UŞAK CUMHURİYETİN 93. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR

29 Ekim 1923‘de kurulan Cumhuriyet, saltanat yönetiminden halkın iradesiyle seçilen bir yönetime geçişi ifade ediyor. Kurtuluş Savaşı‘nın ardından Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan cumhuriyet bugün bütün yurtta ve ilimizde de törenlerle kutlanıyor.

Cumhuriyetin ilan edilişinin 93. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Uşak’ta düzenlenençeşitli etkinliklerle kutlanacak. Resmi tören 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’nda düzenlenirken, Uşak Valisi Ahmet Okur ve eşi de akşam saatlerinde bir resepsiyon düzenliyor. CHP ve ADD’de akşam meşaleli bir yürüyüş hazırladı.

RESMİ KUTLAMALAR 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ MEYDANI’NDA

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşu’nun 93. yıldönümü ülke genelinde olduğu gibi Uşak’ta da bugün çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Dün Atatürk Anıtı’na çelenk konmasıyla başlayan törenler, bugün de düzenlenecek çeşitli etkinliklerle sürecek.

Cumhuriyetin Kuruluşunun 93. Yıldönümü törenleri 09.30 da Uşak Valisi Ahmet Okur’un makamda kutlamaları kabul edecek.

Törenler saat 10.00 da 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’nda düzenlenecek etkinliklerle devam edecek.  Hava yağışlı olduğu takdirde meydanda yapılacak törenlerin Atatürk Spor Salonu’na alınacağı da öğrenildi.

VALİ OKUR RESEPSİYON DÜZENLİYOR

Milli bayramlarda valilikler tarafından düzenlenen resepsiyonlar, uzun zamandır terör şehitlerinin yası ile çakışması nedeni ile yapılamıyordu. Uşak Valisi Ahmet Okur ve Eşi tarafından çeşitli kurum ve kuruluşlara gönderilen davetiyelerde, Cumhuriyetin Kuruluşunun 93. Yıldönümü nedeniyle resepsiyon düzenlendiği duyuruldu.

Resepsiyon, 29 Ekim Cumartesi günü saat 19.30 da Dülgeroğlu Otelinde düzenleniyor. Davetiyelerde davetlilerin koyu renk elbise veya üniforma ile gelmeleri gerektiği bilgisine yer verildi.

MEŞALELİ CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Uşak Şubesi de ortaklaşa bir etkinlik düzenliyor. Saat 18.30 da belediye binası önünde toplanarak İsmet Paşa Caddesi üzerinden Atatürk Anıtı’na kadar bayraklarla ve meşalelerle yürüyüş yapılacağı açıklandı. Yürüyüşe bütün Uşak halkı da davet edildi.

Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yıldönümü nedeniyle Uşak Rota Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü 10 kilometrelik Cumhuriyet Yürüyüşü düzenledi. Pazar günü yapılacak yürüyüş için bilgi veren Kulüp Başkanı Nasıf Uyar yürüyüşün Dumlupınar Şehitliğinden başlayarak Banaz’a bağlı Paşacık köyünde sona ereceğini açıkladı.

520 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap