Uşak seçim sonuçlarını değerlendiriyor

Uşak seçim sonuçlarını değerlendiriyor

Resmi olmayan kesinleşmiş sonuçlara göre, 2017 Referandum sonuçları belli oldu. Türkiye genelinde sandıklardan yüzde 51,21 “evet”, yüzde 48,79 “hayır” oyu çıktı.

Uşak’ta ise kurulan 840 sandığın tamamı açıldı ve oy kullana 262 bin 877 seçmenin oyu sayıldı. Uşak il genelinde yüzde 47,03 Evet, yüzde 52,97 hayır çıktı. Uşaklılar, ülke genelinde ve Uşak yerelinde çıkan sonuçları Ege’de Yenigün Gazetesi’ne değerlendirdi.

AK PARTİ UŞAK İL BAŞKANI SERVET KUŞ, ‘YENİ TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

SERVET KUŞ

Ak Parti Uşak İl Başkanı Servet Kuş, referandum sonuçlarının ardından yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “Hedeflenen Güçlü Türkiye’ye kavuşmak için bugün halkımızla sandıktaydık. Binlerce kez Elhamdülillah sandıktan ”EVET” çıktı. Ülkemizin ve milletimizin faydasına olacak bu sistem için omuz omuza çalıştığımız AK teşkilatımıza, bizlerle aynı yolda yürüyen siyasi partilere ve hemşerilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. İş şimdi bizde artık çok çalışacağız ve güzel günlere kavuşacağız. Alınan kararın ilimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz..

Türkiye genelinde yüzde 51’lik oranla evet oyu verilerek halkın iradesi tecelli etmiştir ve kazanan milletimiz olmuştur. Gerek şehrimizde, gerekse ülke genelinde ‘evet’ oylarıyla yeni sistemi destekleyen milletimizden Allah razı olsun. Referandum dün itibarıyla sona erdi. Artık evet veya hayır diyen tüm halkımızı ayırmadan birlik, beraberlik içerisinde yeni Türkiye’yi, güçlü Türkiye’yi inşa etmek için var gücümüzü kullanma zamanıdır. Referandum sonuçlarının ardından ülkemiz üzerinde kötü emelleri olanların açıklamalarını hep beraber gördük. Halkımızda bu hainlere en güzel cevabı demokratik hakkını kullanarak vermiştir. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz var ve bunları gerçekleştirmek için canla başla çalışacağız. Yeni Türkiye için bugün büyük bir mesafe kat ettik ve yarın için daha fazla çalışacağız.”

 

CHP UŞAK İL BAŞKANI ALİ KARAOBA ‘DEVLET EVET DEDİ MİLLET HAYIR DEDİ’

Ali KARAOBA

Karaoba’nın değerlendirmeleri de şöyle oldu: “ Bu sonuçlara CHP olarak Türkiye genelinde itiraz ediyoruz. Bu halkoylamasının sonucu bana göre; “Halk ‘hayır’ devlet ‘evet’ demiştir. Uşak’a gelince, AK Parti, 2 Milletvekili, sıkıntısız para harcayan belediye başkanı ve yardımcıları ile valisi ile her türlü olanaklara sahip bir şekilde para harcamıştır.

Bu seçimde AK Parti kaybetmiştir. Çünkü, 1 Kasım seçimlerinde Uşak’ta yüzde 65 oy almıştır. Şimdi yüzde 47’ye düşmüştür. O seçimlerde MHP’nin yüzde 18 oy oranına ulaştığını düşünürsek, tabanın tamamı hayır vermiştir.  Buradan vatanını seven gerçek ülkücülere de çok teşekkür ediyorum.

AK Parti Uşak İl Başkanı Servet Kuş, “Topu gelse bizi yenemez’ demişti. Topu geldi yıktı. Son olarak; Uşak’ta sağ duyulu, kazasız belasız bir seçim geçirdik. Tüm görevlilere ve Uşak halkına çok teşekkür ederim.

Ayrıca, hiç parasız pulsuz, sadece inanmış yürekleri ile Uşak’ta hayır çıkartan, CHP Uşak İlçe başkanalrı, yönetimleri, kadın ve gençlik kolları ve de tüm üyelerimize çok teşekkür ediyorum. CHP olarak bir tek Karahallı ilçemizde o da 30 kadar oyla fire verdik.”

KANDEMİR “GELECEĞİMİZ İÇİN ÜRETMEYE ÇALIŞMAYA DEVAM”

Selim KANDEMİR

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir’in, 16 Nisan Pazar günü yapılan Anayasa Referandum oylamasıyla ilgili yazılı açıklaması da şöyle:  “Bugün Anayasa değişikliğine halkoylaması ile evet sonucu çıktı. Milletimizin kararı ile çıkan sonucun birliğimizi, beraberliğimizi ve ekonomimizi daha da güçlendirmesini diliyorum. Ortak geleceğimize hep birlikte odaklanarak ülkemiz için üretmeye, değer katmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile de Hakkari’de şehit olan hemşerimiz Binbaşı Kürşat Selim Şenol’a Allah (cc)’tan rahmet, kederli ailesi ve dostlarına sabır diliyorum”

2019 DA BAŞKAN KİM OLACAK?

Arif GÜVENİR

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Uşak Şube Başkanı Dr. Arif Güvenir, “Bu oy oranı AKP’nin adayını başkan yapmaya yetmez. .2019’a kadar MHP genel başkanı değişecek, Bu gün almış oldukları MHP oyları olmadığında başkanlığı kaybedecekler” dedi.

“Evet veren sevgili dostlarım, kimin başkanlığına EVET dediklerini biliyorlar mı?” şeklinde soran Güvenir, “Ellerim kırılsaydı dediklerini duyar gibiyim. Tek çareleri var. var. ..Bu günden tezi yok Kürdistan Eyalaeti için, çalışmaya başlayıp HDP li seçmenleri kendi yanlarına çekmek. …Bu da yepyeni Kürt açılımı demektir. 16 Nisan Kuvva-i Milliye ateşini yakmıştır. Bu ateş sönmez.Kuvvacıların adayı kazanacaktır. Şimdiden Hayırlı olsun” açıklamasında bulundu.

Güvenir, “3 büyük şehirde hayır çıktı. Buna rağmen AKP nasıl kazandı YSK oyun oynanırken niçin kuralı değiştirdi?  Şeklinde de sordu.

UŞAK BARO BAŞKANI GÜRCAN SAĞCAN ‘ELVEDA PARLEMANTER DEMOKRASİ’

Uşak baro başkanı Gürcan Sağcan’ın referandum sonuçlarını değerlendirmesi de şöyle oldu:  “Kesin olmayan sonuçlara göre yapılan plebisitte Evet oyları kazanmıştır.Bu bir referandum değildi.Tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı devletin bütün olanaklarını kullanarak Evet propagandası yapmıştır.Hayır diyen bütün kişi ve kurumları hedef almıştır.Topluma korku salınmıştır.Tarafsız olması gereken devlet görevlileri,Belediyeler seçimde taraf gibi çalışmışlar . Devlet kurumlarının tüm maddi olanaklarını Evet seferberliği için harcamışlardır.

Hayır diyenler özgür bir şekilde propaganda yapamamışlardır. Seçim kanunu gereği TV ler her iki tarafı da eşit olarak yararlandırması gerekirken yasada değişiklik yapılarak bu zorunluluk kaldırılmıştır. Seçim kanunlarında yapılan değişiklik ancak 1 yıl sonra uygulanması gerekirken bu yasa görmezlikten gelinmiştir. Bunun hukuki tanımı Her iki taraf eşit koşullarda yarışmadığı için bir referandum değil,tek taraflı bir plebisittir.

Seçimin kanuna uygun yapılmasını denetleyen ve yöneten Yüksek Seçim Kurulu referanduma gölge düşürmüştür.  298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri  ve Seçmen kütükleri hakkında Kanunun 98 maddesi gereğince İlçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan zarflar geçersiz sayılır. Aynı yasanın 101 maddesi gereğince arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusuları geçersizdir. Bu düzenlemeler kanunun amir hükmüdür. Bu düzenlemeler ancak TBMM si tarafından bu kanunda yapılacak değişiklikle değiştirilebilir. Bu kanunu YSK’nın değiştirme yetkisi yoktur. YSK mühürsüz zarfları ve oy pusulalarını geçerli kabul ederek yetkisini aşmış, kanunu çiğnemiştir. Seçim kanunu uygulama görevi verilmiş olan Türkiye’de tek yetkili kurum olan YSK seçim kanunu çöpe atmıştır.Bu konuda YSK tarafından sürülen hiç bir mazeret kabul edilemez.YSK nın bu konuda verdiği önceki kararlarıda emsal olarak kabul edilemez.Hukukumuzda kötü örnek EMSAL OLMAZ . Türkiye Cumhuriyeti Anayasamızın  2.maddesi gereği bir hukuk devletidir. YSK verdiği kararla bırakın hukuk devleti olmayı Kanun devleti olmayı bile bir kenara atmıştır. Bir devlet vatandaşlarına karşı güven telkin edebilmesi için kanunlarını uygulaması gerekir. Yüksek hakimlerden oluşmuş olan tarafsız ve bağımsız olması gereken YSK seçimleri düzenleyen en temel kanun olan 298 sayılı yasayı bu seçimlerde ihlal ederek tarafsızlığına ve bağımsızlığına gölge düşürmüştür.

YSK nın bu kanunsuz kararına karşı vatandaşlar olarak gideceğimiz hiç bir merci yoktur. Hukuk devleti yara almıştır. Bu yara ancak referandumun tekrarlanması yoluyla düzeltilebilir. YSK başkan ve üyelerini istifaya davet ediyorum.

ÖDP SÖZCÜSÜ ULUDAĞ ‘İMAMLAR BİLE ALET EDİLDİ

mahmutuludag

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Uşak İl örgütü Sözcüsü Mahmut Uludağ da şu değerlendirmelerde bulundu: “Devletin tüm imkânlarının Evet için seferber edildiği, Kaymakam’dan İmam’a kamu görevlilerinin Evet için çalıştığı adaletsiz bir referandum süreci yaşandı. HAYIR’ın sesi OHAL baskılarıyla kısılmaya, halk korku ve tehditle teslim alınmaya çalışıldı.

Tüm bunlara rağmen HAYIR diyen milyonlar dün bir tarih yazdı. Bu koşullar içinde olağanüstü bir şey başararak memleketin kaderine her koşulda sahip çıkacağını gösterdi.

Günün sonunda kazanan Halkın HAYIR’ı oldu! HALKIN kendi imkanlarıyla, dayanışma ve sevgiyle büyüttüğü HAYIR, Evet devletini yendi!

HAYIR sokakta kazandı! Ama yalnızca sokakta kazanmadı, sandıkta da kazandı! Ancak, referandum boyunca Meclis oylamasından başlayarak her tür hileye başvuran iktidar sandık sonuçlarına da müdahale etmiştir!

AKP’nin başvurusu sonucunda, YSK’nın ‘mühürsüz oy pusulalarını geçerli’ sayan kararı, Referandumu gayri meşru hale getirmiştir. Kanun hükmü YSK tarafından fiilen değiştirilmiş, YSK, Anadolu Ajansının fiilen ilan ettiği sonuçları resmileştirme görevini üstlenmiştir

Baştan adaletsiz, hukuksuz ve hileli olan bu referandum tüm sonuçlarıyla birlikte yok sayılmalıdır! Halkın, sandıklara yansıyan demokratik iradesi bu anayasa değişikliğini kabul etmemiştir ve YSK bu demokratik iradeyi gasp etmektedir!

Şikeyle ilan edilen yüzde 51 oyla bir anayasa değişikliği siyasi olarak da meşru değildir. Ülkenin en az yarısının karşı çıktığı bir anayasa ile ülkenin yönetilmesi mümkün değildir, doğru da değildir.

Anlaşılıyor ki, Erdoğan ve AKP, el çabukluğuyla sonucu ilan edip, ‘Atı alıp Üsküdar’ı geçmenin’ derdindedir! At üstünde pek de marifetli olmadığını bildiğimiz Erdoğan bu hızla aynı akıbeti bir kez daha yaşamaktan kurtulamayacaktır! Bu yoldan geri dönülmeli, hileli seçimler yok sayılmalıdır!

Özgürlük ve Dayanışma Partisi, her koşulda hep beraber büyüttüğümüz HAYIR’a sonuna kadar sahip çıkacaktır.

HABER: SALİH KILINÇ

1,121 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap