SGK ve Vergi borcu yapılandırmada bugün son gün

SGK ve Vergi borcu yapılandırmada bugün son gün
Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında, vergi, SGK, öğrenim kredisi gibi borçların yeniden yapılandırılabilmesi için son fırsat.
Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında, vergi, SGK, öğrenim kredisi gibi borçlar yeniden yapılandırılabiliyor. Konuyla ilgili konuşan SGK Uşak İl Müdürü İbrahim Öztürk, “Borcu olan vatandaşlarımız bu fırsattan yararlansın. Bundan sonra,, bir daha yeniden yapılandırma yok. Süre uzatımı da yok” dedi. Özürk, başvuruların hem internetten hem de gece yarısına kadar açık olacak SGK İl Müdürlüğünden yapılabileceğini, yapılandırma başvurusunun 30 Haziran Cuma son bulacağını da sözlerine ekledi.
SÜRE UZATIMI YOK
Kamu kurumlarına olan borçların yapılandırılması için başvuru süresi için son tarih bugün gece yarısı 00.00 olarak açıklandı. Zaman daralıyor. Peki, 2017 vergi borcu yapılandırması için nereye başvurmak gerekiyor?
Çok sayıda vatandaş yapılandırmanın nasıl ve nereden yapılacağını merak ediyor. Konuyla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uşak İl Müdürü İbrahim Öztürk önemli uyarılarda bulundu.
Öztürk, yaptığı açıklamada, 7020 sayılı kanunun esasen 1 Temmuz 2016-31 Mart 2017 tarihlerinde ödenmemiş kamu alacaklarını yapılandırmak amacıyla çıkarıldığını söyledi. Vatandaşların yeniden yapılandırmaya müracaat etmelerini çok önemsediklerini dile getiren Öztürk, “Kanundan yararlanmak için bugün son gün. Süre uzatımı kesinlikle olmayacak. Müdürlüğümüz başvuruları almak için Cuma günü saat 00.00’a kadar açık olacak.” ifadelerini kullandı.
BAŞVURULAR İNTERNETTEN DE YAPILABİLİR
Öztürk, şu ana kadar yeniden yapılandırma talebinde bulunmayan ve SGK’ya prim borcu bulunan vatandaşların, neler yapması konusunda şu önerilerde bulundu:
“Başvurular hem internetten hem de gece yarısına kadar açık olacak SGK İl müdürlüklerinden yapılabilecek. Yapılandırma başvurusu 30 Haziran günü son bulacak.
BORÇLAR TAKSİTLE ÖDENEBİLECEK
6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit 36 ay vade ile ödeme yapılabilecek.

Borçların bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma hakkı kaybedilecek. Başka bir deyişle iki taksiti art arda ödemeyenin yapılandırma hakkı son bulacak.
Borçların bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma hakkı kaybedilecek. Başka bir deyişle iki taksiti art arda ödemeyenin yapılandırma hakkı son bulacak.”
HANGİ ALACAKLAR YAPILANDIRMA KANUNU KAPSAMINA GİRİYOR?
Maliye Bakanlığına olan vergi borçları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına gümrük vergisi borçları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne ait kredi borçları kanun kapsamında olacak. Maliye Bakanlığı açısından bakıldığında tüm vergiler, vergi cezaları, gecikme zamları ve faizleri yeniden yapılandırma kapsamında bulunacak. Trafik, askerlik, seçim, nüfus para cezaları, karayollarında usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları, öğrencilerin öğrenim kredisi borçları, ecrimisiller de kanun kapsamında yapılandırılabilecek. SGK’ya olan prim borçları ve buna bağlı idari para cezaları da kanun kapsamında yapılandırılabilecek.
GECİKME FAİZLERİ SİLİNİYOR
Kanundan yararlanan vatandaşların, borçlarının büyük bir bölümünden kurtulacak. Yetkililer, vergi ve prim borcu olan vatandaşların mutlaka başvurularını yapmalarını önerdi. Vergi borçlarının ödenmesi için önlerinde 1 ay, SGK’ya olan borçlar için 2 ay daha olacak. Kanundan yararlananlar, bugüne kadar birikmiş gecikme faizlerinin neredeyse tamamına yakınından kurtuluyor. Neredeyse ana parayı ödeyerek, borçlar kapanıyor.
Yetkililer, bir daha böyle genel yapılandırma kanunları olmayacağını vurgulayarak tüm vatandaşları bu son fırsattan yararlanmaya davet etti.
HABER / SALİH KILINÇ

395 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap