Uşak’ın koca çınarı devrildi

Uşak eski Tabakhane semtinde yaklaşık 3 asırdır yaşayan çınar ağcının gizlice kesilmesine tepkiler büyüyor.

TEMA Uşak İl Gönüllüleri ve Uşak Çevre Gönüllüleri derneği üyeleri, koca çınarın kesik kökü üzerinde olayı protesto etti. Protesto eylemine mahalle halkı da destek verdi. TEMA Uşak İl Gönüllüsü Doç. Dr. Barış Metin, ağacı kesen faillerin bir an önce bulunarak şiddetle cezalandırılmasını istediklerini dile getirdi.

ÇINARI GİTTİ ALTI KALDI

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel, “Bulunduğumuz noktada pazar gününe kadar dev bir çınar ağacı bulunuyordu. Bu ağaç bölgeye bile adını vermişti. Bakın civardaki işyerlerinin birçoğunun ad ‘çınar’ ya da ‘çınaraltı’ olarak geçiyor. Bir kentin kültüründe bu tür anıt değerindeki ağaçlar, o yerin gerçek tapu kayıtlarını oluşturmaktadır. Bunu kesenlerin, bunun kesilmesine karar verenlerin elleri kırılsın. Ben üzüntümü belirtmek istiyorum. Bir fidanın yetişmesi için ne kadar gayret ediyoruz ancak sabahın şafağında elde bir motorlu testere ile bu değerlerimiz yok ediliyor. Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği olarak bu durumu nefretle kınıyoruz”  dedi..

“ASIRLIK ÇINARI KESENELERİN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ”

Asırlık çınar ağacının kesildiği bölgeye genç TEMA Gönüllüleri ile gelen TEMA Vakfı Uşak Temsilcisi ve Uşak Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Barış Metin basın açıklamasına, , İstanbul’da Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrası güvenlik önlemleri alan polislere yönelin gerçekleştirilen 36’sı polis memuru 44 kişinin şehit olduğu saldırıyı kınadı ve şehitlere rahmet, yaralılara şifalar dileyerek başladı. Geçtiğimiz Pazar günü sabahın erken saatlerinde kesildiği öğrenilen Çınar ağacının bazı kaynaklarda 300 yaşında olduğunu belirten Metin, açıklmasına şöyle devam etti:

“Çınar ağacı Türk tarihi boyunca önemli bir simge olmuştur. Şehidimizin önemini yeri geldiğinde ona fidan diyerek ifade ediyoruz, cenazelerimizin hatırası için mezarlarına selvi ağacı dikiyoruz. Bir çocuğumuz olduğunda onunla büyüsün diye fidan dikiyoruz. Millet olarak, “Yaş kesen baş keser” diyerek atasözleri ile ağaca ne kadar önem verdiğimizi gösteriyoruz. Peygamberimizin Hadis-i Şerifte kıyamet dahi kopuyor olsa elinizdeki fidanı dikin buyurduğunu biliyoruz, ancak tüm bunlara rağmen bu tür üzücü olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu çevreye güzellik katan, sembol olan, başka canlılara ev sahipliği yapan ulu çınarı kim kesti?Neden kesti? Bunu Uşak halkı adına soruyoruz, dile getiriyoruz. Kimseye bilgilendirme yapılmadan, ben yaptım oldu şeklinde hareket eden kişi ve kişilerin yaptığı bu sorumsuzluğu nefretle kınıyoruz. Yetkililerin bu kişiler hakkında yasal işlem yapmalarını ve sorumluları en ağır şekilde cezalandırmalarını talep ediyoruz. Çınar ağacı, Türk Milleti için önemli ve özel bir ağaçtır; uzun yaşamı, gücü ve kudreti temsil eder.”

Kısa bir süre önce Küçükçarşı  Parkında bulunan anıt değerinde iki ağacın kesildiğini hatırlatan mahalle sakinleri de ağacın kesilmesine büyük tepki göstererek, sorumluların bir an önce cezalandırılmasını talep ettiler.agac (2) agac (3) agac barismetin agac hasanyksel

2,536 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap