Uşak Müftüsü Eyüp Baldemir; ” Bayramlarda Boynu Bükük Yüzü Asık Kimse Kalmasın”

Uşak Müftüsü Eyüp Baldemir kurban bayramıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kurban kesme şartları hakkında bilgiler veren Baldemir bayramların toplumun geneline yayılması gerektiğini vurguladı. Baldemir; ” Bir tarafın bayram yaptığı sevinç  çığlıklarını attığı bir tarafında mahzun olduğu bir toplumda hakiki bayram ikmal edilmiş olmaz. Bayrama bütün toplum katmanlarının iştirak etmesi lazım. Boynu bükük yüzü asık kimse kalmasın diye temenni ediyoruz. Bizim toplumumuz da bu konuda elhamdülillah yeterli hayret ve duyarlılığı gösteriyor” dedi.

Biliyorsunuz çok bereketli bir mevsim olan Ramazan ayını geride bıraktığımızı zamanın çabuk geçtiğini ve çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Baldemir;  Şimdi kurban bayramının gölgesi üzerimize düştü. Allah nasip ederse 1 Eylül Cuma günü bu yılı kurban bayramına kavuşmuş olacağız. Kurban bayramı günü biz bir farz üç tane de vacip ibadet yerine getiriyoruz. Kurban bayramı aynı zamanda ömürlük hac ibadetinin yapıldığı mevsimdir, dolayısıyla farz ibadetinin mukaddes beldelerde haç görevini ifa edecek kardeşlerimiz. Kendi bölgelerinde bulunan Müslüman kardeşlerimiz de şayet şartlarını taşıyorlarsa kurban kesecekler.

Bizim dinimizde kurbanının hükmü vaciptir. Kurban bayramından sadece kurban vecibesinin yerine getirmekle kalmıyoruz. Arife günün sabah namazından başlamak üzere kurbanın 4.günü ikindi namazına kadar devam eden teşrik tekbirleri vardır. Teşrik tekbirlerini yerine getirmek de vaciptir. Biz de 2 tane bayram namazı vardır.  Ramazan bayramı ve kurban bayramı namazları. Allah nasip ederse kurban bayramının 1.günü bayram namazı kılınacak, bu namazı kılmak ta vaciptir.” şeklinde konuştu.

Milletimizin kurbana çok ehemmiyet verdiğini imkanlarını zorlayarak mümkün olduğu ölçüde hatta kendisine düşmese kurban kesmek için elinden gelen gayreti gösterdiğini belirten Baldemir; ” Çoluk çocuğum başkasının eline bakmasın o da kurban heyecanı yaşasın gibi bizde millet olarak böyle bir duygu vardır. Bir bu konuyla ilgili olarak Peygamberimizin (SAV)  bu konuyla ilgili hadisi var uyarıyor diyor ki; ”  Hali vakti yerinde olduğu halde kurban kesmesi gerektiği halde kurban kesmeyenler bizim namazgahımıza yaklaşmasın.” diyor. Bizim milletimiz de ziyadesiyle peygamberimizin bu uyarısına hassasiyet gösteriyor dikkat ediyor.” Dedi.

“BAYRAMLAR MALUMLARINIZ SEVİNÇ VE HUZUR GÜNLERİDİR”

Tabi kurbanlık hayvanlarda bir takım özellikler arandığının  milletimizin bu konuda bir hayli hassas olduğunu ve kendisinin meslek hayatı boyunca  konuyla ilgili olarak bir sıkıntı görmediğine değinen Baldemir konuşmasını şu ifadelerle son verdi; ” Yalnız kurban kesmekle mükellef kimdir? Bu konuda bir tespitte bulunmak gerekir. Nisap miktarı dediğimiz bir taban ölçü vardır, zenginlik ölçüsü vardır. Bu nisap zekat için geçerlidir, Ramazan aynıda fitre vermek için geçerlidir, kurban kesmek için geçerlidir. Nedir bu nisap? Bu nisap 80,15 gram altın veya onun ederi  paraya sahip olan kişi eğer bu miktar ve fazlası paraya bir yıldır sahipse zekat vermekle mükelleftir. Ama fitre ile kurbanda böyle bir bekleme söz konusu değildir. Hemen kurbandan önce veya Ramazan içerisinde bu imkana kavuşan Müslüman kardeşlerimiz fitre verecek ve kurban keseceklerdir. Cenab-ı Hak bütün Müslüman kardeşlerimizin keseceği kurbanlarını kabul etsin. Bayramlar malumlarınız sevinç ve huzur günleridir.  Bizim Müslüman olarak dikkat etmemiz gereken, kendimiz ailemiz için ne arzu ediyorsak bu imkanı olmayan kardeşlerimizin de bu imkanı elde etmeleri için gayret göstermektir. Bir tarafın bayram yaptığı sevinç  çığlıklarını attığı bir tarafında mahzun olduğu bir toplumda hakiki bayram ikmal edilmiş olmaz. Bayrama bütün toplum katmanlarının iştirak etmesi lazım. Boynu bükük yüzü asık kimse kalmasın diye temenni ediyoruz. Bizim toplumumuz da bu konuda elhamdülillah yeterli hayret ve duyarlılığı gösteriyor. Ben herkese hayırlı bayramlar temenni ediyorum. Kurban bayramının ilimiz, ülkemiz, İslam alemi ve insanlık için inşallah hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan temenni ediyorum ”

HABER/ BAYRAM KELEŞ

173 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorumlar

  • Mustafa Duran

    Haberi hazırlayan ve kaleme alan kardeşim eline emeğine sağlık.
    Dikkatinizden kaçtığını düşündüğüm bir yazım hatasını haber vermek istiyorum. HAÇ diye yazılan kısmı HAC yada HACC diye düzeltirseniz memnun olurum. Saygılar

Yorum Yap