“Senin partin çıkarırsa bizim parti de işçi çıkarır” tartışması

“Senin partin çıkarırsa bizim parti de işçi çıkarır” tartışması

İl Genel Meclisi’nde “Toplum Yararına Projesi (TYP) kapsamında işbaşı yapacak işçilerden CHP’li belediyelere işçi verilmemesi ile ilgili tartışma, “Senin partin atarsa benim partimde atar” şekline dönüştü.

Özmerkez İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen İl Genel Meclisi Mart  Ayı 4. Oturumunda gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Nadi Sancar, TYP kapsamında 6 ay geçici süre ile işe alınacak 700 işçinin çalışacağı yerler pay edilirken niçin CHP’li belediyelere işçi verilmediğini sordu. AK Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Gürpınar’da Sancar’a CHP’li Sivaslı Belediyesi tarafından işten çıkarılan işçiler için aynı duyarlılığı niçin göstermediğini sordu. Sancar, da AK Partili Uşak Belediyesinden 300 işçinin çıkarıldığını söyleyince gerilim dolu anlar yaşandı.

“VALİ VE KAYMAKAMLAR TARAFSIZ OLMALIDIR”

Mehmet Nacar başkanlığında başlayan toplantıda gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Nadi Sancar,  Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini, ekonomik kriz, sosyal ve kültürel sorunlar, terör gibi bela varken bir de dış politika sorunlarınınçıktığını kaydetti.

Türk askerinin Suriye bataklığına çekilmek istendiğini de söyleyen Sancar,  içte ve dışta çözüm bekleyen bunca sorun varken, ülkenin öncelikli sorunun başkanlık sistemi olmadığını da sözlerine ekledi. Sancar, sözlerine şöyle devam etti: ”Referandum sonucunu, ölüm kalım savaşı görüp toplumu tam bir tarafgirlik anlayışına sokan zihniyetin arka kapısında çok önemli korkuları olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor.

Valiler ve kaymakamlar tüm kamu görevlerinde tarafsız, devletin valisi ve kaymakamı olmalıdır. Bütün kamuoyu araştırmalarında, hayır oylarının arttığını gören iktidar, vali, kaymakam, savcı ve rektör gibi kamu görevlilerini kullanarak referandumda hayır diyecek vatandaşlara gözdağı vermek istemektedir.”

TYP kapsamında daha önce de CHP’li belediyelere personel verilmediğini hatırlatan Sancar, “Şimdi de İl Özel İdaresi’ne 300, Uşak Belediyesi’ne 225, Banaz Belediyesi’ne 25, Eşme Belediyesi’ne 25, Karahallı Belediyesi’ne 25, İl Müftülüğüne 30 kontenjan ayrılmıştır. Geçen TYP de olduğu gibi yine CHP’li Sivaslı ve Ulubey belediyeler yok sayılmaktadır. AKP’li belediyeler öz evlat muamelesi, CHP’li belediyeler üvey evlat muamelesi görmektedir” şeklinde yakındı.

“SİVASLI VE ULUBEY BELEDİYE BAŞKANLARI TÜRK VE MÜSLÜMANDIR”

Uşak Valiliğinin bu tutumunun toplumun nasıl ayrıştırdığını göstergesi olduğunu söyleyen Sancar, sözlerini şöyle tamamladı: “CHP’li olan Ulubey ve Sivaslı belediyeleri muhalefette bile o kadar başarılı işlere imza atıyor ki AKP’li belediyeler gelecekte koltuğu CHP’ye kaptırma korkusu yaşıyor.

Vali ve kaymakamlar ne kadar engellerse engellesin, CHP’li belediyelere destek olunmasa da halka kaliteli hizmet üretmeye devam edecektir. Ulubey Belediye Başkanı Ali Rıza Ada ve Ulubey halkı, Sivaslı Belediye Başkanı Nihat Sazlıgöl ve Sivaslı halkı bu ülkenin evladı olup Türk ve Müslümandır. Sayın Vali, bu ayrıştırıcı tutumundan vazgeçmeli tüm belediye ve kurumlara aynı mesafede olmalıdır.”

“SİZ ATARSANIZ BİZ DE ATARIZ”

Sancar’ın konuşmasının ardından Başkan Mehmet Nacar, TYP’nin planlamasının tamamen İŞKUR Müdürlüğü tarafından yapıldığını, İl Genel Meclisi’nin yetkisinin olmadığını, yine de CHP’li belediyelere  niçin elaman verilmediğini soracağını açıkladı.

Nacar’ın bu açıklamasından sonra meclisin tek kadın üyesi AK Partili İlknur Ertuğrul, AK Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Gürpınar ve Nadi Sancar arasındaki sert diyologlar şu şekilde gelişti:

İlknur Ertuğrul: “CHP Grubu halkın iradesinden niçin bu kadar korkuyor? Anlamıyorum. Niçin evine ekmek götürmek isteyen insanlara iş vermemizden rahatsız oluyorsunuz? TYP, referandum için hazırlanmış bir proje değildir. Daha önce de vardı.

Nadi Sancar: “Halkın iradesi başımızın gözümüzün üzerinedir. Hiçbir zaman halkın iradesinden korkmayız.  Ben, AKP Grubu olarak sizlere sadece, Ulubey ve Sivaslı Belediyelerine niçin TYP kapsamına alınmadığını soruyorum.”

Hüseyin Gürpınar: “CHP Grup Başkanvekili Sayın Nadi Sancar’dan aynı duyarlılığı, CHP’li Sivaslı Belediyesi tarafından işten atılan işçiler için de beklerdim.”

Nadi Sancar: “Konuyu karıştırmayın. Ben burada CHP’li belediyelere yapılan ayrımcılığı söylemeye çalışıyorum. Asıl siz söyleyin.  AKP olarak Uşak Belediye Başkanlığını kazanınca işten attığınız işçilerin hakkını niçin savunmadınız?

Hüseyin Gürpınar: “Siz atarsanız biz de atarız.”

Karşılıklı tartışmalar, Başkan Mehmet Nacar’ın müdahalesi ile son buldu.

ÖZEL HABER / SALİH KILINÇ

İlknur ERTUĞRUL
İlknur ERTUĞRUL
Mehmet NACAR
Mehmet NACAR
Hüseyin Gürpınar ve Nadi SANCAR
Hüseyin Gürpınar ve Nadi SANCAR

Nadi SANCAR
Nadi SANCAR

2,371 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap