Uşaklı Fotoğrafçılar Gazi Yakınları ve Şehit Ailelerinden Para Almayacak

Uşaklı Fotoğrafçılar Gazi Yakınları ve Şehit Ailelerinden Para Almayacak

Pilot bölgelerinden biri olan Uşakta, Aralık ayından itibaren yeni kimlik kartları verilmeye başlandı. Bu kapsamda vatandaşlar biyometrik vesikalık fotoğraf çektirmeleri gerekiyor. Uşaklı fotoğraf esnafı da anlamlı bir davranışa imza atarak gazi yakınları ve şehit ailelerinin yeni kimlik kartı için çektirecekleri fotoğraflardan para almamayı kararlaştırdı.

 

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Uşak Fotoğraf Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Ömer Önal

medyadan takip ettikleri  bazı esnafların şehit ailelerine yaptıkları işleri ücretsiz olarak yaptıklarını gördüklerini,  ancak bunu esnafın tek başına yaptığını belirtti. Önal; ” Biz de konu üstünde düşündük, tek başımıza değil Uşak’taki fotoğrafçı esnafı olarak şehit yakınlarımızla gazilerimize ve yakınlarına bu desteği sağlamaya karar verdik.  Vatanımızın geçtiği bu zorlu süreçte oda olarak elimizden geleni yapmaya çalıştık. Uşak’lı olup da vatan için şehit kardeşlerimizin ailelerini ve yaralanarak gazi unvanını alan hemşehrilerimizin ailelerini düşündüğümüzde aslında azımsayamayacak bir sayı var. Bir aileden 4 kişi nüfus cüzdanı için fotoğraf çektirecek olsa 100 TL gibi bir meblağ ediyor bu anlamda onlara bir nebze olsun destek olacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

 

“UŞAK’TAKİ BÜTÜN FOTOĞRAFÇI ESNAFINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

 

Uşaklı fotoğrafçı esnafının gösterdiği bu davranışla örnek olduğunu söyleyen Önal; “Biz bunu yaparken diğer esnafları örnek alarak yaptık ama bunu genişleterek tek bir esnaf değil de bir oda olarak bunu yapmayı düşündük.  Buradan Uşak’taki bütün fotoğrafçı esnafına teşekkür ediyorum. Kimse hayır ben bunu yapmam demedi, hepsi buna sıcak baktı. Şehit ailesi kartıyla, Gazi kartı gazi ailesi kartıyla Uşak’taki hangi fotoğrafçıya giderlerse gitsinler ücretsiz hizmet alacaklar. Yeni kimlik kartı değişimi herhalde 10 yıl sürecek, bu 10 yıl boyunca yeni kimlik kartları için kullanacakları fotoğrafları Uşak’taki 35 fotoğrafçıdan ücretsiz olarak çektirebilecekler.”şeklinde konuştu.

 

Pilot bölgelerinden biri olan Uşakta, 29/11/ 2016 tarihinde itibaren Uşak İli Nüfus Müdürlüğünde yeni kimlikleri verilmeye başladı. Yeni yıl ile birlikte tüm illerde, başvuru alınmaya başlanacak ve yeni cipli kimlik kartları 3 yıl içersinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor. Kimlik kartları Uluslararası standartlara uygun, kolay taşınabilir,  tahrif , tahrif ve sahteciliğe imkan tanımayan geleneksel, elektronik ortamda güvenli kimlik doğrulama amacıyla kullanabilecek biyometrik unsurlar da içersek şekilde tasarlandı.

 

Uşak Fotoğraf Sanatkarlar Esnaf Odası ve Nüfus İl Müdürlüğü ile yapılan toplantıda yeni kimlik için istenilen fotoğraflar, en az altı ay içersinde yeni çekilmiş, Photoshop yapılmamış, arka zemini beyaz, alın ile çene arasındaki mesafe 36 mm. 5 x 6 ebatında olması, fotoğrafçı esnafında ki verilmiş olan şablon ve ölçüler doğrultusunda olması şartı aranıyor. Kimlik için randevular ALO 199 arayarak veya Nüfus Dairesinde sıra alınarak yapabilirler.

 

Sayfa 3 Uşaklı fotoğrafçılar gazi yakınları ve şehit ailelerinden para almayacak (1)

701 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap