Uşak Pazarı Artık Duayla Başlıyor

Uşak  pazarı hangi gün denildiğinde Çarşamba günü akla gelir. Uşak’ın en eski pazarlarından olan  Mende Pazarında Çarşamba günü kurulur. Ancak pazar bu günlerde yeni bir uygulamaya şahit oluyor. Çevre köylerden gelenler ve yerel esnaf Karaali Camii’nden yükselen duaya hep beraber el açıp amin diyerek alışverişe başlıyor.

Konuyla ilgili olarak konuşan Uşak Müftüsü Eyüp Baldemir konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Ben göreve yeni gelmiştim esnaftan böyle bir istek geldi. Bazı çevre illerde ve ilçelerde böyle bir uygulama zaten var. Biz araştırdık gerekli mercilerle görüştük herhangi bir sakınca olmadğı kanaati oluşunca her Çarşamba kurulan pazarda saat 09:00’da dua ediyor esnafımız. Halkımız ticaretine alışverişine duayla başlamış oluyor. Bakıyorum olumlu tepkiler de alıyoruz.

Karaali Camii Müezzin Kayyımı Hüseyin Yağız da konuşmasında şu ifadeleri kullandı; ” Şimdi 2017 yılının  başında İl Müftümüz Eyüp Baldemir hocamız buraya atandıktan sonra bildiğiniz gibi mende pazarında çarşamba günleri genel bir pazar kuruluyor bu konuda gerekli mahallenin muhtarı gerekse esnaf arkadaşlardan diğer köylerden gelen pazarcı esnaflardan Müftü Beye böyle bir dua talebinde bulunulmuş. İlk duayı Müftü Bey yaptıktan sonra ondan sonraki haftalarda duaları  Karaali Cami görevlileri olarak İmam Hatip Harun Kara ve ben Müezzin Kayyım olarak devam ettirmeye başladık. O günden bu güne bu dua yapılmakta. Pazara Allah’ın adıyla başlıyoruz pazarın daha bereketli olması için yaptığımız duaya güzel tepkiler alıyoruz.”

Pazarda zeytin satan bir esnaf: ” Allah okuyandan da okutturandan da bir kere razı olsun, çok güzel. Dua edildiği müddetçe biz huzur buluyoruz. Bereketli paralar kazanıyoruz, Allah razı olsun.” dedi.

Pazar duasının yapılmasının çok iyi bir uygulama olduğunu söyleyen başka bir kadın esnaf da ; ” İşlerimizin bereketi için biz sevindik. Duanın bundan sonra da devamlı yapılmasını istiyoruz. Başka pazarlarda zaten oluyor. Uşak pazarında da devam edilmesini istiyoruz.”  şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili olarak diğer bir esnaf şunları söyledi; ” Mende pazarında 50 yıllık esnaflık yapıyorum hiç böyle bir şey olmadı. Allah razı olsun bu müftüden, çok teşekkür ederiz, devamını tekrarını dileriz. Daha bereketli oluyor, müezzin de hakikaten güzel okuyor Allah razı olsun hepsinden.”

HABER / BAYRAM KELEŞ

949 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap