Uşak’ın gururu Turgay Tanülkü Altın Palmiye’de “En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu” seçildi

Uşak’ın gururu Turgay Tanülkü  Altın Palmiye’de “En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu” seçildi

Müzik, sinema ve televizyon dünyasının en iyilerinin belirlendiği 2017 Altın Palmiye Ödülleri’nde halk oylaması sonucunda ödülleri hak edenler belli oldu.  Uşaklı yılların tiyatrocusu Turgay Tanülkü, “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisiyle “En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü halkın oyları ila alarak hem Uşak’ın, hem Türkiye’nin gururu oldu.

“Son Kuşlar” adlı oyununu Londra da sergilediği için ödülünü hala alamadığını kaydeden Uşaklı Sanatçı Turgay Tanülkü, “Ege’de Yenigün Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada halkın oyları ile aldığı bu ödülün kendisi için büyük anlam taşıdığını söyledi.

TÜRK TİYATROSU VE SİNEMASININ EN KARAKTERİSTİK OYUNCUSU

Siyasi görüşü nedeniyle 7 yıl kaldığı cezaevlerinde mahkûm çocuklarının dramıyla tanışan ve hayatını onlara adayan Uşaklı Tiyatro sanatçısı Turgay Tanülkü,  1981’den bu yana mahkum çocuklarının barınma ve eğitim ihtiyaçlarını karşılayan Tanülkü, 101 çocuğun maddi manevi sorumluluğunu üstlendi.

Türk sinema ve televizyon dünyasının son dönemlerdeki en karakteristik oyuncularından Turgay Tanülkü, hayatını mahkûm çocuklarına adadı. 11 cezaevinde tiyatro dersleri veren ünlü tiyatro oyuncusu Tanülkü, Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği son projesi “Son Kuşlar” oyunuyla Türkiye’deki bütün cezaevlerine tiyatro turnesi düzenledi.

Film sahnelerindeki başarısını büyük ölçüde gerçek hayatı tanımasına borçlu olduğunu belirten Tanülkü, “Hayat, bir oyun sahnesi gibi. Gerçeği ne kadar iyi kavrarsanız, kameranın kaydettiği de o kadar gerçek olur. Mahkûm çocuklarının hapishanelerde solup gitmemesi için kendimi adıyorum. Hapishane gülleri solmasın diye onlar için gücüm yettiğince gerçek hayatta mücadele edeceğim” dedi.

MÜTAVAZİ KİŞİLİĞİ İLE HALKIN GÖNLÜNE TAHT KURDU

Hayatının büyük bölümünü doğup büyüdüğü, sokaklarında koşturup haylazlık yaptığı Uşak’ta geçiren 60 yaşındaki ünlü tiyatrocu Turgay Tanülkü, birçok dizi ve filmde “ağır abi” rolleriyle izleyicilerin gönlünde taht kurmasının sırrını halkın içerisinde mütavazi bir şekilde dolaşmasına bağladı. Kurtlar Vadisi dizisinde Şahin Ağa, Eşrefpaşalılar filminde kahveci ve pek çok diiz ve sinema filmlerindeki rolleriyle izleyicinin beğenisini kazanan Tanülkü, Uşak’ta dargelirli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Turgay Tanülkü, “Yoksulluk yüzünden ezik büyüdüm. Yerde bulduğum bir diş kalmış ayvayı yıkayıp yedim ama insan onuru ve sevgisini de Uşak’ta öğrendim. Uşak bana zalime uşak olmamayı öğretti. Ailem ve büyüklerim bana adam olmayı ve dik durmayı öğretti” dedi.

Tanülkü, 17 yaşında cezaevine girdi. Ulucanlar ve Sinop cezaevlerinde kaldığı 7 yıl boyunca gerçek hayatla yüzleştiğini, özgürlüklerin dört duvar arasında sıkıştığı anlarda özlemlerini, insanların her türlü halini tiyatro aracılığıyla oyuna dönüştürdüğünü anlatan Tanülkü, “Zamanla koğuşlararası turneye başlamıştım. Beni başarılı bulan yönetim özel izinle Ankara Devlet Konservatuvar’ına gönderiyordu. 1978 yılında çıkınca Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde oyuncu olarak göreve başladım. Tabii ki, günlük hayatta gözden uzak cezaevlerinde yaşananlar benim hep içimde kaldığı için, bu alanı insanların görebileceği hale getirmeyi görev saydım. Tiyatro oyunculuğundan kazandığım kısıtlı parayla mahkum çocuklarına destek olmaya çalıştım” dedi.

Cezaevine girdiğinde annesinin karnında olan bebeklerin 6 yaşına kadar annesiyle birlikte cezaevinde kalıp dışarı çıktıktan sonra yalnızlığa ve dışlanmışlığa teslim olmasını yakından bilen Turgay Tanülkü, şöyle konuştu: “Bu çocuklar, toplumun gerçeği. Öyle kesin bir gerçeği ki, bunlar bir süre sonra ailelerinin kaderini paylaşıyor ve cezaevine suçlu olarak dönüyor. Ben bunu sahip olduğum tek olanak tiyatroyla önlemeye giriştim. Ailesi cezaevinde olan çocuklara ev açıp bakım ve eğitim masraflarını karşılıyorum. İzmir, Aydın, Manisa, İstanbul gibi illerde çocuklarım var. Mühendis, muhasebeci, işletmeci… 40’lı yaşlarda çocuğum var. 2 binin üzerinde çocuk ‘baba’ diyor. Eşimin de desteğiyle yakından ilgilendiğim, bizzat okuttuğum 101 çocuğum var. Yani gerçek baba gibi sorumluluklarını üstlendiğim çocuklar..”

MEMLEKETİNİ DE UNUTMADI

Eşme ilçesinde bir eğitim merkezi projesi hazırlayan Tanülkü, sanat, tarım, elektronik üzerine atölyeler ve küçük evler kuracaklarını, kimsesiz, dağ köylerinde çobanlık yapan çocukların, mahkum çocukların, burada eğitim görüp hayata hazırlanmalarını sağlayacaklarını söyledi. Yeleğen Belediye Başkanı ile 500 kişilik çok amaçlı bir salon yaptıklarını kaydeden Tanülkü, “Ben çocuğun eline ekmek vermek yerine kalem vermeyi tercih ediyorum. Okusun, kendi ekmeğini kendi kazansın. Memleketimin çocuklarına faydalı bir şey bırakmak istiyorum” dedi.

HENÜZ ÖDÜLÜNÜ ALAMADI

Sait Faik’in eserlerinden uyarlanan “Son kuşlar” adlı oyununu Londra da sergilediği için halkın oyları ile aldığı en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü henüz alamadığını belirten Tanülkü, “Ödülümü benim adıma dizide beraber oynadığımız dostum Oktay Kaynarca almış. Benim elime henüz geçmedi. Bu ödülün benim açımdan anlamı çok büyük. Çünkü halkın oyları ile en iyi sanatçı seçildim. Demek ki, halk, kendi için yapılanların değerini gayet iyi biliyor. Tüm Türkiye’ye beni bu ödüle layık gördükleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Telefonla görüştüğümüz Tanülkü, Uşak’a ve tüm Uşaklı hemşerilerine de selam ve sevgilerini iletmemizi istedi.

SALİH KILINÇ / ÖZEL HABER

 

 

  1. ALTIN PALMİYE ÖDÜLLERİ 2017 KAZANANLAR

Yılın Tiyatro Ödülü: Marko Paşa Müzikali – Behzat – Süheyl Uygur

Yılın Sinema Ödülü: Dağ 2

Yılın Erkek Sinema Oyuncusu: Ahmet Kural – Murat Cemcir (Çalgı Çengi)

Yılın Kadın Sinema Oyuncusu: Serenay Sarıkaya (İkimizin Yerine)

Yılın Yardımcı Sinema Oyuncusu: Fulden Akyürek (Leblebi Tozu)

Yılın Yönetmeni: Alper Çağlar (Dağ 2)

Yılın Erkek Pop Sanatçısı: Serdar Ortaç

Yılın Kadın Pop Sanatçısı: Demet Akalın

Yılın Fantezi Müzik Sanatçısı: Hakan Altun

Yılın Şarkısı: Çağatay Akman (Gece Gölgenin Rahatına Bak)

Yılın Düeti: İrem Derici / Mustafa Ceceli (Kıymetlim)

Yılın Albümü: Demet Akalın (Rakipsiz)

Yılın Beste ve Söz Yazarı: Burcu Güneş / Enbe Orkestrası – Ağır Yaralı – Sezgi Erciyas Keskin

Yılın TV Dizisi: Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ( Atv)

Yılın Erkek Dizi Oyuncusu: Oktay Kaynarca (Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz – ATV)

Yılın Kadın Dizi Oyuncusu: Deniz Çakır (Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz)

Yılın Yardımcı Dizi Oyuncusu: Turgay Tanülkü (Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz)

Yılın Dizi Yönetmeni: Metin Günay ( Diriliş Ertuğrul)

Yılın Showmani: Mehmet Ali Erbil

Yılın TV Kanalı: Star TV

Yılın Haber Kanalı: A Haber

Yılın Erkek Haber Sunucusu: Cem Öğretir (ATV)

Yılın Kadın Haber Sunucusu: Nazlı Çelik (Star TV)

Yılın Müzik Kanalı: Kral Pop TV

Yılın Radyosu: Kral Pop

Yılın Radyocusu: Gezegen Mehmet – Kral Pop

Yılın Gazetesi: Sabah Gazetesi

Yılın Yaşam Dergisi: Klass Magazin

Yılın Büyükşehir Belediyesi: Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi – Nihat Çiftçi

432 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap