Uşak Kadın Dayanışması’ndan katılım çağrısı

Uşak Kadın Dayanışması’ndan katılım çağrısı

Uşak Kadın Dayanışması, Uşaklı kadınlara, şiddetin her türlüsüne dur demek için katılma çağrısı yaptı.

KESK Uşak İl Temsilciliği binasına düzenledikleri kahvaltıda bir araya gelen Uşak Kadın Dayanışması üyeleri, kadın, çocuk ve cinsel tercihleri nedeniyle insanlara yapılan her tülü saldırı ve şiddeti önlemek için Uşaklı kadınları dayanışmaya çağırdı.

“UŞAK KADIN DAYANIŞMASI SİYASET ÜSTÜ BİR YAPIDIR”

Uşak Kadın dayanışması adına basın açıklamasını okuyan Derya Keskin, “Biz şiddetin her türlüsüne, öncelikle kadına ve çocuğa yönelik şiddete dur demek bir araya gelen Uşak’ta yaşayan kadınlarız” tanımını yaptı.

Keskin, “Genciz, yaşlıyız, çalışanız, emekliyiz, öğrenciyiz, ev kadınıyız.,LBGT’yiz yani bir hayatın her alanında fiziksel, sosyal, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddete karşı duran ve bu karşı duruşları bir araya getiren bir dayanışma ağıyız. Toplumun her kesiminden kadınların hak ve özgürlük mücadelesi verdiği, kız kardeşlik bağıyla birbirlerine bağlı her türden ötekileştirmeye ve ırkçılığa karşı koyan bir kadın örgütüyüz” dedi.

Keskin, açıklamasına şu ifadelerle devam etti: “Bizleri bir araya getiren bu coğrafyadaki savaşlar, kıyımlar, yokluk, yoksulluk ve yoksunluk ve şiddetin hayat biçimi olarak sunulmasına karşı olan isyanımızdan kaynaklı kadın olma bilincimizdir. Bundan dolayı siyasi olarak hiçbir partiye ve kuruma tabi olmaksızın bağımsız siyasetler üstü bir yapıyız.

Bu toplumun her alanındayız ve en güçlü parçasıyız. Fakat toplumun dayattığı rolleri üstlenen o’ kadın değiliz.

Biz, tutkuları, arzuları duyguları ve düşünceleri olan bir cinsiyetiz.  Sadece anne, kız çocuğu, alınıp satılabilen bir meta, başkalarının hakkında ahkam kesip hayatını yönlendirebileceği, sessiz, kimsesiz ve yeteneksiz değiliz.

Her gün, her an istatistiklerin çığ gibi büyüdüğü kadına yönelik şiddet olayları devam ediyor. Kimi zaman tecavüz, taciz, sözlü ve fiziksel saldırılar, kimi zaman ölümle sonuçlanan toplumun giderek kanıksadığı cinayetler ya da gördüğü şiddetten dolayı kendini öldüren kadınlar. Bunların hepsi bizim hikâyemizdir ve tümü politiktir.

“BİZ UŞAK KADIN DAYANIŞMASI OLARAK HAYAL EDİYORUZ”

Bizim mücadelemizle güzelleşecek başka bir dünya da mümkün. Buna inanıyoruz. Çocukların, kadınların, LGBTİ’ilerin ve erkeklerin özgür ve eşit olduğu şiddetin son bulduğu bir dünya

Kadın emeğiyle yükselecekbaşka  bir dünya da mümkün. Fabrikalardan tarlalara, okullardan Pazar yerlerine, plazalardan evlerinin içine, o evlerin özeline, geneline kadar kadın emeğinin görünür olmasıeşit işe eşit ücretle hak ettiği değeri görmesi mümkün. Yeter ki inan!

Doğanın talan edilmediği, eşitliğin, özgürlüğün, insan onurunun korunarak bir arada yaşamanın var olduğu, kaderimizin bir erkeğin iki dudağı arasına teslim edilmediği başka bir dünya mümkün. Bu da seninle mümkün.

Bu vesileyle sesimizi duyup aramıza katılacak yeni arkadaşlarımızla gücümüze güç katacak güzel ve hayırlı günlere birlikte ulaşacağız.”

HABER /SALİH KILINÇ

kadin (1) kadin (2)

kadin (3)

1,823 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap