Tora Yine Affetmedi

Tora Yine Affetmedi

Uyuşturucu tacirlerinin baş belası Uyuşturucu Madde Arama Köpeği Tora, stepne lastik ve yakıt deposunda 23 kilo 500 gram esrarı buldu.

Uşak Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu İle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince kent girişinde 34 ve 35 plakalı araçlarda yapılan aramada 23 kilo 500 gram esrra maddesi ele geçirildi.

Terör örgütlerin en büyük gelir kapısı olan uyuşturucu madde ticaretei ve kaçak sigara ile mücadelede Uşak Emniyet Müdürlüğü yeni bitr başarıya daha imza attı.

Uşak Emniyet Müdürlüğünün göz bebeği uyuşturucu madde arama köpeği Tora her iki araçta yaptığı aramada birlikte hareket ettikleri değerlendirilen 35 *** ve 34 *** plaka sayılı araçlar şüphe üzerine durduruldu. 34 *** plakalı aracın stepne lastik ve yakıt deposuna gizlenmiş 34 parça halinde streç filme sarılı şekilde toplam 23 kilo 500 gram esrar maddesi ele geçirildiği açıklandı.

Uşak Emniyet Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklmada, olayla ilgiligözaltına alınan N.T. (21)adli makamlarca adli kontrol şartı ile serbestkalırken,F.P. (25), D.P. (27) ve İ.B. (30)isimli şahıslar tutuklandığı bilgisine de yer verildi.

TERÖR ÖRGÜTLERİ UYUŞTURUCU TİCARETİNDEN YILDA 1,5 MİLYAR DOLAR GELİR ELDE EDİYOR

İçişleri Bakanlığı tarafından, terör örgütü PKK’nın 1984 yılında Şemdinli-Eruh kanlı baskınlarından günümüze kadar geçen sürede uyuşturucu ticareti mercek altına alınıp raporlaştırıldı. Terör örgütü PKK/KCK’nın, kenevir üretimi ve ticaretinden yıllık 500 milyon TL, uyuşturucu kaçakçılığından da 1.5 milyar dolara yakın gelir elde ettiği bildirildi.

SON 31 YILDA 5 BİN KG EROİN, 41 BİN KG ESRAR

1984-2015 yılları arasında ülke genelinde gerçekleştirilen 381 narkoterör operasyonunda ele geçen uyuşturucu miktarı ise parmak ısırttı. Raporda son 31 yılda; 5 bin 543 kilogram eroin, 41 bin 249 kilogram esrar, 710 kilogram kokain, 21 kilogram afyon, 27 bin 465 litre asetik anhidrit, 17 milyon 958 bin 469 kök kenevir bitkisi, 4 bin 304 kilogram baz morfin ele geçirildiği açıklandı. Yapılan operasyonlarda bin 283 şüphelininse yakalandığı vurgulandı.

 

UYUŞTURUCU SATAN 4 ÖRGÜTTEN BİRİ

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan narkoterör raporunda, uyuşturucu ticaretinin başta PKK olmak üzere terör örgütlerinin ana finansmanını oluşturduğuna işaret edilerek, buna yönelik mücadeleye ilişkin detaylara yer verildi.Raporda, uluslararası güvenlik literatürlerine göre, PKK/KCK terör örgütü ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), Tamil Elam Bağımsızlık Kaplanları (LTTE) ve Özbekistan İslami Hareketi’nin (IMU) uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerinde bulunduğu ve finansmanın büyük bir bölümünü uyuşturucudan elde ettiği vurgulandı.

İMALATHANELERİ KUZEY IRAK’TA

PKK/KCK terör örgütünün, önemli finans kaynakları arasında uyuşturucu kaçakçılığı bulunmasına karşın, uyuşturucunun toplumlar tarafından bir insanlık suçu olarak kabul edilmesi nedeniyle, imajını zedelemek istemeyen terör örgütünün bu faaliyetlerini mümkün olduğunca toplumdan gizlemeye çalıştığı vurgulandı. Terör örgütünün, Kuzey Irak’taki kamplarında kurduğu laboratuvarlarda eroin imal ettiği bilgisine yer verilen rapora göre, örgüt İran’a ve Irak’a sınır köylerde üretilen eroinden kilogram başına para topluyor. Kuzey Irak’ta imal edilen uyuşturucuyu Avrupa’ya nakleden terör örgütü, bu işi yapan nakliye gruplarından pay alıyor. Avrupa’daki uyuşturucunun sokak satışı ve dağıtımında terör örgütü elemanları etkin rol alıyor.

TERÖRÜN FİNANS KAYNAKLARI

Emniyet Genel Müdürlüğü Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) töerörün finans kaynaklarını şöyle açıkladı:Teröristlerin ve terör örgütlerinin nihai amacı gelir elde etmek olmasa da faaliyetlerini finanse edebilmeleri için mali kaynak bulmak zorunda oldukları malumdur. Terörün finansmanı yasadışı kaynaklardan sağlanabileceği gibi yasal sayılan kaynaklardan da sağlanabilmektedir.

Bu kaynaklar şöyle özetlenebilir:

Aidat ve bağışlar: Terör örgüt üyesi olmayan ve örgütle bağlantısı bulunmayan kişiler tarafından gönüllü olarak veya duyulan korku nedeniyle terör örgütlerine maddi yardımda bulunulabilir. Bu bağış veya yardımlar doğrudan nakit olarak yapılabileceği gibi yiyecek, ilaç, araç-gereç sağlamak gibi yollardan da yapılabilir.

Kar amacı gütmeyen kuruluşların kullanılması: Kar amacı gütmeyen kuruluşlar aracılığıyla toplanan bağışlarla da terör örgütlerine mali kaynak sağlanabilmektedir. Bağışta bulunan kişiler çoğu zaman verdikleri paraların terör örgütlerine aktarılacağını bilmemekte, bu kuruluşların beyan ettiği yasal amaç çerçevesinde kullanılacağı düşüncesiyle maddi yardımda bulunmaktadırlar.

 

Örgütsel yayınlardan elde edilen gelirler: Terör örgütleri, yayınladıkları gazete, dergi ve kitapları ideolojilerini yaymak ve teorik eğitimlerde taraftarlarını eğitmek amacıyla kullanmanın yanında bu yayınları sempatizanlarına satarak mali kaynak sağlamaktadırlar.

Dış destekler: Tarih boyunca terörizm, bazı devletlerin (iç ve uluslararası siyasetlerinin gereği olarak görülüp) doğrudan veya dolaylı olarak kullandığı ve kullanmakta olduğu bir dış politika aracı olmuştur. Terör örgütlerinin büyümesinde dış desteğin büyük payı bulunmaktadır. Dış desteği olmayan bir terörün faaliyetlerini sürdürmesi ve sadece içi kaynaklarla beslenme, barınma, eğitim, silah vb. ihtiyaçlarını karşılaması zordur.

Terör örgütlerine destek veren ülkeler örgütlere, sığınma hakkı vererek, dernek, yayın organı gibi yan kuruluşlar açmasına izin vererek, kamp silah, cephane ve mühimmat yardımı yaparak, barınma, giyecek, yiyecek gibi lojistik imkan sağlayarak yardımda bulunmaktadır.

Ticari faaliyetler: Terör örgütü üyesi olan, üyelikten ayrılmış veya terörün finansmanı ile görünüşte bağlantısı olmayan kişilerce işletilen kuruluşların oluşturulması ve yasal ticari kazançların aktarılması ile de terör örgütlerine destek verilebilmektedir.

Sosyal etkinlikler: Düzenlenen konser, şölen, sergi ve gösteri gibi sosyal etkinlikler yoluyla terör örgütleri tarafından yüksek tutarlı paralar toplanabilmektedir.

Uyuşturucu kaçakçılığı: Getirisi çok yüksek, nakliyesi kolay, alıcısı bol, talep elastikiyeti sert, tedavüldeki değerli para karşılığı takası mümkün, üretimi zahmetsiz, pazarlama ağı kolay bir mal olan uyuşturucu terör örgütleri için önemli bir gelir kaynağıdır.

Fidye alma: Fidye amaçlı adam kaçırma faaliyetleri örgütlerin kullandığı finansman yöntemlerinden biridir. Örgüt bu faaliyetlerde başarısını kanıtladığında adam kaçırmasına gerek kalmayıp korkutma ya da tehdit yoluyla gelir temin etmeye devam edebilmektedir.

Haraç toplama: Örgütlerce haraç toplama, “koruma”, “zarar vermeme”, “tehdit” gibi yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Bu konuda “vergi” adı altında kişilerden zorla para toplamaya da rastlanmaktadır.

Sahtecilik: Günümüzün baskı teknolojisi ve ihtiyaç duyulan her türlü baskı araç, gereç ve malzemenin kolaylıkla bulunabilmesi örgütleri sahtecilikte adeta uzmanlaştırmıştır. Örgütler sahte para basmanın yanı sıra, sahte pasaport basmada da uzmanlaşmışlardır. Başta kendi mensuplarına sahte pasaport ve kimlik basan örgütler, talep halinde organize suç örgütlerine de sahte pasaport ve kimlik basarak gelir temin edebilmektedirler.

 

İnsan kaçakçılığı: Yasadışı göç organizasyonları ile yakın bağlantı içinde olan terör örgütleri insan kaçakçılığı vasıtasıyla hem kendilerine maddi gelir sağlamakta hem de eleman temin etmekte yoluna gitmektedirler.Bunların dışında dolandırıcılık, soygun, gasp ve hırsızlık gibi yasadışı eylemler de terörün finansman kaynakları arasında bulunmaktadır.

HABER /SALİH KILINÇ

417 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap