Ülkücüler İlk Şehit Ağabeylerini Andı

Ülkücüler İlk Şehit Ağabeylerini Andı

Ülkü Ocakları Eğitim Ve Kültür Vakfı Uşak İl Başkanlığınca Tiritoğlu Parkı’nda düzenlenen helva dağıtım töreni ve dualarla, ilk ülkücü şehit kabul edilen Ruhi Kılıçkıran ve diğer ülkücü şehitler anıldı.

Tiritoğlu Parkı’nda Ülkü Ocakları Eğitim Ve Kültür Vakfı Uşak İl Başkanlığınca düzenlenen helva dağıtım töreni ve Yasin-i şerif okunmasının ardından bir açıklma yapan İl Başkanı Ali Mutlu, Ülkü Ocaklı gençler olarak Türk-İslam davasının ilk şehidi Ruhi Kılıçkıran’ı dualarla anmanın boyunlarını borcu olduğunu söyledi.

Sayfa 4 ülkü (1)

 

“İFTARDA ŞEHİT EDİLDİ”

Mutlu açıklamasına “İlk Ülkücü şehidimiz Ruhi Kılıçkıran Ağabeyimizin ölüm yıldönümü nedeniyle Tiritoğlu Parkı’nda helva dağıtıp Ruhi Ağabeyimizin ruhuna Yasin-i şerif okutmak için toplandık. Ruhi Kılıçkıran Ağabeyimiz, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrenci iken kalmakta olduğu öğrenci yurdunda Bir mübarek Ramazan günü iftarını açtıktan sonra, 4 Ocak 1968 tarihinde komünistmilitanlar tarafından şehit edilmiştir. Ülkücü şehitlerin yoldaşı olan Ruhi Kılıçkıran Ağabeyimiz ruhuna helva dağıtım ve Yasin-i Şerif okunmasıyla sona erecektir” Şeklinde başladı.

“TÜM ÜLKÜ ŞEHİTLERİ UNUTTURMMAK BOYNUMUUZUN BORCUDUR”

Uşak Ülkü Ocakları olarak Ruhi Kılıçkıran Ağabeyimiz nezdinde bu vatan için, bu ezan için, bu bayrak için şehadet şerbetini içen  tüm ülkücü şehit ağabeylerimizi yad edeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız. Çünkü bu ağabeylerimiz, bu vatan için, bu bayrak için canlarından ve cananlarından vazgeçmişlerdir. Geride bıraktıkları ülkücüler için rol model olmuşlardır. Bu duygu ve düşüncelerle şehadet şerbetini içen ağabeylerimizi anmak, unutmamak ve unutturmamak da boynumuzun borcudur” dedi.

OZAN MANAS KONSER VERECEK

Ülkü Ocakları Eğitim Ve Kültür Vakfı Uşak İl Başkanı Ali Mutlu; “İlkini geçen yıl düzenlediğimiz 2. Gençlik Şöleni’nde Ülkücü gençliğin en büyük sanatçılarından Genel Merkez Sanatçısı Ozan Manas konseri düzenledik. Atatürk Kültür Merkezi 1 Nolu salonda saat 19.30 düzenlenecek 2. Gençlik Şöleninde ocağımızda yetişen gençlerimizde konserler verecek ve şiirler okuyacaktır. Sergiledikleri hünerlerle,  vatanalrına ve mukaddesatlarına ne kadar bağlı olduklarını da gösterme fırsatı bulacaklardır. Bütün halkımıız Pazar günü 2. Gençlik Şöleni’mize bekliyorum” şeklinde davette bulundu.

RUHİ KILIÇKIRAN KİMDİR?

RUHİİİİ1

Kılıçkıran, 1946 yılında Osmaniye’nin Rızaiye Mahallesi’nde dünyaya geldi ve çocuk yaşta babası Ömer Kılıçkıran’ı kaybetti, annesi Münire Kılıçkıran tarafından yetiştirildi. İlk ve orta eğitimini Osmaniye’de tamamladıktan sonra 1966 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne kaydoldu.

4 Ocak 1968’de iftar yemeği ardından Site Yurdu Kantini’nde karşıt görüşlü bir grup ile çıkan tartışma sonrasında vurularak hayatını kaybetti. Türkiye’de sol-sağ çatışmalarında öldürülen ilk ülkücüdür.

HABER/SALİH KILINÇ

 

Sayfa 4 ülkü (2) Sayfa 4 ülkü (4) Sayfa 4 ülkü (3)

 

687 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap