SGK Prim Borcu Olanlar; Bu Fırsatı Kaçırmayın! Bugün Son Gün…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borç ve prim yapılandırmalarında başvurular 25 Kasım Cuma (Bugün) mesai bitiminde sona eriyor.

Edinilen bilgilere göre; Uşak il Genelinde yaklaşık 20 bin kişinin SGK prim borcu bulunuyor. , “6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun, kapsamında yeniden yapılandırma isteyen vatandaşların sayısının ise 9 bin civarında kaldığı öğrenildi.

Uşak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü, İbrahim Öztürk 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunun son başvuru tarihinin 25 Kasım 2016Cuma (Bugün) olduğunu hatırlattı.

UZATMA YOK

Uşak SGK Müdürü İbrahim Öztürk, prim affı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Prim borç yapılandırmasının önemli avantajlar sunduğunu belirten Öztürk, sürenin 25 Kasım’da (Bugün) dolduğunu ve bu büyük fırsatı kaçırmamak için başvuru yapılması gerektiğini söyledi. Borcunu yeniden yapılandıran esnafın icra ve haciz işlemlerinden kurtulacağı ve teşviklerden yararlanabileceğini kaydeden Öztürk , “6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun, SGK alacakları olmak üzere devletin bazı alacaklarını yeniden yapılandırıyor. 2016 yılı Haziran ayı ve daha önceki aylara ilişkin SGK alacakları ve bunların gecikme cezaları yapılandırma kapsamına girecek. Ayrıca, gecikme cezaları affedilecek, bunun yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı, borç aslına eklenerek tahsil edilecek” dedi.

ÖDEMEDE SEÇENEK ÇOK

Yapılandırma kapsamında, idari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50’sinin silineceğine dikkat çeken Öztürk, “100 lira idari para cezası, 40 lira da bunun gecikme cezası olan bir borçlu bu tutarı öderken, borç aslını 50 lira olarak, 40 lira gecikme cezasını da 50 lira borç aslına uygulanacak. Enflasyona göre güncellenecek ve tutarla birlikte ödeyecek. Yapılandırma kapsamında, SGK’ya borcu olanların da borcunun tamamını peşin ödemesi halinde, anaparaya eklenen enflasyon farkının yarısı alınmayacak. SGK’ya borcu olanlar peşin ödemenin yanı sıra iki aylık dönemler halinde ödeme yapabilecekler. Böylece 6 taksit 12 ay, 9 taksit 18 ay, 12 taksit 24 ay, 18 taksit 36 ay vade ile ödenebilecek” bilgisini verdi.

’12 AYLIK EŞİT TAKSİT ŞEKLİNDE ÖDENEBİLECEK’

Genel sağlık sigorta borçlarının kapsam dahilinde olduğunun altını çizen Öztürk, “Yapılandırma Genel Sağlık Sigorta (GSS) borçlarını da kapsayacak. 2016 Haziran ve önceki dönemlere ait GSS prim borcu olanların, gecikme cezası ve gecikme zamları silinerek, borç aslını vade farkı uygulanmaksızın peşin veya 12 aylık eşit taksit şeklinde ödenebilecek” dedi.

Sayfa 5  sgkmüdür

736 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap