Uşak teröre karşı tek yürek oldu

Uşak Valiliği ve Belediye Başkanlığı önderliğinde yapılan “Teröre lanet” yürüyüşüne yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Yürüyüşün düzenlendiği gün Kayseri’deyaşanan hain terör saldırısında 13 erimizin şehit edilmesi, Uşaklıların öfkesini zirveye taşıdı.

Uşak’ta düzenlenen “Teröre lanet” yürüyüşü ve mitinginde Uşaklılar tek yürek oldu. Uşak Belediyesi önünde ellerinde bayraklarla toplanan binlerce Uşaklı Atatürk Anıtı’na yürüdü. Burada hep birlikte terör lanetlendi. Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Suriye Halep ve İslam toplumlarında yapılan zulmün, Türkiye dede terörist maşalar tarafından yapılmak istendiğine dikkat çekti.

Uşak valisi Ahmet Okur’da birlik ve beraberlik olmadığımız sürece bu saldırıların bitemeyeceğini belirtti.

HER SİYASİ PARTİ VE GÖRÜŞTEN UŞAKLI TERÖRÜ LANETLEDİ

Uşak Belediyesi önünde başlayan ve yakalık 3 bin vatandaşın katıldığı yürüyüşe, Uşak Valisi Ahmet Okur, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, AK Parti İl Başkanı Servet Kuş, CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, Ülkü Ocakları, Alperen Ocakları ve ADD Uşak Şubesi üyeleri de yer aldı. Uşak Belediye binası önünde başlayan yürüyüşün sonunda vatandaşlar, 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’na teröre lanet okuyarak geldi.

İlk konuşmayı yapan Uşak Kardeşlik Platformu Sözcüsü Ali İhsan Uzun, “Bölücü ve hain terör örgütleri Mevlit Kandili gecesi, İstanbul’da 36’sı polis toplam 44 vatandaşımız, hain terör örgütünün saldırısı sonucu şehit oldu. Bugün de Kayseri’de henüz acemi olan Mehmetçiklerimiz, kalleş bir saldırı sonucu şehit düştü. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, bu milleti bölemeyecekler ve asla amaçlarına ulaşamayacaklar. Türkiye, bütün etnik unsurlarıyla birdir ve bütündür. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ve milletimize başsağlığı diliyorum” şeklinde üzüntüsünü dile getirdi.

“TEPELERİNE YUMRUK GİBİ ÇÖKECEĞİZ”

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, sözlerine kısa bir süre önce yaşanan 15 Temmuz Darbe girişimine karşı Uşak olarak meydanlarda dik durduklarını hatırlatarak başladı. Cahan Uşak olarak hangi siyasi parti olursa olsun, hangi inançta olursa olsun, devlete ve millete karşı yapılan her türlü saldırıya karşı tek vücut, tek yumruk olarak durduklarıni söyledi ve konuşmasına şu cümlelerle devam etti: “Bu hainlere, bu PKK’lara, bu haşhaşiler, bu devlete karşı kim yan baktıysa tepelerine yumruk gibi çözmeye hazırız. Bugün yine ciğerlerimiz yanıyor” dedi.

Kalabalığın, ”İdam isteriz” diye bağırması üzerine)Cahan, “İnşallah, vatan evladımızı katleden, geçen hafta bugün polislerimizi şehit eden, bugün askerlerimizi katleden tüm vatan hainlerine idam gelsin mi? (Evet! Sesleri üzerine)  Buradan tüm parlamentoüyeleri bu sesleri duysun.  Yine hainlik ve kahpelik yaptılar. Rabbim onları kahreylesin. Tıpkı dün Halep’te yaptıkları gibi. Halep’teyaptıklarını İstanbul’da da yaptılar, Kayseri de de yaptılar. Halep neyse Türkiye o dur. 79 Milyon vatan evladı olarak tüm mazlumların yanında olduk. Nerede mazlum varsa devlet olarak uzattık.Bizler, Uşak kiliminin motifleriyiz. Bir elin parmakları gibiyiz. Kimimiz Türk, kimimiz Kürt. Kimimiz Alevi, kimimiz Suni. Bir parmağımız olmadı mı eksiğiz. İşyte o dış mihraklar kardeş kavgası çıkarmak istiyorlar. Buna fırsat vermeyeceğiz. Hepinie şükranlarımı sunarım. Ne zaman devletimize, milletimize, birliğimize karşı bir saldırı olsa hepimiz bu meydanları dolduruyoruz. Allah hepinizden razı olsun. Allah birliğimizi daim etsin” şeklinde konuştu.

“BİR ÖLECEĞİZ BİN DİRİLECEĞİZ”

Cahan, “Hava soğuk biz burada üşüyoruz. Allah -25 derecede nöbet yapan Mehmetçiğimizin, polisimizin emniyet güçlerimizin hatırına,Peygamberimiz zamanından bu yana yerde yatan şühedanın hatırına, uyumadan sabaha kadar dua eden aksakallı dedelerimizin, beli bükülen ninelerimizin hatırına, Rabbim milletimizi muzaffer eyle. Bizi bu dertlere atan, vatanımızı milletimizi bölmek isteyen teröristleri kahır perişan eyle. İşte bugün 13 şehidimizişüheda olarak ahirete yolcu ettik. Bitecek mi? Bitmeyecek. Bir öleceğiz, bin dirileceğiz. Biz Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana bu vatan için şehit olan ve başta Gazi Mustafa Kemal paşa olmak üzere tüm şühedayı rahmetle yad ediyoruz. Rabbim bizi al bayrağımızın altında eksik eylemesin” dedi.

Uzun zamandır bu oyunların İslam dünyası üzerinde oynandığını vurgulayan Cahan, “Bakın devletimiz var. Suriye’yi gördük. Halep’te kadınlarımızaolmadıkişkenceyi yaptılar. Libya da Musul da aynısını yaptılar. Nerde Müslüman mazlum devlet varsa yok etmeye çalışıyorlar. Türkiye’de de aynısını yapmak istiyorlar. Kardeş kavgasına fırsat vermeyeceğiz. Kastedilen devletimiz. Kurutuluş Savaşında ne yaptılarsa şimdi onu yapmak istiyorlar. Biz dimdik ayakta duracağız. Hedef Türkiye’yi karıştırmak. Ama biz 7 den 77 ye dimdik duracağız ve bu devleti milleti yıktırmayacağız.

Oyun gerçekten çok büyük. Bizi paramparça edemedikleri için üzerimize geliyorlar. Onalar fırsat vermeyeceğiz. Bir olacağız. Ecdadımız nasıl mazluma yoksula sahip çıktıysa bizde çıkmaya devam edeceğiz. Hepsi saldırıyor, hepsi bir köşeden geliyor. Çelik duvar gibi önlerinde duracağız” şeklinde sözlerini tamamladı.

“BİRLİK OLMAZSAK BU ACILARI ÇOK YAŞARIZ”

Uşak Valisi Ahmet Okur, “Bir mücadele içerisindeyiz. Dün, Halep, Suriye, İstanbul, bugün Kayseri, Bu mücadele dünün bugünün mücadelesi değildir. Bu mücadele binlerce yıl öncesine giden Habil ve Kabil’den beri süre gelen bir iman ve küfür, iyi ve kötünün mücadelesidir. Böyle bakmazsak kaybederiz. Hep aynı geldiler. Bu bir Birlik mücadelesidir. Birliğimizi korursak başaramazlar. Orta Asya’da yapamadılar. Selçuklu zamanında yapmadılar. Osmanlı 600 yıl dünyaya hükmederken bunu yapamadılar. Ne zaman zayıflamaya başladıysak, birbirimize düştüysek başarılı oldular. Alparslan’ın 1071 yılında üzerlerine gittiğinde yapamadılar. Bugün Kayseri’de verdiğimiz 13 şehidimiz ve 55 yaralımız, bu milletin her ferdine verilen bir emanettir. Dün şehit verdiklerimiz de El Bab da Suriye de Halep te verdiğimiz şehitlerimiz de bizlere emanetti. Bunlar bizleri gözümüz açmamızı sağlayan vesileler oldu” dedi.

“BİRBİRİMİZE SIKI SIKIYA SARILALIM”

Vali Okur, “Bu saldırılar bitmeyecek, biz şehit vermeye devam edeceğiz. Allahonları kahredecek biliyorum. Ama ne zaman kahredecek? Biz, bir olduğumuz zaman edecek. Biz kalktığımız zaman onlar inecek.Alalhonları terbiye edecek. Şimdi terör eliyle bizi terbiye ettiği gibi.Büyük bir uyarıdır. Aramıza fitne sokarsak bir olmazsak bu musibetler başımıza gelecek. Bir olmazsak, aramızda açık bırakırsak oradan aramıza girmeye gayret edecekler. Nasıl fırtınalı havada evimizin kapısını penceresini sıkı sıkı örtüyorsak bu dönem de de aramıza grimemleri için sıkı durup boşluk bırakmayacağız” dedi.

İslam alemi için Bir Anadolu toprağı kaldığını vurgulayan Okur sözlerini şöyle tamamladı: “Başka toprak kalmadı. Suriye de, Irak’ta, Balkanlarda kaybeden buraya geldi. Burası Anadolu toprağı beyler. Başka toprak kalmadı. Burası Türklükle İslam ve küfrün mücadele ettiği tek yerdir. Anadolu’da her fert düşene kadar bu bayrak inmeyecek. Ama biz ayakta olursak inmeyecek. Aynı camiye giden, aynı işyerinde çalışan, aynı kaderi paylaşan insanlar el ele vermezse bu felaketler bitmeyecek.  Bunları yaşamamak için Çok iyi düşünmeliyiz. Herkesin düşüncesi siyasi görüşü farklı olabilir.  Vatan, mukaddesat, bayraksöz konusu olduğunda bütün itilaflar bir kenara atılmazsa korkarım bu acılar bitmeyecek.

Tüm Uşak burada. Gelenden gelmeyenden Allah razı olsun. İntikamımızı şu şekilde alacağız. Hepimiz ayrı yollara gitmeyeceğiz. Aynı yola gideceğiz. Evimize giderken bu davya baş veren askerimizi polisimiz düşüneceğiz. Bunları yaparsak bizi yıkmayacaklar. Allah biz ebu kapıyı açtı. Ama onlar bizi bölmeyi parçalamayı düşünüyorlar. Bilmiyorlar ki onlar saldırdıkça biz kenetleniyoruz. Bugün bunu gösterdiniz. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”

                                                                      HABER/SALİH KILINÇSayfa 8 Terör mitingi (3) Sayfa 8 Terör mitingi (4) Sayfa 8 Terör mitingi (10) Sayfa 8 Terör mitingi (11)

369 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap