Prof. Dr. Metin Feyzioğlu; “’Atatürkçüyüm, Cumhuriyetçiyim, Demokratım”

Atatürkçü Düşüne Derneği (ADD) Uşak Şubesi tarafından Uşak Çağrı Düğün Salonu’nda düzenlenen 22.Cumhuriyet Balosu’na Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu konuk oldu.

Baloda kısa bir süre kalan Feyzioğlu, Atatürkçü düşüncenin Türkiye’nin yüzde yüzüne hitap eden bir düşüne şekli olduğuna vurgu yaparak, Atatürkçü, cumhuriyetçi ve demokrat olmaktan gurur duyduğunu belirtti.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANIYORUM”

ADD Uşak Şubesi tarafından 22. kez düzenlenen Cumhuriyet Balosu’nun onur konuğu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu oldu. Baloya katılanlar arasında; CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, CHP Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba, CHP Uşak Merkez İlçe Başkanı Sevinç Yazgan, CHP Uşak İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Nadi Sancar, ADD Uşak Şube Başkanı Dr. Arif Güvenir ve çok sayıda davetli yer aldı.

İzmir ve Manisa’da çeşitli etkinliklerde bulunan ve gecikmeli olarak ADD Uşak Şubesinin düzenlediği baloya katılan Feyzioğlu, hayranları ile bol bol fotoğraf çektirdi. Feyzioğlu, yaptığı kısa bir konuşmanın ardından da Antalya’da başka bir etkinliğe katılmak üzere salondan ayrıldı.

Feyzioğlu konuşmasına, Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyetini kuranları şükran ve minnetle andığını belirterek başladı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, ‘Atatürkçüyüm’ diyen herkesin Atatürk’ün hayatını bir kez daha okumaları gerektiğine vurgu yaptı.

Feyzioğlu, konuşmasına şu ifadelerle devam etti. “Ben, Türkiye Barolar Birliği Başkanıyım. Bir siyasi partinin genel başkanı, bir dernek genel başkanı ve sendika genel başkanı değilim. Türkiye’nin 79 barosunun 100 bin avukatın en üst kurulunun temsilcisiyim. Yüreğim Atatürkçü Düşünce Derneği ile her zaman atar. Ancak takdir edersiniz ki hitap ettiğim kitle Atatürkçü Düşünce Derneği kitlesi ve çatısı altında buluşacak homojen bir kitle değil. Türkiye’nin her yerinden her türlü hassasiyetten, her siyasi görüşten çok farklı kitlenin temsilcisi olarak huzurunuzdayım. Ama o kitlenin en üst temsilcisi olarak Türkiye’nin her yerinden, İzmir, Uşak, Batman ve Şırnak’ta da gururla söylediğim tek cümle, ‘Atatürkçüyüm, Cumhuriyetçiyim, Demokratım ve hukukun üstünlüğüne inanırım. Karşımızdakiler demokratlık istiyor. Bizi yönetenlerden bizlerin düşüncelerine saygı göstermelerini istiyoruz.

“ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNE BU MİLLETİ YÜZDE YÜZ İFADE EDER”

Bizler ayağımızı 40X40 karoya basıyoruz ancak biz ne kadar demokratız. Kendi düşüncelerimizin dışında düşünenlere, bizden birazcık farklı yaklaşanlara, farklı düşüncelere söyleyenlere acaba aynı hoşgörü ve aynı saygıyla bir başkasından beklediğimiz empati duygusuyla yaklaşmayı beceriyormuşuz. Bunu yaptığımız takdirde hitap ettiğimiz kitleler yüzde 10’lar değil, yüzde 100’lere ulaşır. O zaman sağımıza döndüğümüzde tıpa tıp aynımız, solumuza döndüğümüzde tıpa tıp aynımız olmaz. Askeri müşterekler de birleşmiş yüzde 100 oluruz. Bizim hedefimiz yüzde 100’e ifade etmek olmalıdır. Atatürkçü düşüncede yüzde bire, yüzde 10’a değil Türk milletinin yüzde 100’üne ifade eden bir düşüncedir. Ben bu davada yalnız değilim, birlikte hareket ettiğim kadar arkadaşlarım var. Meslektaşlarım var”şeklinde konuştu ve daha sonra geçtiğimiz günlerde Uşak Baro Başkanı seçilen Avukat Gürcan Sağcan ve eski Baro Başkanı  Baki Kantar’ı sahneye davet etti.

ADD Uşak Şube Başkanı Arif Güvenir’de konuşmasında, “ADD Uşak Şubesi olarak Atatürk’e ve cumhuriyetimizin temel değerlerine yönelik, , son yıllarda yapılan saldırılara karşı sloganımız,” Halkın içinde halkla beraber ve onlarla birleşerek” mücadeleye devam etmektir. Demokratik taleplerimizi dile getirdiğimiz eylemlerde sokağa çıktığımızda bakıyoruz hep aynı yüzler. Oysa, biz biliyoruz ki halkın içerisinde olmadığı hiçbir mücadele başarıya ulaşmayacaktır. İşte bu düşünelerin ışığında ekonomik ve sosyal açıdan geri kaldığını düşündüğümüz Aybey mahallesinde  Türkiye’de bir ilk olan ödev evini açtık. Burada halkaın ihtiyaçlarını gidermeye çalışarak halkımızla birlik olduk” dedi.

Baloda Ressam Yaşar Çallı kendisinin yaptığı Atatürk portresini artırmada 2 bin liraya satın alan Avukat Aydın Yaman’a imzalayarak teslim etti.

HABER / SALİH KILINÇSayfa 6 man IMG_4415 (7) Sayfa 6 man IMG_4415 (3)Sayfa 6 man IMG_4415 (2)

2,042 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap