Uşak Rota Dağcılık Zafer Yürüyüşü düzenledi

rota-1 (1) rota (4) rota (3) rota (1)Uşak Rota Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Uşak’ta ilk kez, “Zafer Yolu Yürüyüşü” düzenledi.

Kulüp Başkanı Nasıf Uyar, 26 Ağustos’ta başlayan 9 Eylül 1922 tarihinde sonlanan Zafer Haftası süresince Kurtuluş Savaşı’nın en önemli safhasının Uşak’ta geçtiğini ve Yunan Orduları Başkomutanı General Trikopis’in Uşak’ta esir alındığını hatırlattı. Uyar, “Kurtuluş Savaşı sırasında Uşak’ın önemine dikkat çekmek için ilk kez “Zafer Yürüyüşü” düzenlediklerini, toplamda 70 kilometre belirledikleri 3 etaplı yolun ilk bölümü olan 20 kilometrelik kısmı başarı ile yürüdüklerini belirtti.

Uşak Rota Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Dumlupınar Şehitliği-Uşak Göğem Zafer Anıtı arasında yapmayı planlandığı 70 kilometrelik “Zafer Yürüyüşü nün 1.Etabı olan Dumlupınar Şehitliği, Büyükoturak Köyü, Paşacık Köyü, Corum Köyü ve Kaplangı köylerini kapsayan 20 Km lik yürüyüşü 20 kişi ile gerçekleştirdi.

Yürüyüş ile ilgili bilgi veren Uşak Rota Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü  Başkanı Nasıf Uyar, “30 Ağustos 1922 de Dumlupınar’ da kazanılan Başkomutanlık Meydan Savaşından sonra İzmir istikametine doğru kaçan işgal kuvvetlerinin ardından ilerleyen Kahraman Türk askerinin yürüdüğü Zafer Yolundan bizlerde yürüyerek vatan topraklarımızın kurtuluşunu daha iyi anlamak , anlatmak ve genç nesillere aktarmak ana hedefimizdir” dedi.

“UŞAK’IN TANITIMINI YAPMAK İSTİYORUZ””

Dağcılık ve Doğa Sporları kulübü olarak Uşak’ta her yaştan insana spor yaptırdıklarını belirten Uyar, “Bunun yanı sıra Uşak’ın doğal güzelliklerini ve tarihi değerlerini de tanıtmak için çalışıyoruz. Onun için ilk kez Zafer Yürüyüşü’nü başarı ile gerçekleştirdik. Gelecek yıllarda Valiliğimiz, belediyemiz ve diğer kurumlarla işbirliği yaparak, “Uşak Zafer Yürüyüşü” ne Türkiye’nin dört bir yanından katılım sağlayarak daha büyük organizasyonlar yapmayı hedefliyoruz. Bu vesile ile Uşak’ı tanıtmak da bir değer hedefimizdir. Çalışmalarımızda desteğini esirgemeyen yönetim kurulu üye arkadaşlarıma, dernek üyelerime ve bizden hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen Uşak halkına çok teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

,                                                                                  SALİH KILINÇ / HABER

581 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap