Uşak Üniversitesi Öğrencilerinden Felsefe Grubu “Düşünce-i Mente”

Uşak Üniversitesi Öğrencilerinden Felsefe Grubu “Düşünce-i Mente”

Uşak’ta faaliyet gösteren öğrenci topluluklarına bir yenisi daha eklendi.  Düşünce-i Menten adı altında felsefe ve özgür düşünce grubu  1 hafta önce  Uşak Üniversitesi öğrencilerinden Yasin Gülcü ve Göktuğ Erdoğdu Büyür tarafından kuruldu.

Felsefe tarihin de daha önce olmayan bir isimle kurulan grup diğer aktif felsefe gruplarından farklı bir yapısı bulunuyor. Düşünce-i Mente felsefe ve özgür düşünce grubu kurucuları ilk toplantılarını grubu yeni katılımcılara anlatmak amacıyla cumartesi günü yapmayı planlıyor. Pek bilinmeyen Düşünce-i Menteyi ve grubun özelliklerini kurucuları Ege’de Yenigün Gazetesi muhabirine anlattı.

 

“DÜŞÜNCE-İ MENTE  İNSANOĞLUNUN SALT AKLININ GÜCÜYLE ÖZGÜR VE KORKUSUZ BİR ŞEKİLDE DÜNYAYI YENİDEN ÖZGÜN EŞSİZ OLARAK YORUMLAMASIDIR”

Düşünce-i Mente, felsefe grubu Uşak Üniversitesi  Çağdaş Türk Lehçeleri ve Dilleri Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Göktuğ Erdoğdu Büyür ve Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Yasin Gülcü tarafından  kuruldu. Menteşizm hakkında bilgi veren Göktuğ Erdoğdu Büyür “En yakın arkadaşım Yasin Gülcü ile Yarattığımız bu felsefi düşünce akımı  insan oğlunun salt ve özgür düşüncesiyle hayatı anlamasıdır. Burada hayatı anlama ve yorumlamadan kastım. Popüler kültür tarafından dayatılan değerler değildir. Düşünce-i Mente de insanoğlu salt aklının gücüyle özgür ve korkusuz bir şekilde dünyayı yeniden özgün eşsiz olarak yorumlaması diye biliriz. Önemli olan insan aklıdır” diyerek Menteşiszm hakkında bilgi verdi. Akımın diğer kurucusu Yasin Gülcü ise ” Bizim felsefi ve özgür düşünce akımımızda birey toplumsal bütün normatif değerlerden kurtularak özgünlüğe oluşur. Tabi burada ahlaki değerleri yok saymıyoruz. Yanlış anlaşılmasın. Baskıcı normatif değerlerden kurtularak rahatlayan birey özgür iradesiyle ilgi duyduğu sanat veya bilim dalına yönelecektir. Bunun sonucu olarak birbirinden eşsiz sanat eserleri ortaya çıkacaktır. Yani kısacası Erdoğdu’nun da dediği gibi bizim felsefemizde yaratıcı insan aklı ve özgür düşünce ön plandadır” diyerek felsefesi akımlarının özgün düşünce üzerine kurulduğuna vurgu yaptı.

 

DÜŞÜNCE-İ MENTE’NİN GRUBU KURULDU

Menteşist sohbetleri 7 yıldır Göktuğ Erdoğdu Büyür ile yaptıklarını dile getiren Gülcü “Biz bu felsefe sohbetlerini 7 yıldır yapıyoruz. Akımın bazı sağlam temellere oturduğunu fark edince böyle bir grup kurmak aklımıza geldi. İlk Önce çevremizde felsefe akımımıza aklı yatkın insanları keşfettik. Ardından grubu kurarak yavaş yavaş sohbetlere başladık” diyerek grubun kuruluş süreci hakkında bilgi verdi.

 

BÜYÜK TOPLANTI CUMARTESİ

Menteşist düşünceyi insanlara yaymak için grup kurucuları cumartesi günü bir toplantı yapacak. Yapılacak toplantıda Yasin Gülcü ve Göktüğ Erdoğdu Büyür toplantıya katılanlara düşünceyi mente hakkında bilgi verecek. Toplantı da düşünceyi mente hakkında bilgi verilmesinin yanısıra grubun kuralları ve amaçları da katılımcılara anlatılacak. Gülcü toplantı yerinin henüz belli olmadığını belirterek ” Katılıma göre bir salon ayarlamayı düşünüyüroz. Toplantıya bizim ideolojimizi merak eden ve bilgi sahibi olmak isteyen herkes  gelebilir. Toplantıya katılmak ve bilgi almak için yasinn.gulcu95@gmail.com mail adresinden yada sosyal medyadan direkt herkes bize ulaşabilir. Özgün düşüncesi elalem ne der diye saklayan ve korkan herkesi grubumuza bekliyoruz. Grubumuz, katılmıyorum fakat saygı duyuyorum ilkesiyle bütün yaratıcı fikirlere açıktır’ dedi. Büyür ise toplantıya herkesin katılabileceğine değinerek ‘ Bu toplantı da katılımcılara meteşisizm hakkında bilgi vereceğiz. Grubumuzun misyonu ve faaliyelerine de değineceğiz. Ayrıca grubumuza üye olmak için gerekli şartları anlatacağız. Bu kurallardan birkaçına değinmek gerekirse üyenin en az bir sanat dalıyla yada bilim dalıyla uğraşması, popüler kültür dışında yaratıcı fikir üreten bir düşünce yapısı olması diyebiliriz. Ayrıca özellikle şunu belirtmeliyim ki topluluğumuz insanların sevgili bulmak için geleceği bir yer değildir. Böyle düşünenler kesinlikle gelmesin. Biz mutluluk delisi insanları aramıyoruz. Grubumuz da güldürü ve eğlencede ikinci plandadır. İsteyen herkes cumartesi günü yapacağımız toplantımıza gelebilir ‘ diyerek toplantıya insanların gelmesi için çağrı yaptı.

HABER / BAYRAM KELEŞ

17038975_1246741692099956_3027432513217412938_o

552 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap