Uşak KHB’den çiçekli, aşureli ve müzikli kanser bilinçlendirme etkinliği

Uşak Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreterliğine bağlı Uşak Devlet Hastanesi Onkoloji Merkezinde kanser tedavisi gören hastalar, Ekim ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinliği çerçevesinde düzenlenen mini konserle, dağıtılan çiçekle ve aşure ile moral buldu.

 

Onkoloji Servisi’nde gerçekleştirilen konsere,Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Yalçın Atlı, Hastane Başhekimi Abdurrahman Yıldız, Onkolji Uzmanı Dr. Utku Dönem Dilli, doktorlar, hastane çaılanalrı ve bölümde tedavi gören hastalar katıldı. Aynı anda kemoterapi tedavileri devam eden hastaların bir kısmı Müzisyen Okan’ın seslendirdiği parçalarla hoş vakit geçirdi. Uşak KHB Genel sekreteri Uz. Dr. Yalçın Atlı, Onkoloji bölümünde tedavi gören hastalara çiçek ve aşure dağıtarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

“OTOBÜSLERDE KANSERLİ HASTALARA YER VERMİYORLAR”

Uşak Devlet hastanesi Onkoloji Servisinde kemoterapi alan ve diğer tedavileri gören hastalar alışmadıkları bu etkinlik karşısında önce çok şaşırdılar. Sonra da Uşak KHB Genel sekreteri Uz. Dr. Yalçın Atlı’ya teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getirdiler. Hastalardan Dudu Çuhadar (47), “Çok şükür burada kemoterapi dahil kanserle ilgili her türlü tedaviyi alıyoruz. Uşak Devlet Hastanesi’nden çok memnunum. Hiçbir şikayetim yok. Ancak şehir merkezinden hastaneye ulaşırken otobüslerde biz hasatalara yer veren yok. Özellikle kemoterapi tedavisi aldıktan sonra çok yorgun ve bitkin oluyoruz. Yüzümüzde maske olmasına rağman, “Siz hastasınız. Buyurun oturn” diyen olmuyor. Bu da bizi çok üzüyor. Zaten ayakta duramıyoruz. Lütfen otobüslerde biz hastalara yer versinler. Birgün onlarda hasta olabilir. Allah kimsenin başına vermesin” şeklinde yakındı.

“MEME KANSERİ ENÇOK GRÜLEN KANSER ŞEKLİ”

Onkoloji Uzmanı Dr.Utku Dönem Dilli ‘Ekim ayı, Meme Kanseri farkındalık ayı. 2004 yılından beri Ekim ayı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bizde Uşak Devlet Hastanesi Onkoloji Merkezi olarak birçok etkinlik yaptık. Bugün kü etkinliğimiz ile kadınlarımızın meme kanserini fark etmesini ve bedenleri ile ilgilenmelerini muntazam kontrollerini yaptırmaları için farkındalık sağlamak istiyoruz. Bizler meme kanserinin farkındayız diyebilsinler istiyoruz. Meme Kanseri Farkındalık Haftasında hastalarımıza moral vermek amaçlı müzik dinletisi yaptık. Hastalığın moralle daha iyi kontrolünü sağlayacağımızı vurguladık. Hiçbir zaman umutlarını yitirmemelerini ekip olarak yanlarında olduğumuzu hissettirmek istedik. Aylık olarak rutin müzik dinletisini hastalarımızın isteğiyle de devam ettirmeye karar verdik” dedi.

Onkoloji Uzmanı Dr.Utku Dönem Dilli; “Meme kanseri Türkiye’de en fazla görülen kanser türüdür. Tüm kadın kanserlerinin yaklaşık yüzde 18’ini oluşturuyor. Kadınlarda en sık rastlanan kanser türünün meme kanseri olduğunu, görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır. Meme kanserinde erken tanını tedavide başarı şansını arttırmaktadır. Her ay düzenli yapılan kendi kendine meme muayenesi, yılda bir kez kişinin yaşına uygun şekilde yapılan görüntüleme yöntemleri ve doktor muayenesi erken teşhis de çok önemlidir. Kişinin ailesel öyküsü, yanlış beslenme alışkanlıkları, sigara ve Alkol kullanımı, erken adet görme ve geç menopoz yaşı, geç çocuk sahibi olma ve emzirmeme, bilinçsiz kullanılan hormonal ilaçların risk faktörlerinin başında gelmektedir. Meme görüntüsünde değişiklik, portakal kabuğu görüntüsü, şişlik, ele gelen kitle, meme başından gelen akıntı ve meme başının içeri doğru çökmesi, kabuklanma ve yaraların meme kanseri belirtisi olabilir. Bu belirtilerin gözlenmesi durumunda hekime başvurmakta geç kalınmaması gerektir” uyarısında bulundu.

BİR HASTANIN ANLATTIKLARI

Uşak devlet hastanesi Onkoloji Bölümünde tedavi olan H.N hastalık ve tedavi süreci ile ilgili yaşadıklarını şöyle anlattı: “2012 yılında memede elimle kitle tespit ettim. Hiç gecikmeden ertesi gün Dr.a başvurdum. Çok erken aşamada tümörüm tespit edildi. Yapılan tetkikler sonucunda memenin alınmasına karar verildi. Çok sıkıntılı dönemler geçirdim. Doktorum ile paylaşarak aynı ameliyatta karnımdan doku alınarak meme yapıldı. 6 aylık kemoterapi aldım. 4 yıldır takipteyim ve hiçbir sıkıntım kalmadı. Şu anda hastalıktan kurtuldum, diğer kadınlara tavsiyem kimse bu hastalıktan korkmasın ve tedavisi mümkün. Umutsuz olmayalım, erken teşhis çok önemlidir.”

“ERKEN TEŞHİS ORGANI KURTARABİLİYOR”

Düzenlenen etkinliğe katılan Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz..Dr.Yalçın Atlıdünyada her 8 kadından birinin meme kanseri olduğunu söyledi

Atlı, gelişen teknolojiyle yapılan tetkiklerin kısa sürede sonuç verdiğini ve kanser teşhisinin erken konulmasıyla memenin tamamen alınmadan kanserli hücrenin alınmasıyla hastalığın iyileştirildiğine vurgu yaptı.

Atlı, “Teknolojinin kanser hastalarının yaşam standardını yükseltti. Maalesef bir grup hastaya maskektomi denilen meme alma operasyonunu uygulanmak zorunda kalıyor.Ama erken tanıda memenin küçük bir kısmından kanserli olan bölgeyi alarak meme kurtarılabiliyor. Artık Teknolojinin gelişmesiyle kanser hastalarının yaşam standardı geliştirildi dile getirdi. Hastanemizde tıbbı onkoloji olarak hizmet vermeye başladığımız günden itibaren yeni tanı konulmuş, daha önce tedavi almamış hastalarında başka bir onkoloji merkezine gitmeden kemoterapi tedavi planları yapılıp uygulanmaya başlanılmıştır. Kanserle mücadeleye çok ciddi paralar harcanıyor. İki yıldır hizmet veren onkoloji ünitemiz, Uşak’ta kanser hastalıklarının önüne geçmek ve kansere yakalanmış hastaları tedavi etmek için hizmet veriyor. Hastanemizde günde 20 kişiye kemoterapi uygulanıyor. Bu gün de hastalara ve yakınlarına moral olsun diye böyle bir etkinlik düzenlendik.” diye konuştu. Klinikte özveri ile hizmet veren tüm ekibi kutluyorum. Çalışan arkadaşlarımızın mutluluğunu, hizmet alan tüm halkımızın fiziksel ve manevi olarak başka illere gitmeyip burada tedavi olmalarının yüzlerinde ki mutluluğunu görmek hissetmek çok muhteşem bir his tarifi mümkün değil. Katkı veren tüm kardeşlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah ekibimizle halkımıza güzel hizmetler sunmak için gayret etmeye devam edeceğiz. Hastalarımıza da acil şifalar diliyorum. dedi.

871 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap