Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doktor Şafak Kılıç ; “Antibiyotikler bedeli ağır olan ilaçlardır”

IMG-20170126-WA0012Uşak Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı hastanelerde ve Aile Hekimlerinde gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek  hızlı “Hızlı Antijen Testi” uygulamasına başlandı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Uşak Kamu Hastanelerine Birliği Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doktor Şafak  Kılıç ; ” Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlar dışında nezle, grip gibi viral enfeksiyonlarda kullanılmamalıdır. Antibiyotikler bedeli ağır olan ilaçlardır” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm dünyada antibiyotiklerin en az yarısı gereksiz kullanıldığına dikkat Çeken Kılıç; ” Mevsim dolayısıyla sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarında bu oran yüzde 70′ lere çıkmaktadır. Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlar dışında nezle, grip gibi viral enfeksiyonlarda kullanılmamalıdır. Antibiyotikler bedeli ağır olan ilaçlardır. Kullanılan her antibiyotiğin bakteriyel direnç gelişmesine katkıda bulunduğunu unutmamamız gerek. Bazı ülkelerde akarsularda antibiyotikler ölçülebilir düzeydedir. Çevreye olumsuz etkilerinin derecesini kestirebilmek mümkün değildir. Ciddi boyutlarda kaynak israfını da buna eklersek, bu ilaçların neden yerli yerinde, son bilimsel verilerin ışığında kullanılmaları gerektiği anlaşılır.  Boğaz enfeksiyonlarında en önemli bakteriyel etken Streptokoklardır. Klinik belirtilerle birlikte bakterinin boğazda tespiti çok önemlidir.  Bu nedenle Sağlık Bakanlığı bakteriyel ve viral boğaz enfeksiyonlarının ayırt edilmesinde “Hızlı Antijen Testi”  uygulamasını  başlatmış bulunuyor.İlgili branşlara uygulamalı eğitim verildi. Kısa sürede sonuç veren oldukça pratik bir test Hastanelerimizde ilk defa uygulanacak. Gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek için önemli bir adım atıldı.”

“REÇETESİZ ANTİBİYOTİK KULLANILMAMALIDIR”

Antibiyotiklerin ateş düşürmediğini, ağrı dindirmediğini, soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlarını tedavi etmediğini vurgulayan Kılıç;  ” Yaygın ve yanlış kullanıldığında ise hızla direnç gelişir, esas etki beklediğimiz bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz hale gelir. Reçetesiz antibiyotik kullanılmamalıdır. Hekimin gerekli gördüğü durumlarda, gerekli dozda ve sürede kullanılmalıdır. Hasta kendisini iyi hissetse bile tedaviyi hekimin belirttiği süreden önce kesmemelidir.

Sonunda çocuklarımıza tüm antibiyotiklere dirençli bakterilerden oluşan bir dünyayı miras bırakmak söz konusu olduğu için, uygusuz antibiyotik kullanımı tüm insanlığı derinden etkileyen bir sağlık sorunu konumundadır. Bu konuda hekimlerin teşhis ve tedavi kriterlerinin güncel bilgilerle ,tekniklerle daha net ve daha etkili bir düzeye gelmesinin yanı sıra, toplumun tüm kesimlerinin bilgilendirilmesi, farkındalık ve duyarlılık oluşturulması gerekmektedir.” dedi.

“Gereksiz Antibiyotikleri Hayatımızın Dışına İtmeliyiz”

Konuya ilişkin  Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr.Yalçın Atlı  Şu ifadeleri kullandı:”Sağlık Bakanlığımızın gereksiz  antibiyotik kullanımının önüne geçebilmek adına ülke genelinde başlattığı Akılcı Antibiyotik Kullanımı yönelik olarak, Tüm Hastanelerimizde, testlerin dağıtımı yapılarak kullanılmaya başlanması sağlanmıştır. Hastaların boğazından alınan sürüntü ile çok kısa süre sonuç veren hızlı antijen testi uygulaması ile doğru ilacın kullanılması hedeflenmektedir. İnşallah bu çalışmalar ile halkımızın ve çalışanlarımızın farkındalığı artırarak gereksiz antibiyotikleri hayatımızın dışına iteriz. Hastalarımızın, duyarlılık göstermeleri ve hekimleri tarafından reçete edilmeden kesinlikle antibiyotik kullanmamalarıdır.”

HABER / BAYRAM KELEŞ

506 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap