiriyor ve sigarayı daha ucuza getiriyor. Fabrika işçikten kazanıyor vatandaş da sigarayı daha ucuza mal ediyor. Sigara içilmesin veya bırakılsın diye belki yüksek fiyatlara satılıyor ama çözüm bu değil. İnsanlar bir şekilde bir çıkış yolu buluyor. Sigaranın insan sağlığına verdiği  zararlar daha çok vurgulansa ve öne çıkarılsa  sigara içen sayısının azalmasında daha etkili olur diye düşünüyorum.  Sağlık giderlerine harcanan para ve sigaranın bundaki payı da anlatılabilir. Ancak pahalı olmasının, ulaşılamaz olmasının sigara bırakma oranında çok fayda ettiğini sanmıyorum.”

Tütüncü dükkanlarına girdiğinizde TAPDK onaylı ve bandrollü tütünleri de görebiliyorsunuz. Tamamen yasal olarak satılan bu tütünler hazır sigara ile karşılaştırıldığında bir hayli ucuza geliyor. Tütünler 1 kilogram ve 100 gramlık paketler halinde satılıyor. Bunların kilosu 90-100 TL civarında , 100 gramı da 12 TL. Bir kilogramdan yaklaşık 50-55 paket sigara elde ediliyor. En azından yasak olanın yasal olan bir alternatifi var, yani yasal olarak ta tütün alabilirsiniz. Hem bunların esnafa girdisi çıktısı olur vergisini verir hem vatandaş olarak sizde  verginizi verirsiniz hem de  sigarayı  ucuza getirmiş olursunuz en önemlisi de bunu yasal olarak yapmış olursunuz. Tabi en güzeli hiç sigara içmemeniz. Sigaranın sağlığımıza ne kadar zararlı olduğunu hemen hemen bilmeyenimiz yoktur ama çevremize ve ailemize verdiği zararlar hakkında şu bilgileri  tekrar paylaşmayı faydalı buldum. (Kaynak Sağlık Bakanlığı )

 

 

ÇOCUĞUNUZUN SAĞLIĞINDAN DAHA ÖNEMLİ HİÇBİR ŞEY YOK!

 

Tütün dumanına maruz kalma, başkalarının içtikleri tütün ürününden çıkan duman ya da yanan bir sigara, puro, pipo ve benzeri tütün ürününden kaynaklanan dumanı solumaktır. Dünyada yaklaşık 1.8 milyar kişi pasif içici olarak tütün dumanına maruz kalmaktadır.

 

Sigara içmeyen insanların başkalarının içtiği sigaranın dumanına maruz kalmasına ‘pasif sigara içiciliği’ denmektedir. Pasif içiciler, sigara içen kişilerin dumanına maruz kalarak bu dumanda bulunan tüm zararlı maddeleri solurlar ve sigara içilen ortamlarda bulunan bu kişiler sigara içmeseler bile, sigara içen kişiler kadar etkilenirler. Sigara dumanıyla ortama yayılan zararlı maddeler, hem nefes yoluyla, hem de ciltten emilerek kana karışmaktadır.

 

Pasif içimde kişi yanan sigaranın dumanına ve sigara içen kişinin üflediği dumana maruz kalmaktadır. Bu duman karışımı; formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum (pil asidi) ve aseton (oje çıkarıcı) gibi 4.000 kimyasal madde içerir. Arsenik, benzen, vinil klorür gibi en az 40 tanesi kanserojen olan bu kimyasal karışımlar, tütün dumanında, sigarayı içen kişinin doğrudan içine çektiği dumandan çok daha fazla bulunur.

 

PASİF İÇİCİLİĞİN ÇOCUKLARDAKİ ETKİSİ

 

Çocuklar tütün dumanın zararlı etkilerine karşı çok daha hassastır. Bebeklerde ve çocuklarda; ani bebek ölümleri, astım vakaları, kulak enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları her yıl artış göstermektedir. Tütün dumanına maruz kalmak, bebeklerde düşük doğum ağırlığına neden olmaktadır.

 

Değişik kentlerde yapılan çalışmalarda evlerin %59,9-81,5’inde sigara içen en az bir kişi vardır ve bu kişi çoğunlukla evin babasıdır. Bir çalışmada değişik meslek gruplarında sigara içenlerin %90’ının evde, %60-95’inin işyerinde ve %50-85’inin ise çocukların yanında sigara içtiği bulunmuştur.

HABER / BAYRAM KELEŞ

734 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap