Uşak Emniyet Müdürlüğü apartlarda kuş uçurtmuyor

Uşak’ta Emniyet Müdürlüğü ekipleri yaptıkları apart kontrollerinde aranan bir şahsı, yurda kaçak girdiği tespit edilen 4 Afgan vatandaşını yakaladı. Yasalara uymayan 4 aparta da yaklaşık 36 bin 500 TL para cezası verdi.

Özellikle Uşak Üniversitesi’ne kayıt için gelen öğrenci ve ailelerin birkaç günlük kalması için apartları tercih etmesi, Uşak İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin apartları daha sık kontrol etmeye yöneltti. Yapılan kontrollerde kaçak ve aranan kişiler ele geçirilirken, yasalara uymayan apartlara da ceza yağdı.

“VATANDAŞ İHBARLARI VE ŞİKÂYETLERİ TİTİZLİKLE İNCELENİYOR”

Son günlerde Uşak Üniversitesi’ne kayıt olmak için gelen öğrenci ve ailelerin kısa sürede barınmak için apartları tercih etmesi üzerine harekete geçen Uşak Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 11 apartta yaptığı kontrolde 81 kişiyi sorguladı. Hırsızlık suçundan aranan firari bir şahsı ve ülkemize kaçak girdiği tespit edilen Afgan uyruklu 4 kişiyi ele geçirdi.

Uşak Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada apart denetimleri ile ilgili yapılan uygulamalar hakkında şu bilgilere yer verildi:

“Üniversite öğrencilerimizin özel yetenek sınavlarına katılmak ve Uşak Üniversitesine kayıt yaptırmak amacıyla ilimize gelmelerine bağlı olarak, geçici konaklama yerlerine yönelik talepte bir artış meydana gelmesi ile oluşan yoğunluk nedeniyle önleyici güvenlik tedbirleri kapsamında meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemek, suç işleme potansiyeli bulunabileceği değerlendirilen şüpheli şahısların yakalanmasını sağlamak ve geçici konaklama yerlerinin usulüne uygun bir şekilde çalışıp çalışmadıklarının tespiti amacıyla, İl Emniyet Müdürlüğümüz Asayiş Şube Müdürlüğü başta olmak üzere diğer birim personelimizin katılımıyla ilimizde faaliyet gösteren geçici konaklama yerlerine (günübirlik apart, otel vb.) yönelik yapılan denetim ve kontrollerde;

Toplam ( 84) şahıs sorgulanmış, (11) geçici konaklama yeri kontrol edilmiş,

(1) “Hırsızlık” suçundan aranan şahıs,

(4)Kimliği olmayan yabancı uyruklu şahıs (Afgan) yakalanmış,

“Kimlik Bildirim Sistemine anlık veri göndermediği” tespit edilen geçici konaklama yerine (5.191,00) TL idari para cezası uygulanmış,

(3) ayrı geçici konaklama yerine 1774 sayılı Kimlik Bildirim Kanununda ve 678 sayılıOHAL Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede belirtilen hususlara riayet etmedikleri (Emniyet Müdürlüğü Kimlik Bildirim Sistemine dâhil olmadan faaliyet göstermek ve Genel Kolluk Kuvvetlerinin terminallerine bağlanmamak) gerekçesiyle her bir konaklama yeri için (10.383,00) TL olmak üzere toplam (31.149,00) TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Konaklama yerlerinin amacı dışında kullanılmaması için duyarlı vatandaşlarımızdan aldığımız ihbar-şikâyet ve desteklerle çalışmalarımız etkin ve kararlı bir şekilde devam edecektir.”

SALİH KILINÇ / HABER

SAYFA 3 MAN emniyet (3) SAYFA 3 MAN emniyet (4) SAYFA 3 MAN emniyet (2)

817 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap