Uşak Müftüsü Eyüp Baldemir; ” Çocukları camilerden uzaklaştırmak cinayettir”

Uşak Müftüsü Eyüp Baldemir çocukların camilere gelmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çocukların camilerden uzaklaştırılmasını cinayet olarak niteleyen Baldemir Peygamberimizin hayatından da örnekler vererek; ” Camilerimizin kapısı çocuklarımıza sonuna kadar açık. Çocuklarımız büyükleri namaz kılarken camilerde koşturacaklar, bir koşturacaklar bir gelip büyüklerin yanında safta duracaklar, gülecekler, takla atacaklar, zıplayacaklar ama camilerden uzak kalmayacaklar, çünkü cami insan hayatında toplum hayatında büyük bir etkendir. Bizim camilerimiz okullarımız gibi en büyük eğitim kurumlarımızdır, eğitim alanlarıdır. “dedi.

Çocukların Ramazan ayında diğer yıllarda olduğu gibi camilere geldiğini yaz kursları dolayısıyla da gelmeye devam ettiklerine değine Baldemir; ” Ne var ki bazı kesimler çocukların camiye gelmesini hazmedemiyorlar, çocukların yaramazlık yapmalarına tahammül edemiyorlar, bu da bizim halkımızın bilinçsiz olduğundandır. Şimdi 5 yaşındaki bir çocuktan 60 yaşındaki bir adamın tavrı beklenebilir mi? Oturacaksın oturduğun yerde hareket etmeyeceksin efendim ses çıkarmayacaksın, geldiğin gibi dönüp gideceksin. Bu çocuk bunu yapabilir mİ? Çocuktan böyle davranmasını bekleyebilir misin? Bekleyemezsiniz. Çocuk çocuktur, çocukça hareket edecektir, hem atlayacaktır hem zıplayacaktır hem koşturacaktır hem oyun oynayacaktır, hem yaramazlık yapacaktır hem de yaramazlık yaparken de öğrenecektir. Camiden çocuk kesinlikle uzak kalmayacaktır. Camiden uzak kaldıkça hayatta aksi yönde hareket edecektir. Bir çok insandan duymuşumdur ‘ Bende mahallemizde camilerde yaz kursuna gitmeye başlamıştım ama bizim mahallede Hacı Mehmet amca, Hacı Ahmet amca, Ali amca beni kulağımdan tuttu camiden dışarıya attı. Çıkış o çıkış bir daha camiye girmedim’ diyen. Tabi bunlara fırsat vermemek lazım. Bunlar toplum hayatında olmamalı. Toplum birbirinin eksiklerine noksanlarına tahammül etmeli” dedi.
Çocukları camilerden uzaklaştırmanın büyük bir facia olduğunu ve bunu cinayet olarak niteleyen Baldemir; ” Peygamberimizin davranışları orta yerde duruyor, Peygamberimizi namaz kılarken üzerine çıkan çocuklar rahatsız olmasınlar diye secdesini uzatmıştır. Çocuktur 3-5 yaşındadır peygamberin üzerine çıkmıştır, peygamberimizdeki hassasiyete bakın, madem çıktı, gönlü olsun diye secdesini uzatmıştır. Bizim cemaatimize bakıyorsunuz maalesef bu daireye kadar intikal ediyor kendi torununa tahammül edemiyor efendim kendi çocuğuna tahammül edemeyen bir toplum haline gelmişiz. ‘Efendim çocukların camide ne işi var? Çocuklar yaramazlık yapıyorlar, atıyorlar, kırıyorlar’ tabi atacak tutacak, çocuktur nihayetinde, onlardan büyüklerin davranışlarını beklemek yanlış olur.” şeklinde konuştu.
Konuyla ilgili olara Peygamberimizin hayatından örnekler veren Baldemir; “Peygamberimiz (SAV) yine hutbe irad ediyor minberde bu esnada torunlardan biri camiye giriyor Peygamberimiz (SAV) minberden iniyor geliyor çocuğu kucağından alıyor minbere çıkıyor tekrar çocukla beraber hutbe irad ediyor, çocuğun gönlü olsun diye. Şimdi peygamberimizin bu manada müspet davranışları ortada durup dururken çocukların camiye gelmesinde rahatsız olmak değersiz ve yanlış. Peygamberimiz çocuklara çok değer veriyor çünkü çocuklar sevgiyle şekillenecek, onlara merhamet gerekiyor. Peygamberimiz (SAV) merhamet etmeyene merhamet edilmez buyuruyor. Peygamberimiz (SAV) sokakta oynayan çocuklara selam verir bazen de oyunlarına iştirak ederdi. Allah Resulü böyle davranıp dururken bizim bunun aksine herhangi bir davranıştı bulunmamız İslam edebiyle İslam ahlakıyla bağdaşmaz. Camilerimizin kapısı çocuklarımıza sonuna kadar açık. Çocuklarımız büyükleri namaz kılarken camilerde koşturacaklar, bir koşturacaklar bir gelip büyüklerin yanında safta duracaklar, gülecekler, takla atacaklar, zıplayacaklar ama camilerden uzak kalmayacaklar, çünkü cami insan hayatında toplum hayatında büyük bir etkendir. Bizim camilerimiz okullarımız gibi en büyük eğitim kurumlarıdır, eğitim alanlarıdır. ” ifadelerini kullandı.

426 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap