Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel’den şok iddia: “Murat Dağı’na Altın madeni işletmesi açılıyor”

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel’den şok iddia:

“Murat Dağı’na Altın madeni işletmesi açılıyor”

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği 14. Genel Kurulu yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimlerde, mevcut Başkan Hasan yüksel ve yönetimi güven tazeledi.

Genel kurulda konuşma yapan Başkan Hasan Yüksel,  Murat Dağı’nda altın arama çalışmaları yapıldığını iddia etti. Uşak’ın çevre sorunlarının artarak devam ettiğine dikkat çeken Yüksel, Murat Dağının tertemiz sularını kirletmeye devam ettiğimizi, Karma OSB nin katı atıklarına çözüm bulunamadığını, 300 yıllık ağaçların kesilerek yok edildiğini de iddiaları arasına ekledi.

“UŞAK’IN GÜNEYİ DE KUZEYİ DE SİYANÜRLE ÇEVRELENİYOR”

Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel, Uşak’ın çevre sorunlarının ranta kurban edilen memleket sorunlarından ayrı tutulamayacağını belirtti. Yüksel, “Ülkemizde çevre ile ilgili sorunların görüşülmesi uygun çalışmaların desteklenmesi, çevre tahribatına yönelik çalışmaların çalışmalara tepki gösterilmesi hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik dayalı bir yönetim modeli ile mümkündür Eğer bu ortam yoksa sizin çevreciliğinizin ve çevre ile ilgili düşüncelerinizin hiçbir önemi yoktur.  Terör nedeniyle kan gölüne dönen ülkemizde terörle boğuşurken, ordumuzun Irak ve Suriye topraklarında amacını tam da anlayamadığımız müdahalesi devam etmektedir” dedi.

Ülkemizde yaşayan 80 milyon insanımızı yaşatmak, doyurmak ve temiz su sağlamanın öncelikli görev olduğunu belirten Yüksel, rant uğruna betonlaşmayı önlemenin ve gıda güvenliğini sağlamanın ülke ekonomisini de kalkındıracağını ileri sürdü. Yüksel, Uşak’ın çevre sorunlarının da bunlara bağlı olduğunu belirterek, Uşak’ın çevre sorunlarını da şöyle dile getirdi: “Murat Dağı’ndan aldığımız suyu kirleterek Ege Denizi’ne gönderiyoruz. Uşak’ta aldığımız önlemler yetersiz. Sorumluluğumuz büyüktür. Tüm kirli suyu arıtmadığımız gibi arıttıklarımız da yeterli değil. Hatta Eşme İlçemizde olduğu gibi kentin tüm atıkları DSİ tarafından yaptırılan GüllübağGöleti’ne dökülmektedir. Bu havzadaki binlerce dönümlük arazi de bu su ile tarım yapmaktadır. Böylece devlet eliyle cinayet işlenmektedir.

İl içerisinde katı atık düzensizliği devam ediyor. İlçeler dâhil çöpleri toplayıp enerji üretip geri dönüşüm sağlanarak hem kirlilik önlenecek hem de ekonomiye katkı sağlanacaktır. Hatta Uşak Deri ve Karma OSB’deki tehlikeli atıklara hala çözüm bulunmamıştır. Kent içerisindeki eko değerlerimize sahip çıkamıyoruz. 300 yaşında çınarlarımız bir hiç uğruna kesiliyor. Yol inşaatı nedeniyle var olan güzelliklerimizi başka tarafa taşıyamıyoruz.

Eşme ilçesinde Kışladağ altın madeni ile uğraşırken, şimdi de Murat Dağı Altın Madeni işletmesi ile karşı karşıyayız. Uşak’ın güneyi de kuzeyi de siyanürlü altın havuzlarıyla dolacak.”

Yüksel, fidan standını da faaliyete geçirdiklerini belirterek, stant açılmasında emeği geçenlere ve kendilerine yardımcı olan Uşak Belediyesi’ne teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Kayıtlı 80 üyesi olan Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği 14. Olağan Genel Kurulunda; Divan Başkanlığına, emekli öğretmen Ahmet Özpınar, üyeliklerine de Zübeyde Yalçın ve Süleyman Yüksek seçildi.

Tek liste ile gidilen seçimlerde; Başkanlığa Hasan Yüksel, yönetim kurulu üyeliklerine de; Halime Karagöz, Zafer Akyol, Cemal Zeybek, Mevlüt Yılmaz, Muazzen Keleş ve Muzaffer Gülmez yeniden seçildi.

 HABER / SALİH KILINÇ

cevregnluleri (1) cevregnluleri (2)

4,075 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap