Sokak fotoğrafçısı Güneysu; “Sıradan insanlarız fakat tarihi yazıyoruz”

Sokak fotoğrafçısı Güneysu; “Sıradan insanlarız fakat tarihi yazıyoruz”

Uşak Üniversitesi Medya Atölyesi Topluluğu’nun düzenlediği fotoğrafçılık etkinliğine Sokak Fotoğrafçısı Engün Güneysu konuşmacı olarak katıldı.
1 Eylül Kampüsünde gerçekleşen etkinlikte gençlere konu hakkında bilgiler veren Güneysu ; “Bir şehre gittiğimizde, o şehrin sokaklarını dolaşıyoruz, vitrinlerine bakıyoruz, insan karakterlerini çiziyoruz. Biz sokak fotoğrafçıları olarak sıradan insanlarız fakat tarihi yazıyoruz” dedi.
Geçen yıl da Uşak Üniversitesi’ne geldiğini ve memnun olarak ayrıldığını belirten Güneysu bu etkinliğe olan ilgiden dolayı da teşekkür etti. Sokak fotoğrafçılığı üzerine ihtisas yaptığını, hala araştırmalarına devam ettiğini vurgulayan Güneysu yurt içinde ve dışındaki çalışmalarının da sürdüğünü söyledi. Sokak fotoğrafçılığı nedir?, Nasıl icra edilir?, Hangi ekipmanlar kullanılır? sorularına cevap veren Güneysu konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Kısaca genel bir tanım yapmak istiyorum. Herkesin aklında bir soru işareti var, sokak fotoğrafçılığıyla alakalı, sokakta çekilen her fotoğraf sokak fotoğrafı oluyor mu? Bu aslında genel bir tanım. Bir çatı gibi düşünün bunu, bunun altında bazı şeyler yapıyoruz. Örneğin bir fotoğrafı arkadaşıma gösterdiğimde ‘Bunu Meksika da mı çektin?’ dedi, aslında İstanbul’da çekilen bir fotoğraftı. Yani Sizin ona yüklediğiniz anlamla güzel bir hale gelebiliyor fotoğraf açıkçası.”

Sokak fotoğrafçısı denildiğinde bazı isimleri anmak gerektiğini belirten Güneysu; ” Çünkü sokak fotoğrafçılığın bu güne kadar gelmesine sebep oldular. Ben bunlardan birkaç tanesini size bahsetmek istiyorum. Aslına onları seçerken bir taraftan da üzüldüm çünkü vefat etmiş insanlar. Bunların en başında Henri Cartier Bresson geliyor. Henri Cartier Bresson efsanevi Magnum Fotoğraf Ajansı’nın da kurucularından. Daha önceden sokak fotoğrafçılığı dalında üretim yapan fotoğrafçılar vardı André Kertész gibi ama Bresson daha farklı bir yaklaşım getirdi, enteresan bir şekilde doğal zamanlardan fotoğraflar üretiyor, kurgular yapmıyor. Fakat tüm kitapların önsözünü Fransa’da sürrealist bir yazara yazdırdı. Çünkü fotoğraftaki arayışları, estetik kaygısı da var ama ona anlam yükleme tarzı farklıydı.”

“Bana sorarsanız, sokak fotoğrafçılığında asıl olan birkaç cümlede özetler misin ? dediğiniz de, benim yapmaya çalıştığım zamansız insan anlarını ve duygularını kaydetmek” diyen Enginsu; ” Bresson’un da burada böyle bir yaklaşımı var. Birde şöyle bir şey var, biz sokak fotoğrafçıları olarak aslında sokaklarda gezinen vitrinlere bakınan sıradan insanlarız fakat tarihi yazıyoruz. Bizi muhabirlerden ayıran bir özellik var, aslında bir taraftan foto muhabiriyim ama sokak fotoğrafçılığının fotoğrafçıya getirdiği bir şey var, sporcunun hazırlık idmanı vardır ya bizim için hep öyle. Devamlı kameramız yanımızda, bir şehre gittiğimizde, o şehrin sokaklarını dolaşırız, vitrinlerine bakarız, insan karakterlerini çizeriz. Çünkü düşünün bugün bir tarih filmi yapıldığında doğrudan faydalanılan tek kaynak fotoğrafçıların işleri oluyor. Sokak fotoğrafçılığından bir örnek değil ama Er Ryan’ı Kurtarmak filminde Spielberg Normandiya çıkarmasının sahnelerini yapmak için yine İspanya iç ayaklanmasında mayına basarak hayatını kaybeden fotoğrafçı Robert Capa’nın Normadiya çıkarması esnasında çektiği fotoğraflardan faydalanmış ve plan ona göre sahnelenmiş, O fotoğrafları internette bulmak mümkün, o fotoğraflara bakıp filmi izlediğinizde gerçekçiliğin farkına varıyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salih Tiryaki konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Etkinliği Uşak Üniversitesi İletişimi Fakültesi Öğrencilerini kurduğu Medya Atölyesi Topluluğu düzenledi. Topluluktaki arkadaşlar sokak fotoğrafçılığına ilgi duydukların bize ilettiler bizde bir sponsor bularak konuyla ilgili bir eğitim etkinliği düzenledik. Etkinliğin amacı belgesel fotoğrafçılık ve sokak fotoğrafçılığın ana temaları çerçevesinde hem buradaki arkadaşları eğitmek ve ilerleyen dönemde başka atölyelerde belgesel ve sokak fotoğrafçılığı noktasında dünyada bir yerlere gelmelerini sağlamak. Öğrencilerimizin fotoğraf konusunda kendilerini geliştirmelerini noktasında elimizden geleni yapmıyoruz.”

YAR.DOÇ.DR. SALİH TİRYAKİ

Uşak Üniversitesi İletişimi Fakültesi Yeni Medya Bölümü’nde görevli Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Vadi Balcı da; “Yeni Medya’ya katkısı olacak bu sokak fotoğrafçılığı tarzındaki etkinliklerin uygulama anlamında kesinlikle öğrencilerimize faydalı olduğu kanaatindeyim. Medya Atölyesi üzerinden yaptığımız bu etkinliğin devamı olacak. İleride firmalarla görüşüp sertifika programları yapabilirsek daha da yararlı olacağımızı düşünüyorum. Bu tarz etkinliklerin artarak devam etmesi hem üniversitemizin tanıtımına hem de iletişim fakültesinin gelişimine faydalı olacaktır.” şeklinde konuştu.

YAR.DOÇ.DR. EMRE VADİ BALCI

 

HABER / BAYRAM KELEŞ

ETKİNLİKTE SOKAK FOTOĞRAFLARINDAN ÖRNEKLER GÖSTERİLDİ (BAYRAM KELEŞ/UŞAK-İHA)

 

485 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap