Uşak Tabip Odası Başkanı Uzm.Dr.Erol İnan “Doktorluk mesleği itibarsızlaştırılıyor”

CHP Uşak teşkilatı Tıp Bayramı nedeniyle Tabip Odasını ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Tabip Odası Başkanı Uzm.Dr. Erol İnan kendilerini ziyaret eden CHP heyetine teşekkür etti. Türkiye’deki sağlık sistemi eleştiren İnan doktorluk mesleğinin itibarını kaybettiğini yetersiz maaşla çalışan doktorların şiddete mağdur kaldığını ve bunu sorumlusunun kendilerinin olmadığını iddia etti.

İnan konuşmasında şu ifadeleri kullandı; ” Sayın Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı ve Merkez İlçe Başkanı ve Kadın Kollarımız, hoş geldiniz. Bizim bu özel günümüzde bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her yıl maalesef yeni bir başlangıç sözüyle biz  14 martlarımızı kutluyoruz. Her 14 martımız bir önceki 14 martlarımızdan daha olumsuz şekillerde akmaya cereyan etmeye başladı. Bu 14 Mart’ta da temel olarak 4 isteğimizi dile getirmek istiyorum.

Öncelikle OHAL döneminde hiçbir şekilde savunmaları alınmaksızın haksız hukuksuz ihraç edilen 2761  meslektaşlarımızın görevlerine iadesi. 21. Yüzyıl Türkiye’sinde bu maalesef kabullenilebilecek bir olay değildir.

İkinci talebimiz hastalara yeterli sürenin tanınması. Bizim mesleğimiz gitgide itibarsızlaştırıldı, adeta kalifiye niteliğini kaybettirip, hiçbir özelliği olmayan alelade bir iş şekline dönüştürülüp, yetersiz süreler içerisinde yüzlerce hastaya bakma durumuna sokulmuş vaziyetteyiz. Bu bizi son derece rahatsız etmektedir. Biz buna son derece karşıyız hastalara insanca muamele olunmalı, bunun ilk koşulu da yeterli süreden geçer. Bonus dediğimiz fazla hasta bakarak adeta göstermelik bir iş yapar hale dönüştürülmesi bizim mesleğimize aykırıdır bunu kabullenmiyoruz ve en kısa zamanda düzeltilmesini istiyoruz.

Üçüncü talebimiz kalifiye hizmet için elbette çalışanlara kalifiye bir yaşam tanınması lazım. Çalışan meslektaşlarımızın maaşları çok acıdır ki toplum tarafından bilinmiyor, yoksulluk düzeyine gelmiştir. Emeklilerin maaşları da açlık düzeyini zorlamaktadır. Vatandaşlarımız bunlardan bilgidar değildir.  Nitelikli vasıflı bir işin bu boyutta ücretlendirilmesi kabul edilecek bir durum değildir.

Dördüncü talebimiz, 21 YY. Türkiye’sinde bu tip talepleri dile getirmek bizim için gerçekten iç burkucu bir olay. Sağlıkta şiddet sona ersin diyoruz. Sağlıkta şiddetin temelinde yatan olay maalesef tamamı ile paralı bir sisteme dönüşmüş neresinden tutsanız kopan bir sağlık sisteminin tüm sorumluluğunu sağlık çalışanlarına, hekimlere yükleyip, adeta hekimler suçluymuş gibi toplum tarafından bir linçe tabi tutulmak istenmektedir. Toplumumuzda son dönemlerde eğitimli kesimler sindirilmeye yok edilmeye çalışılmaktadır, bunu o planın bir parçası olarak görüyoruz. Bunu kabullenmiyoruz, bu bozuk sistemin sorumlusu kesinlikte hekimler değildir.”

Ziyarette konuşan CHP Uşak il Başkanı Dr. Ali Karaoba da ; ”

Öncelikle bizi kabul eden Tabip Odası Başkanımız değerli dostum Erol inan ve yönetimine teşekkür ediyorum. Burada 3 yıl Tabip Odası Sekreterliği yaptıktan sonra  bir il başkanı olarak ziyaret etmiş olmaktan da gurur duyuyorum. 14 Mart’ta ne kadar hekimin eziyet çektiğini mecburu hizmet altında en uzun okulu bitirdiği halde, en büyük eziyetlerle ya yüzlerce hastanın başvurduğu bir acil serviste yada bir sobanın başında görevli olarak gitmek bütün aileler için acı verici. Bütün aileler hep şunu söylemiştir ‘çocuğum okusun doktor olsun” diye ama bir doktor nasıl olunuyor diye kimse sorgulamıyor. ” dedi

İktidarın politikalarını eleştiren Karaoba toplumun hassasiyetini ileten sivil toplum kuruluşlarının çok az kaldığını iddia etti, Karaoba; “Tabipler odası bu konuda her zaman ayakta duran bu toplumun duyarlılıklarını dile getiren bir kurum olarak  her zaman onur kaynağımızdır. Bizi kabul ettikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Buradan tüm meslektaşlarımın Başta Uşak Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri olmak üzere  Tıp Bayramını kutluyorum. Her ne kadar buruk bir gün de olsa yılda bir defa hatırlanmak, en azından iyi bir şekilde hatırlanmak gurur veriyor.” ifadelerin kullandı.

HABER / BAYRAM KELEŞ

1,030 toplam okunma, 3 günlük okunma

Yorum Yap