Uşak Valisi Salim Demir’den Tarım Bakanlığına Sistem Önerisi

şeker fabrikası (6) şeker fabrikası (1) şeker fabrikası (2)Uşak Şeker Fabrikasında yapılan 92. dönem pancar kampanyası açılış töreninde konuşan Uşak Valisi Salim Demir Tarım Bakanına bir çağrıda bulunarak bütün tarım politikalarında pancar alım sisteminin örnek alınmasını istedi. Vali Demir; “Aslında ilk aşamasından itibaren üreticisini hem ürün alım garantisi vererek hem ürünün üretimindeki tüm çıktıları ayni olarak üreticisine sunarak destekleyen bir sistemden bahsediyoruz. Dolayısıyla bu sistem aslında tarım sektörünün gelişmesi için tüm sektörlerimizde tüm üretim dallarında uygulanması gereken bir sistem olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla ben tarım bakanlığımıza bundan önceki dönemlerde de ilettiğim gibi bu sistemin yine bu pancar alım kampanyasının başlangıcında yeniden örnek bir sistem olarak uygulanmasını teklif ediyorum. ” dedi

Uşak Şeker Fabrikasının tarihinin Türkiye Cumhuriyeti’nin  tarihiyle bir anlamda yaşıt olduğunu belirten Vali Demir; ” Dolayısıyla ülkemizde Cumhuriyet ile beraber gelişen ülkenin tüm evrelerini bu fabrikamızda da bir şekilde yaşadığımıza inanıyorum. Ben henüz iki aydır burada Uşak’ta Valisi olarak görev yapıyorum ama gördüğümüz kadarıyla üretimde çok ciddi başarılar sağlamış olan bu fabrikamız bu fabrikanın  kuruluşunda ciddi katkıları olan Şeker ailesi ve bu güne kadar emeği geçen tüm insanlarımızın omzunda yükselerek çalışılarak bu hali gelmiş. Bu vesileyle ben tüm emeği geçen başta bu fabrikanın kuruluşunu sağlayan kişiler ve devletimizin hizmetinde olan kişiler başta olmak üzere hepsine sizlerin huzurunda sizler adına şükranlarımı arz ediyorum.” Dedi.

Pancar üretimi ve pancar şirketinin ülke ekonomisindeki önemli katkısından bahseden Vali Demir; konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü; “Aslında ilk aşamasından itibaren üreticisini hem ürün alım garantisi vererek hem ürünün üretimindeki tüm çıktıları ayni olarak üreticisine sunarak destekleyen bir sistemden bahsediyoruz. Dolayısıyla bu sistem aslında tarım sektörünün gelişmesi için tüm sektörlerimizde tüm üretim dallarında uygulanması gereken bir sistem olduğuna inanıyorum.  Dolayısıyla çiftçinin üzerindeki faiz yükünü  neredeyse sıfıra indiren ciddi örnek alınması gereken bir sistem söz konusu. Ülkemizin gelişmesi için çiftçimizi  elimizden gelen  en  azami destekle ve gayretle  desteklememiz gerekiyor. Dolayısıyla ben tarım bakanlığımıza bundan önceki dönemlerde de ilettiğim gibi bu sistemin yine bu pancar alım kampanyasının başlangıcında yeniden örnek bir sistem olarak uygulanmasını teklif ediyorum. Üretici diğer  şeylerle uğraşmadan üretimine odaklanıp ülkemiz milletimiz için  çok çalışıp üretmekle başarısını artıracaktır. Bu kampanyayla ilgili hem kooperatif  sendika başkanımız hem de fabrika müdürümüz  özetle buradaki bilgileri verdiler. Buradan da  bu tesislerin bugüne kadar belli bir başarıyı yakalayarak geldiğini görüyoruz. Ben şunu özetle söylemek istiyorum biz ülkemizi kalkındırmak geliştirmek ileriye götürmek için azami gayretle elimizden gelenin en üst seviyesinde çalışarak üreterek devletimizi milletimiz ekonomimizi büyütmek durumundayız.  Bu emeğimizin karşılığını da  ülkemizin büyümüş ekonomisindeki payımızın da hep beraber kardeşçe eşit ve adilane paylaşacağız. Devletimizden muhakkak isteklerimiz olacak ama şunu da unutmamız gerekiyor öncelikle her birimiz el birliğiyle iş birliğiyle, gönül birliğiyle çalışıp üretip devletimizi ve milletimizi, ekonomimizi  21. yüzyılda muhasır medeniyetler seviyesinin  üzerine taşımak zorundayız. Eğer biz bunu başarırsak hepimize düşen ekmek mutlaka büyümüş  olacak.  Dolayısıyla önümüzdeki hedefleri gerçekleştirmek adına dev adımlarla ilerlemiş olacağız.”

 

Uşak Şeker Fabrikası Müdürü Ali Erdoğmuş da yaptığı konuşmada  ülkenin şeker ihtiyacını karşılamak üzere Şeker fabrikası kurma teşebbüsleri 1800’lü yıllara dayandığını ancak ilk şeker fabrikasının temeli Merkez Kalfa köylü Merhum Nuri Şeker öncülüğünde 1925 yılında burada atıldığını ve şeker pancarından şeker üretimine 1926 yılında Uşak’ta başlandığını belirtti. Erdoğmuş; ” O günden günümüze kadar da bu üretim devam etmektedir. Ülkemizde şekerin ham maddesi olan şeker pancarının tedariki, şeker fabrikalarının görevleri arasında bulunmaktadır. Bu da T.Ş.F.AŞ. Genel Müdürlüğü tarafından verilen iş programı dâhilinde üreticiler ile akdedilen “ Şeker Pancar Üretim Sözleşmesi” çerçevesinde yürütülmektedir.

Bu kapsamda 2017 yılında şeker pancarı üretimi için Uşak Merkez, Çivril olmak üzere toplam 2 adet Ziraat Bölge Şefliğimize bağlı 80 köyde, 1801 çiftçi ailesiyle 254.130 ton üretim kotası sözleşmesi yapılmıştır. 22 Mart 2017 tarihinde başlanan şeker pancarı ekimleri, 37.660 dekar olarak gerçekleşmiş ve 05 Mayıs 2017 tarihinde tamamlanmıştır. Bugün büyük emeklerle yetiştirilen bu pancarların tesellümüne başlamanın heyecanını yaşıyoruz.

Bu üretimi gerçekleştirmek için bu güne kadar çiftçilerimize ayni ve nakdi avans olarak pancar bedelinin yaklaşık % 26’sına tekabül eden 12,538 milyon TL. Avans ödemesi yapılmıştır. Bundan sonraki dönemde de akdedilen üretim sözleşmesi çerçevesinde çiftçilerimize avans ödemelerimiz devam edecektir.

Üreticilerimizin 2017 yılında ürettikleri şeker pancarları, Bölge Şefliklerimize bağlı 5 adet pancar alım merkezinde teslim alınarak fabrikamıza sevk edilecektir. Çiftçilerimizin pancarlarını yapraksız, topraksız, taşları, çürükleri ayıklanmış ve başları düzgün kesilmiş akdedilen sözleşmeye uygun olarak teslim etmelerini arzu ediyoruz. Pancarla gelen toprak tarlanın en verimli toprağı olup bu topraklar tarlada bırakılmalıdır.

Fabrikamızda pancar işlemesine 15.09.2017 tarihinde başlanacak olup, 24 saatte üç vardiya ortalama 1800 ton pancar işlenecek ve kampanyamız yaklaşık 106 gün devam edecektir. Bu kampanya döneminde 195.000 ton civarında pancar işlenip yaklaşık 25.000 ton şeker ile yan ürün olarak maya ve yem sanayisi için önemli olan 8.000 ton melas, yöremiz hayvan beslenmesinde önemli yer tutan 65.000 ton yaş pancar posası üretiminin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Ayrıca kampanyamızın başlamasıyla; pancar, küspe, melas, kömür ve kireç taşının nakliyeleri ile yöremizdeki taşımacılık sektörüne de büyük ölçüde katkılar sağlamış olacaktır. Üretilen yaş pancar posası (küspe) Pancar üreticilerimize teslim ettiği ürünün %20’si oranında bedelsiz olmak üzere tevzi edilecektir. Pancar tarımı ve şeker üretiminin ülkemizin ve yöremizin sosyolojik ve ekonomik vizyonuna önemli katkılar sağladığı ortadadır.

1926 yılında üretime başlayan, fabrikamızın kuruluşundan bugüne kadar, kuruluşunun öncüsü Merhum Nuri Şeker başta olmak üzere tüm emeği geçenlerden, aramızdan ayrılmış olanları rahmetle ve şükranla yad ediyor, hayatta olanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Bize bu toprakları vatan olarak başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ayrıca; demokrasi mücadelesinde şahadet şerbetini içen 15 Temmuz şehitlerinin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, rahmet ve minnetle anıyorum.” şeklinde konuştu.

HABER / BAYRAM KELEŞ

 

 

236 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap