Uşak Deride Marka Oluyor

Uşak Deride Marka Oluyor

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, deride üretimi, tasarımı ve hazır giyimi ile Uşak’a ait bir marka ortaya çıkaracaklarını açıkladı.

Uşak Üniversitesi’nin, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) “Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” projesine kabul edilen 5 üniversiteden biri olması ve tekstil, dericilik, seramik alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’nin pilot yükseköğretim  kurumu olması dolayısıyla Uşak Deri Karma OrganizeSanayi Bölgesi (UKOSB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karahallı, UKOSB Müdürü Dr. Cavit Kahya ve deri üreticileri Uşak Üniversitesi’ni ziyaret ederek konuyla ilgili bilgi aldılar.

“UŞAK DERİ KARMA OSB İLE MARKA OLUŞTURACAĞIZ”

Uşak Üniversitesi Kütüphanesi toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya ile Prof. Dr. Cengiz Soykan, UKOSB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karahallı, deri üreticileri ve işadamları, Uşak Üniversitesi öğretim elemanları katıldı.

Konuklarını Üniversitenin dericilik konusunda yaptığı çalışmalar hakkında bilgilendiren Rektör Çelik: “Uşak Üniversitesi dericilik, tekstil ve seramik alanında  Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’nin pilot yükseköğretim  kurumu olmuştur. Uşak’ın bu alanlarda marka şehir olması için tüm paydaşlarımızla işbirlikleri ve konuyla ilgili toplantılar yapıyoruz. Kentimizin ve Bölgemizin rekabet gücünü artırmak için hep beraber çalışıyoruz. Bugün Uşak’ın en önde gelen sektörü dericilik ile ilgili Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi ile bir araya geldik. Hep birlikte deride üretimi, tasarımı ve konfeksiyonu ile Uşak’a ait bir marka ortaya çıkaracağız” dedi.

Rektör Çelik, YÖK’ün kaliteyi yükseltme konusunda başlattığı “Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” projesinde 5 pilot üniversiteden biri olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirterek “Uşak Üniversitesi tekstil, dericilik, seramik alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’nin pilot yükseköğretim  kurumu olmuştur. Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” projesindeki 5 pilot üniversiteye Kalkınma Bakanlığımızca da YÖK’e bu beş üniversitenin belirlenen amaç kapsamında kullanımına yönelik bütçe tahsisi yapılacak. YÖK’ de kadro desteği verecektir. Şimdiden 10 adet öğretim elemanı desteği vermiştir. Bugün konuyla ilgili olarak Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi ile bir araya geldik. Beraber neler yapabileceğimizi konuşacağız. Kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“DERİDE ÖNCÜ BİR ÜNİVERSİTE VE ÖNCÜ BİR ŞEHİR OLACAĞIZ”

Uşak’ın deri malzemesi üretiminde ön sıralarda olduğun dikkat çeken Çelik, “Ama deri nihai ürüne dönüşmüyor. Ayrıca ürün geliştirmek isteyen esnafımız deri tasarımlarını ve kalıbınıbaşka yerlerden alıyor. Neden Uşak bu konuda öne çıkmasın?Dericilik konusunda tartışma götürmez bir bilgimiz, birikimimiz var. Deri konusunda Türkiye’de hem de uluslararası alanda öne çıkabiliriz. Uşak Üniversitesi akademik gücünü sanayici ve işadamlarımızın gücüyle birleştirecek. Moda Tasarım Bölümü ve alanla ilgili hocalarımız iki proje geliştirdiler birazdan onları dinleyeceğiz. YÖK’e sunulacak projelerimiz ile ilgili görüş ve önerilerinizi bekliyoruz. Elimizdeki potansiyeli verilen teşviklerle doğru kullanarak hep beraber geliştirebiliriz. Deride öncü bir üniversite, öncü bir şehir olmak için, elimizdeki potansiyeli doğru kullanacak projeler ve işbirlikleri yapacağız. Uşak’ın deride markalaşması için kolları sıvadık” dedi.

“SEÇİLMİŞ 5 ÜNİVERSİTEDEN BİRİSİYİZ”

Uşak Üniversitesi’nin konuyla ilgili olan tüm paydaşlarla işbirlikleri yapacağını aktaran Rektör Çelik, Uşak’ın tekstil, deri ve seramikte marka bir şehir olması için çalışmaların hız kazanması gerektiğine dikkat çekti. 2006 ve sonrasında kurulan 40 üniversite arasından  seçilen 5 üniversiteden biri olduklarının altını çizen Rektör Çelik konuşmasında şunları aktardı: “Titiz ve yoğun bir çalışmayla bir dosya hazırladık ve YÖK, Kalite Kurulu, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve bürokratlar bizi bir sınava tabi tuttular, değerlendirmeler sonucu teşvik edilecek 5 pilot üniversiteden biri olduk. Onur duyuyorum. Bölge ile gelişen ve bölgenin rekabet gücünü artıracak, ihtisaslaşmış üniversitelere ihtiyacımız var. Bize sunulan bu teşvik ve destekleri elle tutulur, gözle görülür bir hale getirmek için tekstilcilerimiz, dericilerimiz ve seramikçilerimizle bu tür bilgilendirme toplantılarını yapmaya devam ediyoruz. Sizlerin fikirlerini, önerilerini ve projelerini dinliyoruz. Uşak Üniversitesi akademik gücünü sanayici ve işadamlarımızın gücüyle birleştirecek. Moda Tasarım Bölümü ve alanla ilgili hocalarımız iki proje geliştirdiler birazdan onları dinleyeceğiz. YÖK’e sunulacak projelerimiz ile ilgili görüş ve önerilerinizi bekliyoruz. Ayrıca Üniversitemiz, Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi, konfeksiyon işi ile uğraşan üreticilerimiz ve üniversitemizde konuyla ilgili öğretim elemanlarımızla, Zafer Kalkınma Ajansı’na güdümlü deri projesi sunacağız. Elimizdeki potansiyeli verilen teşviklerle doğru kullanarak hep beraber geliştirebiliriz.Özellikle deride öncü bir üniversite, öncü bir şehir olmak için, elimizdeki potansiyeli doğru kullanacak projeler ve işbirlikleri yapacağız. Uşak’ın deride markalaşması için kolları sıvadık” ifadesini kullandı.

“ÜNİVERSİTENİN PİLOT SEÇİLMESİ BİZİ BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAKTIR”

UKOSB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karahallı: “UKOSB olarak Uşak Üniversitesi’ni tekstil, dericilik, seramik alanında  Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’nin pilot yükseköğretim  kurumu olmasından dolayı tebrik ediyorum. Deri sektöründe markalaşma sorunumuz var. Uşak Üniversitesi’nin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’nde tekstil, deri ve seramik alanlarında pilot üniversite olması markalaşma sorununa çözüm olacak ve Uşak’ın kalkınmasını sağlayacaktır” dedi.

UKOSB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Karahallı, Uşak Üniversitesi’ni tekstil, dericilik, seramik alanında  Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’nin pilot yükseköğretim  kurumu olmasından dolayı tebrik ederek Uşak Üniversitesi ile gurur duyduklarını ifade etti. Uşaklı sanayici ve işadamları olarak şehrin, bölgenin ve ülkemizin gelişmesi ve kalkınması adına yapılacak çalışmaları desteklediklerini ve içinde yer almak istediklerini söyleyen İbrahim Karahallı “Deri sektöründe markalaşma sorunumuz var. Uşak Üniversitesi’nin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’nde tekstil, deri ve seramik alanlarında pilot üniversite olması markalaşma sorununa çözüm olacak ve Uşak’ın kalkınmasını sağlayacaktır. Biz Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi olarak tüm üreticilerimizle bu işin içinde yer alacağız ve somut adımlar atacağız.”dedi.

Toplantı Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması ile ilgili YÖK’e sunulacak “Uşak Deri Konfeksiyon ve Saraciye Ürünleri Sanayinde Marka Yaratma ve Yeni Ürün Geliştirme Projesi” ve “Uşak Deri Konfeksiyon ve Saraciye Sektöründe Eğitim ve İstihdam Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Projesinin” sunumu ile karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.

HABER/ SALİH KILINÇ

karmaosb (1)

karmaosb (3)

karmaosb (2)

570 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap