“UŞAK İÇİN SEVİNDİRİCİ BİR GELİŞTİRME”

Uşak Valisi Ahmet Okur, IPARD II Programı 1.Çağrı Dönemi’nde Uşak’tan 63 projeninsözleşme imzalamaya hak kazandığını duyurdu.

Vali Okur, valilik sitesinden yaptığı açıklamada, Uşak’tan kabul edilen 63 projenin yatırım tutarının 48 milyon 710 bin 872 TL olduğunu, bu yatırım miktarının 32 milyon 228 bin 072 TL’sinin hibe olduğunu da müjde olarak sözlerine ekledi.

‘UŞAK İÇİN SEVİNDİRİCİ BİR GELİŞTİRME’

Konu ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Vali Ahmet Okur: “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme  Kurumu tarafından açılan IPARD II 1nci Çağrı Döneminde ilimizdeki işletmelerin yapmış oldukları başvurular TKDK Uşak İl Koordinatörlüğü tarafından alınarak başkanlığa gönderilmişti. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanlığınca yapılan değerlendirme sonucunda ilimizdeki işletmeler tarafından yapılan başvurulardan 63 tanesi başarılı bulunarak sözleşme imzalanmaya hak kazanmıştır. İlimizde gerçekleştirilecek söz konusu 63 projenin toplam yatırım tutarı 48.710.872,60 TL olup hibe tutarı 32.228.073,04 TL’dir. Bu İlimiz için sevindirici bir gelişmedir”dedi.

‘YATIRIMLAR KDV’DEN MUAF’

Uşak’ta TKDK’nnn büyük destekleriyle kırsal kalkınmada çok önemli adımlar atılmaya başlanıldığını ifade eden Vali Okur, “Kırsal kalkınma desteklerinin önemli bir potansiyele sahip olan ilimizdeki tarım ve hayvancılığın modernleşmesi ve gelişmesine büyük katkılar sağlayacağına inancım tamdır.  Başarılı bulunan projelerin toplam yatırım tutarı ve hibe tutarları göz önüne alındığında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen hibe oranının yüzde altmış beşleri geçtiği görülmektedir. Bu oran ise bir yatırımcı için çok değerli bir tutara tekabül etmektedir. Bir diğer teşvik avantajı da söz konusu yatırımların KDV’den muaf olmasıdır. Söz konusu yatırımlar ilimizde 197’si doğrudan, 142’si dolaylı olmak üzere toplam 339 kişiye istihdam sağlayacaktır. İlimiz ve ülkemiz için sevindirici olan bu projeleri hayata geçirmeye adım atan girişimcilerimize teşekkür ediyor, yatırımlarının hayırlı ve bol kazançlı geçmesini diliyorum. Son yıllarda kırsal kalkınmanın dinamosu haline gelen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme  Kurumu’na da yaptığı hibe desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, bu başarılı çalışmalarının artarak devamını diliyorum.” dedi.

EN ÇOK BİTKİSEL ÜRÜNLERİN İŞLENMESİ VE PAZARLAMASI PROJESİ VAR

TKDK tarafından desteklenen 63 projenin sektörlere göre dağılımı şöyle, “Kanatlı et üreten tarımsal işletmeler alanında 8;  süt üreten tarımsal işletmeler alanında 5; kırmızı et üreten işletmeler ”alanında 4;  bitkisel üretim çeşitlendirmesi ve bitkisel ürünlerin işlenip pazarlanması alanında 31; zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeciliği alanında  13;  kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri” alanında 1;  yenilenebilir enerji yatırımları alanında  1 “HABER / SALİH KILINÇ

51,979 toplam okunma, 900 günlük okunma

Yorum Yap