Yol arkadaşlarını andılar

Yol arkadaşlarını andılar

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Uşak İl Örgütü, “40. Yılında Devrim Yolunda” adıyla düzenlediği gecede yitirdikleri devrimci yol arkadaşlarını andı.

Atatürk Kültür Merkezi 2 Nolu salonda düzenlenen anma gecesinde konuşan ÖDP Uşak Halk Meclisleri Sözcüsü Mahmut Uludağ, “Düzenin cellatları tarafından katledilen yol arkadaşlarımız için referandum da ‘hayır’ vereceğiz” dedi.

‘DEVRİMCİ HAREKETİ KİŞİLİKLERİNDE SİMGELEDİLER’

“40. Yılında Devrim Yolunda” adıyla düzenlenen gecede, Uşak’ta 1975 yılından bu yana yitirilen sol hareket mensupları anıldı. Oldukça duygusal anların yaşandığı gecede zaman zaman gözler yaşardı. Yitirilenlerin yakınları ve arkadaşları anılarını anlattı. Sevdikleri türküler dillendirildi.

ÖDP Uşak Halk Meclisleri Sözcüsü Mahmut Uludağ, gecede yaptığı konuşmada, “İnsanlığın evrimi, sadece egemen güçlere karşı “hayır” deme yiğitliğini gösteren kimselerin ortaya çıkmasıyla değil, aynı zamanda yeni düşünceleri susturmaya çalışan ve değişikliğin anlamsız olduğunu öne süren yerleşmiş kanıların otoritesine karşı da başkaldırma niteliğine dayanmaktadır” dedi.

Uşaklı Veli Yıldırım’ın Ankara’da katledilmesi ile 1975 yılında başlayan devrimci kıyımının yaklaşık 40 yol arkadaşını aralarından koparıp aldığını söyleyen Uludağ konuşmasına şöyle devam etti: “Onlar, yaşamlarıyla ve ölümleriyle bir dönemi, devrimci hareketimizin henüz emeklediği bir dönemi kişiliklerinde simgeliyorlardı. Onları anlatmak, onları yaratan koşulları, ortamı kavramak, onları genel devrimci hareketle birleştiren ve ayıran özellikleri yakalayabilmek bu dönemin çözümlenmesinden başka bir şey olmayacaktır. Onlar, genç yaşta olgunlaşan cılız omuzlarında güçlü bir mücadeleyi taşıyan, olağanüstü fedakârlıklarla, devrimci inanç ve coşkuyla acılara, işkencelere direnerek, tüm acemilikleriyle, hata ve eksiklikleriyle ellerindeki bayrakları yurdun dört bir yanında dalgalandıran bir kuşağın temsilcisiydiler.”

‘Onları zamanın unutturucu etkisine terk etmemeliyiz’

Bir devrimcinin yaşamı ve ölümünün bir parantez içindeki tarihten ibaret olmadığını belirten Uludağ, “O iki tarih arasındaki tire ne anlatabilir ki? Her toplum savaşçısının yaşamı, anlatmaya, incelemeye, bir tarihçi gözüyle irdelenmeye değer. Onlar unutulmamalıdır. En azından genç kuşakların, onların adını duyacak olanların gözünde onların imgesi canlanabilmeli, devrimci hareketimizin bir dönemi görülebilmelidir. Bu geçmiş dönemde dostun ve düşmanın tanıdığı bildiği onlar, zamanın unutturucu etkisine terk edilmemelidir.

“Devrimcilik onlar için bir yaşam tarzıydı.İşçi mahalleleri, atölyeler, işçi kahvehaneleri onların eviydi. İşçilerle konuşmak, onların arasında kaybolmak, sabırla ve dikkatle onlara bilgi kırıntıları verebilmek bir zevkti. Ne geçmiş yaşamın alışkanlıkları, ne de devrimci yaşantının yer yer rahat, olanaklı alanları onlar için çekici değildi. Diz boyu çamur, yapışkan sıcak ve toz toprak içindeki gecekondu mahalleleri yaşamlarının te kendisiydi. Onlar, ulaştıkları mücadele bilinçleriyle tercihlerini ve yoğunluklarını seçmiş, alışkın oldukları yaşam tarzlarını ve kültürlerini öne çıkarmamayı bilmişlerdir.

Yukarıda belirttiğim gibi Uşak’tan yaklaşık 40 devrimci yol arkadaşımızı bu düzene kurban verdik. Düzenin cellatları tarafından katledilen devrimci yol arkadaşlarımız için bu referandumda ‘hayır’diyeceğiz” şeklinde konuştu.

HABER / SALİH KILINÇ   

ödpanma (4) ödpanma (5) ödpanma (1) ödpanma (2) ödpanma (3)

561 toplam okunma, 2 günlük okunma

Yorum Yap