Rota Dağcılık üyeleri Ataları için 20 kilometre yürüdü

Uşak Rota Dağcılık ve Doğa Sporları üyesi 31 dağcı, Afyonkarahisar ilinde düzenlenen, 20 kilometrelik “Ata’ya Saygı” yürüyüşünde Uşak’ı temsilen yürüdü.

“Ata’ya Saygı” yürüyüşüne Uşak, Afyonkarahisar, Eskişehir, Kütahya ve Ankara’dan toplam 103 sporcu katıldı. Uşak Rota Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Nasıf Uyar, Ulu Önder Atatürk’e saygılarını sunmak için düzenlen bu anlamlı yürüyüşe her yıl katıldıklarını ve ‘Baş Komutanlık Meydan Savaşı’nın geçtiği bu yerleri görerek o günleri yaşamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

TÜRK BİRLİĞİ 150 KİŞİ İLE 2 BİN 500 KİŞİLİK YUNAN BİRLİĞİNİ SÖKÜP ATTI

Uşak, Afyonkarahisar, Kütahya, Eskişehir ve Ankara Dağcılık ve Doğa Sporları üyesi 103 sporcunun yürüyüşü, Ulu Önder Atatürk’ün Başkomutanlık Meydan Savaşında karargâh kurduğu Kocatepe’de düzenlen saygı Duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Buradan Agah Efendi Şehitliğine inen dağcılar, kabirleri başında dualar okundu. Şehitlikte kabri bulunan Yüzbaşı Agâh Efendi, Üsteğmen Seyfullah Efendi ve 6. Bölük askerleri hakkında ev sahiplerinden şu bilgileri aldılar:

“Büyük Taarruz 26 Ağustos 1922 günü sabah 04.30 da başlamış ve iki saat içinde düşmanın bütün tel örgüleri parçalanarak gün doğmadan zaferin ilk ışıkları Anadolu’yu parlatmaya başlamıştır. Başkumandanlık Karargahı’nın bulunduğu Kocatepe’ye tek geçit yeri olan Kalecik ve Kurtkaya Bölgeleri Türk ordusu için çok önemli idi ve düşmandan bir an önce alınması ve düşmanın yok edilmesi görevi 12. Tümen 36. Alay 6.Bölük Komutanı 24 yaşındaki Bayburtlu Yüzbaşı Agâh’a verildi. Yüzbaşı Agâh, emrindeki 150 Mehmetçik ve Sinoplu Üsteğmen Feyzullah ile beraber 2500 kişilik düşman tümenine saldırarak büyük bir savaşa başladı. 26 Ağustos öğleden sonra başlayan çarpışmalar 27 Ağustos öğlene kadar sürdü. Düşmanın içine kadar dalan Yzb. Agâh onlara ağır kayıplar verdirerek batı istikametine kaçmalarını sağladı. Büyük bir takviye alan düşman birliği ile çarpışırken Yzb. Agâh 100 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile birlikte şehit düştü. Geriye kalan 50 Mehmetçik ve gelen takviye kuvvetlerimizle düşman bu vadi içinde tamamen yok edildi. Kahraman Yüzbaşı Agâh Efendi ve arkadaşlarını minnetle anıyoruz. Ruhları şâd olsun.”

Baş Komutanlık meydan Savaşı’nın geçtiği, Kocatepe’den başlayan “Ata’ya Saygı Yürüyüşü, en çetin muharebelerin yaşandığı, Orta tepe, Belen Tepesi gibi tepelerden devam ederek, Yunan birliklerinin Afyonkarahisar’ı terk ederek Uşak’a kaçtığı Tınaz Tepe de son buldu. Tınaz Tepe de dinelen dağcılar bu anlamlı yürüyüşe katılmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

“SAVAŞ ALANINDA YÜRÜDÜK”

 

“Ata’ya Saygı” yürüyüşüne her yıl katıldıklarını kaydeden Uşak Rota dağılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Nasıf Uyar, en kalabalık sporcu topluluğunun Uşak’tan katıldığını belirtti.

Yürüyüş hakkında bilgi veren Uyar, “13 Kasım 2016 Pazar günü Afyonkarahisar AFDOS un Organize ettiği bu etkinliğe 31 sporcumuz ile katıldık toplamda Uşaktan, Afyonkarahisar dan Ankara, Eskişehir ve Kütahya dan 103 kişinin katıldığı ve başarı ile tamamladığı bu etkinliğe yüzbaşı Agah Efendi Şehitliğini ziyaret ederek başladık. Kocatepe de Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının manevi. Huzurlarında Saygı duruşunda bulunduk ve İstiklal marşımızı okuduk. Akabinde20 km lik yürüyüşümüze başladık. Savaşın geçtiği tarihi doku içeresinde Tınaztepe ye ulaştık rehberliğimizi yapan Sayın Mithat Şener e. AFDOS Başkanı Sayın Mehmet Bilgiçer ve yönetici Sayın Faruk Bangir’e Gösterdikleri yakın ilgiden dolayı teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Uyar, “Böylesine anlamlı yürüyüşler katılarak hem spor yapmış oluyoruz. Hem de bize bağımsızlığımızı kazandıran ve özgür bireyler olarak bugün yaşamamızı sağlayan Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımız için canlarını veren kahramanları anmış oluyoruz. Aynı zamanda kurtuluşumuzu sağlayan dünyada eşi benzeri görülmemiş bu savaşın yaşandığı toprakları görmüş ve o günleri yaşamış oluyoruz. Bu tür gezileri spor yapmanın  yanı sıra tarihimizi gelecek nesilleri aktarmak açısından da son dere yararlı olduğunu düşünüyorum” ifadesini kullandıSayfa 5 man afyondagcilik (4) Sayfa 5 man afyondagcilik (2)

948 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap