UGD Yönetimi Şimdi de Siyasi Partileri Ziyaret Ediyor

UGD Yönetimi Şimdi de Siyasi Partileri Ziyaret Ediyor

Genel kurulunu yaparak güç tazeleyen Uşak Gazeteciler Derneği (UGD) bu kez siyasi partileri ziyaret ederek Uşak ile ilgili görüş alış verişinde bulunuyor.

Yeni seçilen UGD Yönetimi Salih Kılınç Başkanlığında CHP Uşak İl Başkanlığını ziyaret etti. CHP İl yönetimi ile konuklarını karşılayan İl Başkanı Karaoba, önümüzdeki günlerde anayasa değişikliği konusunda yapılacak halk oylaması için gece gündüz çalıştıklarını, kampanya döneminde Uşak’ta tüm kapıları çalarak niçin hayır dediklerini anlatacaklarını belirtti.

NİÇİN HAYIR DİYORUZ?”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak il Başkanı Dr. Ali Karaoba, konuklarına anayasa tekliğinin kabul edilmesi ve referandum süreci hakkında açıklamada bulundu. Karaoba referandum süreci boyunca CHP olarak neden hayır dediklerini vatandaşlara anlatacaklarını belirtti.

Karaoba, geçen ve referandumla halkın önüne gelecek anayasa değişikliği paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni anayasanın ülkeyi felakete sürükleyeceğini belirten Karaoba, referandumda oylarının hayır olduğunu ve bunu tüm Uşak halkına anlatacaklarını söyledi. Karaoba, “Anayasa değişikliği teklifi adı altında yapılan ve kamuoyunda başkanlık sistemi olarak tartışılan teklif TBMM de 339 oy olarak referanduma kaldı. 550 milletvekilinin oluşturduğu TBMM de bu teklifin sadece 339 oy alması daha başından itibaren bu teklifin uzlaşmadan ne kadar uzak yapıldığının en önemli göstergesidir” dedi.

“BU BİR OLDUBİTTİ ANAYASASIDIR”

Karaoba sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Dünyanın tüm demokratik ülkelerinde Anayasa değişiklikleri toplumsal uzlaşı ve anlaşma ile yapılırken AKP tarafından hazırlanan ve MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin de desteğini alan bu teklif kapalı kapılar ardında hazırlanmıştır. Bırakın toplumsal uzlaşıyı bir kısım AKP’li tarafından hazırlanan bu Anayasa değişiklik teklifinde AKP Milletvekillerinin görüşü dahi sorulmamış, AKP Milletvekilleri bile bu teklifi TBMM Genel Kurulu’nda öğrenmişlerdir. MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli dışında kalan MHP seçmenlerinin Genel Başkanlarının AKP ye olan bu desteklerinden ne kadar rahatsız olduklarını da yakinen takip ediyoruz.

AKP tarafından bir oldubitti ile yapılmak istenilen ve esasınsa bir rejim değişikliği sonucunu doğuracağı açık olan bu dayatmaya CHP tüm kadroları ile direnecektir. Partimizin Milletvekilleri tarafından Parlamento da başlatılan direniş, tüm yönetici ve üyelerimizce seçim çalışmalarında da devam ettirilecektir. Bununla birlikte demokrasi tarihimiz bu kara günleri muhakkak not edecektir. Parlamenter rejimin, parlamentoda milletvekili olarak bulunan kişilerce bu derece tahrip edilmesini 200 yıllık demokrasi tarihimiz mutlaka yazacaktır. Aynı tarih ‘Parlamenter sistemin güçlendirilmesinden yanayız, başkanlık sistemi Türkiye’yi felakete götürür’ diyen ama 6 ay önceki bu söylediklerinden çark eden Sayın Bahçeli’yi de yazacaktır.

CUMHURBAŞKANI HİÇ BİR ŞEKİLDE YARGILANAMAYACAK

AKP tarafından hazırlanan bu teklife ait bazı tuzakları anlatmak isteriz. Örneğin AKP Milletvekilleri bu değişiklik teklifi ile Seçilmiş Cumhurbaşkanının işlediği tüm suçlardan dolayı yargılanacağını iddia etmektedirler. Bu tamamen yanlıştır. Yapılmak istenen değişiklik teklifi ile Cumhurbaşkanı’nın yargılanması için 401 oya ihtiyaç vardır. Diyelim ki seçilmiş Cumhurbaşkanı işlediği bir suç sebebiyle Yüce Divan Sıfatı ile Anayasa Mahkemesi’nde yargılanacak. Peki Anayasa Mahkemesi üyelerini kim seçecek. Sayın Cumhurbaşkanı. On beş Anayasa Mahkemesi üyesinin 12’sini Cumhurbaşkanı doğrudan seçecek, geri kalan üç üyeyi ise partili Cumhurbaşkanı’nın iktidarda olduğu dolayısı ile çoğunluğa sahip Hükümet eliyle TBMM üyeleri seçecek.”

 “BASINIMIZIN SORUNLARIYLA İLGİLENECEĞİZ”

Basın camiasının içinde bulunduğu sorunların giderilmesi adına CHP İl Yönetimi olarak ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirten CHP İl Başkanı Dr Ali Karaoba, “Basın ülkemizde dördüncü kuvvet olmak noktasında çok önemli bir görev üstleniyor. Hele de haber almanın kısıtlandığı bu süreçte muhaliflerin sindirildiği dönemde basının önemi daha da artmaktadır. Benim öncelikli hedefim tabanı genişletmek ve CHP’yi tüm kesimlere açmaktır. Her türlü etnik görüşe, her türlü mezhebe partimizi açmayı, bu yol üzerinden de muhalefeti yükseltmek ve CHP’yi iktidara taşmak öncelikli amacımızdır. Basından da faaliyetlerimizi tanıtma noktasında yararlanmayı düşünüyoruz. Basın emekçileri ile güzel çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Basın emekçilerimizin içinde bulunduğu sorunların biz farkındayız. Gazetecilerin zindana atıldığı bir dönemi yaşadık. Bu dönemde CHP gazetecilerin hep yanında oldu ve olmaya devam ediyor. Şu anda muhalefetin sesini duyurabileceği basın sayısı gittikçe azalıyor. Biz de basın emekçilerinin yanında durmak ve onların haklarını korumak hedefindeyiz. Yerel basınımızın da sorunlarını biliyoruz. Uşak lı gazetecilerimizin yapacağı her türlü çalışmayı da il yönetimi bazında destekleyeceğimizin bilinmesini istiyorum” ifadesini kullandı.

 “BİR ARAYA GELECEĞİZ”

CHP Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba, Uşak’ın sorunlarını çözmek için tüm kesimlerin bir araya gelerek hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Basın özgürlüğü bizim vazgeçemeyeceğimiz konulardan biri. İnsan hak ve hürriyetlerinin özgürce kullanıldığı bir ortam istiyoruz. İnsanlar görüşlerini özgürce dile getirebilmeli. Türkiye’de demokratik ve laik ortamın korunması için mecliste üzerimize düşeni yapacağız. Ayrıca il yönetimimiz de bu konuda gereken çalışmaları sürdürecektir. Siyaseti savaşçı bir şekilde yapmıyoruz. Ülkemiz için iyi yapılan her işin yanındayız. Bizim amacımız Uşak’a ve Türkiye’ye hizmet etmek. Doğrunun yanında olacağımıza söz verdik ve sözümüzün arkasındayız. Basın mensupları da bizlere sorunlar hakkında aktarımlarda bulunursa daha da memnun oluruz ve biz iletilen konuların takipçisi oluruz. Şehrimizin birçok sorunu konusunda çözüm üretiriz. Biz CHP olarak iyi yapanlara elinize sağlık diyeceğiz, kötü yapanların yakasına yapışacağız” şeklinde konuştu.

KILINÇ; “MUHALEFETE DE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Anaysa değişikliğinin kesinlikle halk oylamasına sunulacağının belli olduğunu belirten UGD Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kılınç, “Ülkemizin ve kentimizin içinde bulunduğu süreçte iktidar kadar muhalefet partilerimize de önemli görevler düşmektedir. Tüm siyasi partilerimizin birlik ve beraberliği inşa ederek, ülkemizin içinde bulunduğu dar boğazdan çıkması için el ele vermesi gerektiğini düşünüyorum. Uşak Gazeteciler Derneği olarak seçim süreçlerinde olduğu gibi bugünde tüm siyasi partilerimize aynı mesafede olduğumuzun bilinmesini isterim. Uşak basını olarak, kentin yararına olabilecek her türlü projeye destek olmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Daha önce; Uşak Valiliği, Uşak Belediye Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlükleri ziyaretleri gerçekleştiren UGD yönetim kurulu üyeleri; Elif Şentürk, Serkan Karayol,  Ahmet Bilgi Özkutlu ve Bayram Keleş, CHP Uşak İl Başkanlığı ziyaretinde de yer aldı

chp (1) chp (3)

468 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap