Uşaklılar ‘ölümsüzlük meyvesini’ çok sevdi

Çinliler tarafından ‘ölümsüzlük meyvesi’ olarak tanımlanan hünnabı çok sevdi. Hünnap satıcısı Huriye Dönmez, Uşak’ta günlük 250 kilo civarında hünnap satıldığını açıkladı.

Eylül ve Ekim aylarında taze olarak bulunabilen, yılın geri kalanında ise kuru olarak tüketilen hünnabın faydaları saymakla bitmiyor. İçindeki vitaminler ve antioksidan özelliğiyle pek çok hastalığın iyileştirilmesini destekliyor, vücuda enerji veriyor, kilo vermeye yardımcı oluyor, cilt sağlığına ve kas gelişimine katkıları bulunuyor. Ayrıca antioksidan özelliği ile meme kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı vücudu koruyor.

UŞAK’TA YETİŞTİREN ÇOK AZ

Valilik binası karşısında, alıç, hünnap, altın çilek gibi ender bulunan meyveleri 7 yıldır sattığını belirten Huriye Dönmez (44) ailesinin geçimini bu işten sağladığını da sözlerine ekledi.

Hünnabın sadece bu mevsimlerde yetiştiğini belirten Dönmez, “Hünnap, alıçgillerden bir bitki olup tıpkı alıç gibi yetişir. Eylül ayı gibi yenilecek kıvama gelir. Ekim ayında da olgunlaşır. İlk çıktığı zamanlarda kilosu 25 liradan alıcı buluyor. Biraz mevsimi geçmeye başlayınca fiyatı 10 liraya kadar düşüyor. Şu anda 10 liradan satıyoruz”  bilgisini verdi.

Uşaklıların hünnaba ilgisinin çok olduğunu kaydeden Dönmez, “Biz, burada 5 satıcıyız. Her birimiz günde yaklaşık 50 kilo gelen bir çuval hünnabı satıyoruz. Bu da toplam da günde 250 kilo hünnap satışı demektir. Alıç, altın çilek ve diğer meyvelerin satışı ile geçinip gidiyoruz. Hünnap ağacını Uşak’ta çok yetiştiren yok. Sivaslı yöresinde bir kişiden alıyoruz. Sattığımız Hünnabın asıl kaynağı ise Denizli Çivril ilçesidir. Biz bu meyveyi oradan temin ediyoruz” dedi.

‘ÇİNLİLER ONA ‘ÖLÜMSÜZLÜK MEYVESİ’ DİYOR

Minicik cüssesiyle şifa dağıtan mucize meyve hünnap pek çoklarına tanıdık gelmeyebilir. Marmara Bölgesi, Batı ve Güney Anadolu’da bolca bulunan bu minik lezzet küpü öyle faydalı ki, Çin’de “ölümsüzlük meyvesi” ya da “Tanrı’nın bir hediyesi” gibi sıfatlarla anılıyor.

İlkbaharda sapsarı çiçekler açıp etrafa misler gibi kokular saçan hünnap ağacının meyveleri sonbahara doğru olgunlaşıyor. Eylül başından Ekim sonuna kadar tezgahlarda ve marketlerde bolca bulunuyor. Zeytin büyüklüğünde olan hünnap meyvesi, dış görünüşü itibariyle iğde meyvesiyle karıştırılabiliyor. Üzerinde kahverengi tonlarında incecik bir kabuğu bulunan meyve, Türkiye’de halk arasında “innabi”, “ünnap” ya da “çiğde” isimlerini de alıyor. Çiğ, reçel olarak ya da tatlı ile yenebiliyor.    SALİH KILINÇ/ÖZEL HABERSayfa 4 man hünnap (3) Sayfa 4 man hünnap (4)

1,020 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap