Yalım astı polis indirdi krizi vali çözdü

afis-7 afis-1 afis-2 afis-5Mülkiyeti CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’a ait tarihi Hacı Gedik Hanı’na asılan ‘hayır’ afişleri polis tarafından indirildi. Yalım tekrar astı. CHP’liler gece nöbeti tutmaya başladı. Uşak Valisi Okur, Yalım’a telefon ederek sorunu çözdü.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım tarafından, kendisine ait olan ve yenileme çalışmaları devam eden tarihi Hacı Gedik Hanı’na asılan ‘hayır’ afişleri polis tarafından indirildi. polisin hukuksuz bir işlem yaptığını öne sürerek olaya tepki gösteren Yalım ve CHP Uşak İl Örgütü sabaha kadar afiş nöbeti kararı aldı. Uşak Valisi Ahmet Okur, telefonla Yalım’ı arayarak işi tatlıya bağladı. DSP Genel başkanı Önder Aksakal’da olay yerine DSP otobüsü ile gelerek Yalım’a destek verdi.

‘BİZİ ŞİKÂYET EDEN AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI’

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım tarafından 16 Nisan’da yapılacak referandum da ‘hayır’ verilmesini öneren afişler kendisine ait Hacı Gedik Hanı’na asıldı. Önceki gece afişler, Yüksek Seçim Kurulu talimatlarına göre inşaat ve oturma izni olmayan inşaat halindeki binalara asılamaz” gerekçesi ile polis tarafından söküldü.

Afişlerin söküldüğünü gören Vekil Yalım yeniden afiş asmak istedi. Polis yine engelleyince, CHP Uşak İl Başkanı telefonla mesaj çekerek, CHP üyelerini afiş nöbetine çağırdı.

Tarihi han önüne gelen CHP’liler uzun süre afiş sökme kararını protesto ettiler. Burada bir açıklama yapan Yalım, “Polis ekipleri bana ellerinde restorasyonu yapılan tarihi hana afiş asılamayacağı yönünde YSK ve hâkim kararı olduğunu söyledi. Ancak, tarafıma İlçe Seçim Kuruluve polis tarafından afişlerin buraya asılamayacağına yönelik herhangi bir tebligat yapılmadı. Buraya astığım afişler, hukuka aykırı bir şekilde polis tarafından sökülmüştür. Afişler sökülmeden 48 önce bana tebligat yapılması gerekirdi. Hem, bana ait bu binanın her türlü ruhsatı vardır. ‘Evet’ afişleri her yere asılıyor. Niçin ona kimse ses çıkarmıyor? Devletin resmi memurları aleni propaganda yapıyor. (S) plakalı öğrenci taşıyan minibüsler ‘evet’ ile giydirilmiş. Seçim kanunlarına göre bu da suçtur. Niçin kimse mani olmuyor? Muhalefete tahammülleri yok da onun için, Bizişikâyet eden AKP Uşak İl Başkanlığı olduğunu da öğrenmiş bulunuyoruz.” şeklinde tepki gösterdi.

‘HAYIR ÇIKACAĞINI ANLADILAR TELAŞLARI BUNDAN’

Üyelerini sms mesajı ile Hacı Gedik Hanı’na çağıran CHP Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba’da tepkisini şu sözlerle sergiledi: “Sonuçta 16 Nisan’da yapılacak bir anaysa oylaması süreci var. Yüzü yıl sürecek bir süreç öncesi, bizde kendi olanaklarımızla hayır propagandası yapıyoruz. Bu ülke bölünmesin diye meclisten alelacele geçirilen bu kararlar birliğimize zarar vermesin diye uğraş veriyoruz. Vekilimizin mülkiyeti kendisine ait bir Hacı Gedik Hanı var. Buraya hayır pankartları asmış. Trafiğe açık bir yer. Geçerken insanlar görsün diye astık. Bizim billboardlarımız, çok paramız yok. Polis ekipleri YSK’nın aldığı bir karar gereği indirdiklerini söylüyor. Ancak ne tebliğ var? Ne de başka bir şey? Emniyet güçleri gece indirmiş.  Biz de yeniden astık. Billboardlar bizim paramızla yapılıyor. Buralara belediye meclisinden geçmeden evet afişleri asılmış. Önce onları sorgulasınlar. Vergilerimizle maaş alan devlet memurlarını, kaymakamlarını, belediye çalışanlarını öğrenci servislerini yasaklasınlar. Biz bu ülkeyi böldürtmeyeceğiz. Diktatörlüğe, tek adam rejimine karşıyız. 16 Nisan da sandıktan daha evet çıkmadan yapılanları görün.  Sandıktan hayır çıkacağını görenler, 2 tane bez parçasına tahammül edemedi. Her türlü hileyi ve ellerindeki gücü kullanıyorlar. Burada pankart nöbeti tutup indirilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

‘VALİ OKUR DEVREYE GİRDİ’

Afiş krizinin tırmandığı dakikalarda CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’a bir telefon geldi. Basın mensuplarının gözü önünde telefonla konuşan Yalım, “Arayan Uşak Valisi Sayın Ahmet Okur idi. Sayın Valimiz, telefonda, bana afişlerin pazartesi günü mesai bitimine kadar durmasına izin verdiğini, bu süre içerisinde tarihi hanın imar ve iskan belgelerinin sunulmasını istediğini belirtti. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Zaten ben de belgelerimin tamam olduğunu söylemiştim. Sayın Valimizin devreye girmesi ile bu mesele tatlıya bağlanmıştır” açıklamasında bulundu.

Karaoba ve Yalım basın açıklamasını tamamlamadan, alana DSP otobüsü geldi. Otobüsten seslenen Genel Başkan Önder Aksakal, CHP’lilere sonuna kadar destek olduğunu ve 16 Nisan akşamı sandıklardan hayır çıkacağını belirtti. Otobüsten inen Aksakal, bir müddet CHP’lilerle sohbet etti.

afis-6

 HABER / SALİH KILINÇ

1,478 toplam okunma, 1 günlük okunma

Yorum Yap