Uşak Ticaret Borsası’ndan Geleneksel 10 Ocak Gazeteciler Günü Kutlaması

Uşak Ticaret Borsası’ndan Geleneksel 10 Ocak Gazeteciler Günü Kutlaması

Uşak Ticaret Borsası bu yıl 5. Kez “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” etkinliği düzenledi.

Uşak Ticaret Borsası, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle geleneksel hale getirdiği kutlamalar kapsamında bu yıl kahvaltı düzenledi. Uşak’ta grev yapan basın mensuplarının katıldığı kahvaltı sonrası Uşak Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer, başkanı olduğu kurumun 2016 yılı değerlendirmesinde bulundu. Sezer, 2016 yılında kuraklık, darbe girişimi ve terör olayları yüzünden tarım ve hayvancılıkta düşüş yaşanmasından yakındı.

GEÇTİĞİMİZ YIL KÜÇÜLMELER YAŞANDI

Sezer, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü tüm emek sarf eden gazeteci dostlarımızı hatırlamak, siz gazete çalışanları ile bir araya gelmemize vesile olmaktadır. Bu vesile ile çalışan emek sarf eden gazeteci dostlarımızın beklentilerinin, isteklerinin, sorunlarının ve biz kanaat önderlerinin karşılıklı müzakere edilmesini ve faydalı sonuç elde edilmesini ümit ederim” temennisinde bulundu.

Daha sonra geçtiğimizi 2016 yılını değerlendiren Sezer, basın mensuplarına şu bilgileri verdi:

“Her yıl olduğu gibi bu yılda Uşak Ticaret Borsasının 2016 yılı değerlendirilmesini yapma fırsatını gerçekleştirmekteyiz. 2016 yılı tarımsal üretim açısından kurak bir yıl olarak kayıtlara geçti. Dolayısıyla Hububat ve Bakliyatta rekoltenin düşük olduğu bir yıldı.

2015 rakamlarına göre 2016 yılı rakamları yüzde 14 lük bir küçülmeyi getirdi. Hayvancılık ve Mamulleri sektöründe Kırmızı et yüzde yüzde 18 küçülme sağlamış olup;

Yün ve Kıl sektöründe %42 lik bir küçülme, Ham deri ve Bağırsak sektöründe yüzde 115 lik büyüme gerçekleşmiş olup tüm sektörlerde  yüzde 3,70 küçülme ama toplam tutarda ise %16 lık bir büyüme gerçekleşmiştir.

Miktar ve Tutar arasındaki farklılık fiyat artısından kaynaklanmaktadır.

“2017 YILINDA DA FAZLA BEKLENTİ YOK”

Uşak Ticaret Borsası 2017 yılındaki beklentileri 2016 yılı rakamlarına yakın seyredeceğini öngörmekte olup, ilgili mercilere durum değerlendirmesini iletip  hedeflenen rakamlara ulaşmak konusunda yasal düzenlemeler için girişimlerde bulunmuştur.

“15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ HEYACEANIMIZI AZALTTI”

Bildiğiniz üzere 2016 yılı zor ve yorucu bir yıl olarak yerini aldı. Büyük bir heyecan ve istekle ticari aktivitemize devam ederken 15 Temmuzda ülkemize karşı hain bir saldırıya maruz kaldık. Her bireyde olduğu gibi Ticaret camiasında da hayal kırıklığı, korku ve endişeye sebep oldu.

Ticaretin durma noktasına geldiği 15 Temmuz sonrasında malumunuz üzere Ticaretten çok Vatan ve Millet meselesine odaklandık.15 Temmuz gecesi, Uşak Ticaret Borsası, Başkan ve Yöneticileri olarak halkımızla beraber hainlere karşı dik duruşumuzu göstererek işimizi aşımızı düşünmeden sokaklara çıktık.

Akabinde 19 Temmuz 2016 Salı günü 365 tane oda ve borsa ile aynı anda, demokrasinin ve Devletin yanında yer aldığımızı basın bildirisi ile deklare ettik.

“DEMOKRASİ KONUSUNDA KARARLI DURUŞUMUZ, İLELEBET DEVAM EDECEKTİR”

4 Ağustos 2016 günü Devletimizin ve Milletimizin yanında yer aldığımızı gururla göstererek hain ve alçak girişimde saldırıya uğrayan Cumhurbaşkanlığı Külliyesine 365 Oda ve Borsa Başkanı ile birlikte ziyaret gerçekleştirdik. Aynı gün Çankaya Köşkünde Başbakanımız Binali Yıldırım Beye hem hayırlı olsun hem de geçmiş olsun dileklerimizi iletmek üzere ziyaret ettik.

Sayın Başbakanımızın iş dünyasına hazırladıkları teşvik ve destek paketini kendilerinden dinleme şansını elde ettik.

19 Kasım 2016 günü Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve TOBB  Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu  beraberindeki heyet ile birlikte borsamızı ziyaret etmişlerdir. Sayın Bakanımıza yaptığımız sunumda Uşak iş dünyasının karşılaştığı zorluklar ve sorunlar, Yönetim Kurulu Başkanımız tarafsından anlatıldı. Aynı gün. TOBB tarafından finansmanı sağlanan TOBB Anadolu Meslek lisesi açılışı ve Milli Eğitim Bakanlığına devrini gerçekleştirdik.

Uşak tan kazandığı Uşağa yatıran bir sivil toplum kuruluşu olarak onur duyduk.

“HER ÜYEMİZE 100 BİN TL NEFES KREDİSİ”

15 Aralık 2016 günü Gümrük Ticaret Bakanlığı ve TOBB arasında protokolü yapılan Nefes Kredisine Uşak Ticaret Borsası olarak, katılım sağladık. Sayın Valimizin katılımı ile düzenlediğimiz tanıtım toplantısında Uşak Ekonomisine 11.2 Milyon TL finansman aktardık. Uşak Ticaret Borsasını geçmişi ve hacimsel büyüklüğü dikkate alındığında Türkiyedeki bir çok oda ve borsaya göre bu rakamın üst seviyelerde almasının haklı gururunu yaşadık. Her üyemize 100 bin TL limit koyduğumuz bu kredinin Uşak Ekonomisinde bir rahatlama sağlayacağını ümit etmekteyiz.

9 Eylül 2016 günü hayatını kaybeden Uşak yerel basınının duayeni Taşkın  abiyi kaybettik. Bu gün aramızda olmayışının eksikliğini ve hüznünü yaşıyoruz. Kendisine Allahtan rahmet diler ailesine ve mesai arkadaşlarına sabır dileriz.

Değerli Basın Mensupları, z. tekrar Çalışan Gazeteciler gününde bir arada olmanın huzur ve mutluluğunu yaşadık. 2017 yılında daha iyi şartlarda çalışma imkanlarını yakalamanızı umit eder, ailenizle, sevdiklerinizle beraber mutluluklar temenni ederim.”

Basın toplantısına; Mustafa Sezer Yönetim Kurulu Üyeleri; Haşim Çelik, Bekir Kütük ve Osman Kaytan da katıldı.

HABER/ SALİH KILINÇ

basin basin-2017-1 basin-2017-2

653 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap