Patron Çıldırdı ! Ekmek 45 kuruş

20170215_171527 20170215_17304820170215_155846Uşak’ta fırıncılar arasında yaşanan rekabet sonucu  tekli ekmek fiyatı 45 kuruşa kadar düştü. Belediye ekmek satış fiyatında bir  değişikliğe gitmezken Fırıncılar Odası Başkanı Hasan Kurnaz bu rekabetin sürdürülemez olduğunu söyledi.

Uşak’taki iki  fırın arasında başlayan ve müşteri tutma tartışmasından çıktığı belirtilen rekabet vatandaşa yaradı. Marketlerde satışa sunulan ucuz ekmekler adeta yok satıyor. Market görevlileri satışların iki kat arttığını belirtirken  bazı vatandaşlar da  ekmeğin gramajında bir oynama yapılıp yapılmadığını soruyor.

“BU REKABETİN SÜRDÜREBİLİR OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

Ucuz ekmek alan vatandaşa kötü haberi Uşak Fırıncılar Odası Başkanı Hasan Kurnaz verdi. Kurnaz rekabetin bu şekilde devam etmesinin mümkün olmadığını 27 Şubat’tan sonra  ekmeğin 80 kuruş olacağını söyledi. Kurnaz ileri ki zamanlarda da fiyatın 1 liraya çıkacağını belirtti.  Bu şekildeki bir rekabetin fırınlara zarar ettirdiğini vurgulayan Kurnaz; ” Şu anki ekmek fiyatları vatandaş için iyi ama fırınlar bu şekilde çalışmaya devam ederlerse her geçen gün zarar ederler, maliyetler belli. Biz zaten ekmeği 1 liradan satsak dahi aslında 1 liradan satmış olmuyoruz. Marketlerin kar payını, satılmayıp geri dönen ekmekleri ve günün her saati ekmek servisi yapma maliyetini düştüğümüzde zaten ekmek 60-65 kuruşa geliyor. Ben bu rekabetin sürdürebilir olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

“FİYATI NORMAL OLSUN AMA KALİTELİ OLSUN”

Uşaklı  vatandaşlar  indirimli ekmek fiyatlarından memnun ancak herkes ekmek fiyatlarının bu düzeylerde kalmayacağının bilincinde. Yapılan değerlendirmelerde ucuz ekmeğin kalite olarak düşük olduğu diğer ekmeklerle kıyaslandığında daha çabuk bayatladığı vurgulandı. Görüşlerini aldığımız bir vatandaş; “Uşak Belediyesi’nin ürettiği ekmek 65 kuruş iken bunlar 1 liraya ekmek satıyorlardı sonra 80 kuruşa düşürdüler  şimdi 49 kuruşa ekmek satıyorlar, ayrıca halk ekmek bir çok ekmekten kaliteli, tüketemediğim ekmeğimi poşete koyduğumda iki gün bayatlamıyor, bunlarınki ertesi güne kaldı mı dağılıyor, yiyemiyoruz, ne demişler ‘Ucuz etin suyu kara olur’. Fiyatı normal olsun ama kaliteli olsun.” dedi.

ÖZEL HABER / BAYRAM KELEŞ

 

694 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap